10 wskazówek podczas rozmowy z Bankiem:
1. Na początku rozmowy wskaż podstawowe dane osobowe.
Podstawa każdej rozmowy z Bankiem. Podaj swoje imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer umowy. Zdecydowanie ułatwi to identyfikację Twojej sprawy oraz przyspieszy całą obsługę. Jeżeli nie pamiętasz tych danych – przygotuj je sobie wcześniej.
2. Daj się zweryfikować
Pracownik banku musi upewnić się, że faktycznie rozmawia z Klientem. Takie wymogi nakłada na niego prawo bankowe, obowiązuje go bowiem tajemnica bankowa. Właśnie w tym celu zadaje podstawowe pytania dotyczące m.in.: daty urodzenia, danych adresowych lub produktów zaciągniętych w banku. Za złamanie tajemnicy bankowej pracownikowi może grozić nawet odpowiedzialność karna !
3. Tylko spokojnie
Pamiętaj, że po drugiej stronie też siedzi człowiek. Odzyskanie długu to jego praca. Nie utożsamiaj konkretnego pracownika z całą instytucją. I odwrotnie – w przypadku niekompetentnego pracownika nie obwiniaj całego Banku.
4. Bądź precyzyjny
Unikaj słów: może, chyba, spróbuję, postaram się. Niczego nie wnoszą, wprowadzają jedynie stan niepewności.
Używaj jednoznacznych stwierdzeń. Buduj mocne zdania. Tworzysz w ten sposób wiarygodny wizerunek własnej osoby. Jeżeli czegoś nie jesteś pewien to nie obiecuj. Łamanie obietnic nie sprzyja dobrym relacjom.
5. Nie bój się negocjować
Punktem wyjścia jest przyjęcie postawy wygrana-wygrana. Obie strony dążą w gruncie rzeczy do tego samego. Klient chce spłacić dług, a Bank chce odzyskać pożyczone pieniądze. Kluczowe są metody w jaki się to osiągnie.
Postawą otwartą na negocjacje można zdecydowanie więcej ugrać niż gniewem i złością. Przykłady takiej postawy: „proponuję spłatę zadłużenia w ratach po 500 zł”, „zgadzam się, wpłacę 2000 zł, ale proszę o zawieszenie egzekucji komorniczej”, „chcę spłacić jednorazowo dług w postaci kapitału; pozostałe odsetki mają trafić do umorzenia”.
6. Żądaj spłaty długu z pominięciem komornika
Przy wszelkich uzgodnieniach z Bankiem dotyczących spłaty dobrowolnej długu, domagaj się wycofania sprawy od komornika. Bank może zawiesić postępowanie egzekucyjne, jak również je umorzyć. Wycofanie komornika to podwójna korzyść. Raz, że komornik nie będzie już naliczał kosztów egzekucyjnych, a dwa – życie bez komornika jest o wiele przyjemniejsze. Kto miał postępowanie egzekucyjne ten wie o czym mowa.
7. Walcz do końca
Kluczowa zasada. Pamiętaj, że to Tobie ma zależeć. I nigdy się nie poddawaj. Bank telefonicznie odmówił spłaty zadłużenia w ratach ? Wyślij pismo. Dostałeś pisemną negatywną odpowiedź ? Napisz reklamację. Nadal brak kompromisu ? Odwołaj się do Rzecznika Banku. Dalej nie jesteś zadowolony i uważasz, że zostałeś pokrzywdzony ? Skieruj sprawę do Rzecznika Konsumentów. Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.
8. Bądź upierdliwy
Rozwinięcie poprzedniej zasady. Banki nie lubią takich Klientów w obsłudze. Jest zatem spora szansa, że otrzymasz pozytywną decyzję dla „świętego spokoju”. Klient namolny to Klient skuteczny.
9. Współpracuj
Rozwinięcie punktu 5. Współpraca oznacza w tym wypadku naszą dobrą wolę w spłacie długu. Nie unikaj trudnych tematów w kontakcie z Bankiem. Zamiast tego staraj się pomóc przedstawiając własne propozycje spłaty zadłużenia.
10. Nie daj się zastraszyć
Pracownik Banku krzyczy, podnosi głos lub dzwoni w niestosownych porach ? Takim praktykom należy stanowczo i zdecydowanie powiedzieć nie. Nasza recepta – zawsze można się rozłączyć. Nikt nie zmusi nas przecież do rozmowy z chamskim przedstawicielem Banku. Ewentualnie można poprosić o rozmowę z przełożonym danego pracownika lub innym pracownikiem.
I przede wszystkim – głowa do góry. Dług to nie sytuacja bez wyjścia.
Traktujmy nasz dług jako chwilowe trudności. Żeby z nich wyjść należy DZIAŁAĆ. Jak mawiał Marszałek Piłsudski: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.”