Jak rozmawiać z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia

Jak rozmawiać z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia

author
Patryk Byczek
21 marca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Wiele osób posiadających zobowiązania w bankach z opóźnieniami w spłacie zastanawia się, w jaki sposób rozmawiać bankiem w sprawię spłaty zadłużenia. Jakie tematy poruszyć, o co dokładnie zapytać lub o czym poinformować? Sprawdź kilka porad, które mogą Ci pomóc dojść do porozumienia z Twoim kredytodawcą.

10 prostych porad na rozmowę z bankiem

Trzeba mieć świadomość, że to do nas należy wykonanie pierwszego kroku. Jeżeli chcemy dojść do porozumienia i wypracować nowe, korzystniejsze warunki spłaty długu, nie możemy bać się rozmowy.

1. Podaj swoje dane osobowe.

Rozpoczynając każdą rozmowę z bankiem (warto uważać na oszustów podszywających się pod bank) powinniśmy podać swoje dane, takie jak:

  • imię,
  • nazwisko,
  • PESEL.

Bank w celu potwierdzenia naszej tożsamości może dopytać o datę urodzenia, numer telefonu czy numer dowodu osobistego. Warto przygotować sobie również numer umowy kredytowej, o której chcemy rozmawiać.

Uwaga! Jeżeli to bank dzwoni do nas i prosi o podanie takich danych, zweryfikujmy, czy rozmawiamy faktycznie z pracownikiem naszego banku. W ostatnim czasie mnóstwo oszustów podaje się za pracownika banku z próbą wyłudzenia danych. Należy zachować szczególną ostrożność!

2. Bank dokona weryfikacji.

Pracownik banku, w oparciu o obowiązujące w Polsce prawo bankowe, musi zweryfikować Klienta. Tak jak wspominaliśmy wyżej, w takiej sytuacji pracownik banku może poprosić nas o podanie np.:

  • pełnej daty urodzenia,
  • danych adresowych,
  • numeru telefonu podanego do kontaktu,
  • nazwiska panieńskiego naszej mamy.

Jeżeli chcemy poprawnie przejść weryfikację i porozumieć się z bankiem, musimy udzielić prawdziwych i prawidłowych odpowiedzi. Warto wiedzieć, że pracownika banku obowiązuje tajemnica bankowa, za złamanie której może grozić nawet odpowiedzialność karna.

3. Zachowajmy kulturę.

Jeżeli dzwonimy we własnej sprawie musimy zachować pełną kulturę. Pamietajmy, że jeżeli chcemy dojść z bankiem do porozumienia nie możemy reagować agresywnie na cokolwiek, co powie do nas osoba po drugiej stronie słuchawki. Pracownik wykonuje jedynie swoją pracę chcąc ściągnąć z nas dług. Nie warto zatem łączyć jednego pracownika z całą instytucją. Jeżeli jednak to pracownik wywarł na nas złe wrażenie, nie musimy winą obarczać całego banku. My, jako osoby ze zobowiązaniem musimy zachować całkowity spokój. Postarajmy się poinformować bank odnośnie do naszej trudnej sytuacji finansowej w sposób stonowany.

4. Rozmawiaj precyzyjnie i szczegółowo.

Trzeba rozmawiać konkretnienie używajmy półsłówek. Tworząc w rozmowie bogate i treściwe zdania dajemy drugiej stronie znać, że jesteśmy poważnym Klientem, któremu „podwinęła się noga”. Dostosujmy styl rozmowy do sytuacji tak bardzo, jak jest to możliwe. Dowiedz się, jak wyjść z długów.

5. Negocjacje mogą nam pomóc.

Rozmawiając z pracownikiem banku pamiętajmy o tym, że po rozmowie dwie strony powinny być zadowolone ze skutków dialogu. My chcemy spłacić dług, natomiast bank chce odzyskać swoje pieniądze. Na pewno więcej wyniesiemy z rozmowy, gdy będziemy całkowicie opanowani. Jakiekolwiek przejawy złości i gniewu mogą nam przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu. Ustalmy spłatę kredytu na warunkach dogodnych zarówno dla nas, jak i dla banku, nawet jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Naszym celem jest wyjście z długu z terminową już spłatą zobowiązań.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:

Kredyty online – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zmień wiele rat w jedną

6. Postaraj się odsunąć komornika od swojej sprawy.

Podczas rozmowy z bankiem daj znać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie sprawy od komornika. Dobrowolna spłata długu, nawet w ratach, powinna dobrze wpłynąć na bank. Bank w każdej chwili może postępowanie egzekucyjne, jak również je umorzyć. Odsunięcie od sprawy komornika to korzyść dla obu stron. Bank nie straci pieniędzy w związku z naliczanymi przez komornika kosztami, natomiast my pozbędziemy się ogromnego problemu z finansowego zaplecza. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy na spłatę zadłużenia, sprawdź dostępny kredyt oddłużeniowy.

7. Nie warto się poddawać.

Musimy sprawę postawić jasno: to nam zależy, żeby porozumieć się z bankiem. Jeżeli rozmowa telefoniczna nie poszła po naszej myśli, zawsze możemy wysłać lub złożyć w banku odpowiednie pismo z żądaniem odpowiedzi. Należy walczyć o swoje dobro do samego końca. Jeżeli bank zauważy, że jesteśmy zaangażowani w spłatę długu, najprawdopodobniej przychyli się do większości naszych próśb (oczywiście zdroworozsądkowo). Jeżeli kontaktujemy się z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia, dążmy do tego, aby ustalić dogodną dla obu stron metodę.

8. Nie odpuszczaj.

Banki nie lubią współpracy z dłużnikami, chociaż w ostatnich czasach instytucje są coraz bardziej otwarte od dojście do porozumienia. Dlatego właśnie warto próbować w każdy możliwy sposób dojść do porozumienia ze swoim bankiem.

9. Współpraca to klucz do porozumienia.

Trzeba współpracować w pełnym zakresie sprawy, lecz nie dajmy sobie wmówić, że nic się nie da zrobić. Jeżeli zależy nam na dobrowolnej i polubownej spłacie długu, konkretnie poinformujmy o tym swojego kredytodawcę. Zdecydowany Klient zbierze o wiele więcej punktów, niż Klient, któremu wszystko jest obojętne.

10. Nie dajmy wejść sobie na głowę.

Nie przejmujmy się negatywną postawą pracownika banku, z którym rozmawiamy. Jeżeli połączymy się z pracownikiem, który zacznie być agresywny – warto się rozłączyć i zadzwonić ponownie. Jest bardzo mała szansa na to, że połączymy się kolejny raz z tą samą osobą. Ewentualnie danemu pracownikowi możemy dać jasno do zrozumienia, że nie podoba nam się taki styl rozmowy, i poprosić o połączenie z innym pracownikiem.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Andrzej Buliński
Andrzej Buliński
2021-03-25 18:20:32

ZWracam się do Pana Dyrektora Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji BRE Bank S.A. w Warszawie z ofertą nabycia wierzytelności jaka została ujawniona w księdze wieczystej KW GD1G/00221176/2 w dziale IV .Niniejszym składam ofertę nabycia w drodze cesji wierzytelności ,w formie aktu notarialnego,za kwotę 200 000 PLN oraz poniosę koszty nabycia tej wierzytelności jaka jest ujawniona w ksiedze wieczystej w/w.Dłużnik zaprzestał spłaty należnych zobowiązań i stąd moja oferta wydaje się być atrakcyjna dla BRE Banku S.A. Pozwoli na odmrożenie części zainwestowanego kapitału. O ile moja oferta zostanie zaakceptowana ,to należność finansowa wynikająca z cesji wierzytelności zostanie uiszczona tuż przed zawarciem aktu notarialnego. Oferent : Andrzej Buliński 84-150 Hel ul. Żeromskiego 6 B m.11 adres do do korespondencji-81-074 Gdynia ul. Rumska 16/13. Z wyrazami szacunku-Andrzej Buliński.

Mariusz Wasilewski
Mariusz Wasilewski
2021-02-15 11:13:02

W piątek 12.02 opuscilem szpital w Jaworznie.Praktycznie 3 miesiące tulam się po szpitalach. Nie mogę mówić dlatego nie dzwonie.Jestem przewlekle chory a nie mam nikogo kto by mi pomógł. Proszę o informację e-mail , na które niezwłocznie odpisze. Z poważaniem Wasilewski Mariusz

Maria Garbalińska
Maria Garbalińska
2020-11-12 12:06:52

W jaki sposób skontaktować się działem windykacji banku pekao sa

Bogusław Szotkiewicz
Bogusław Szotkiewicz
2019-06-05 13:48:04

Jestem osobą niepełnosprawną na 1 grupie z niemożliwością poruszania.W 2013 r miałem firmę. Otrzymałem pismo z departamentu windykacji o niezwłocznym uregulowaniu 15 zł.Podje się mi nr konta.Nie pamiętam loginu ani żadnych innych danych. Proszę o pomoc.

Joanna Korczyńska
Joanna Korczyńska
2018-12-16 13:27:10

Warto przeczytać informację , uważam ,, negocjować i walczyć o swoje ,,

Podobne artykuły

Luka pracownicza w transporcie – raport banku Santander

Na polskim rynku coraz widoczniejsze stają się braki wykwalifikowanych pracowników w branży transportowej. Eksperci największe nadzieje na odmienienie tego stanu pokładają w automatyzacji sektora, jednak na tę chwilę cel ten jest nierealny do osiągnięcia. Lukę pracowniczą możemy „łatać” siłą roboczą z zagranicy, choć i to nie jest rozwiązaniem idealnym.

author
Halszka Gronek
28 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „Nowe środki na Koncie Oszczędnościowym Profit – edycja XVI” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której za zasilenie konta oszczędnościowego Profit można otrzymać podwyższone oprocentowanie wynoszące 2,7% na okres 100 dni. Promocja trwa do 12 października 2019 roku.

author
Patryk Byczek
07 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy Olesno

Potrzebujesz gotówki, w związku z czym rozglądasz się za kredytem gotókowym, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich wymagań? Z poniższego rankingu dowiesz się o najlepszych ofertach banków z Olesna. Maksymalnie możesz uzyskać aż 300 000 zł, a spłatę tej sumy bank może rozłożyć nawet na 10 lat.

author
Patryk Byczek
06 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia kierowca tira?

Kierowcy ciężarówek wykonują ciężką pracę, związaną z przebywaniem w długich, często męczących trasach. Sprawdziliśmy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

author
Sandra Tessmer
10 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Kasa Stefczyka Kartuzy

Kasa Stefczyka jest największą kasą oszczędnościową-kredytową działającą w naszym kraju. W całej Polsce instytucja obsługuje prawie 1 mln Klientów. Sprawdź placówki Kasy Stefczyka w Kartuzach – mapa dojazdu, adres, numer telefonu oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
05 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Wieliczce

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Wieliczce – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj