Jak rozmawiać z Bankiem w sprawie spłaty zadłużenia

Jak rozmawiać z Bankiem w sprawie spłaty zadłużenia

autor wpisu
Kordian_Spychalski
29 stycznia 2014
Wielokrotnie zwracacie się z prośbą o pomoc w indywidualnych sprawach dotyczących spłaty zadłużenia. Jak prowadzić rozmowę z Bankiem ? O co dokładnie prosić ? Dla wszystkich osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przygotowaliśmy krótki poradnik. Z pewnością ułatwi telefoniczną komunikację z Bankiem.

10 wskazówek podczas rozmowy z Bankiem:

1. Na początku rozmowy wskaż podstawowe dane osobowe.

Podstawa każdej rozmowy z Bankiem. Podaj swoje imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer umowy. Zdecydowanie ułatwi to identyfikację Twojej sprawy oraz przyspieszy całą obsługę. Jeżeli nie pamiętasz tych danych – przygotuj je sobie wcześniej.

2. Daj się zweryfikować

Pracownik banku musi upewnić się, że faktycznie rozmawia z Klientem. Takie wymogi nakłada na niego prawo bankowe, obowiązuje go bowiem tajemnica bankowa. Właśnie w tym celu zadaje podstawowe pytania dotyczące m.in.: daty urodzenia, danych adresowych lub produktów zaciągniętych w banku. Za złamanie tajemnicy bankowej pracownikowi może grozić nawet odpowiedzialność karna !


3. Tylko spokojnie

Pamiętaj, że po drugiej stronie też siedzi człowiek. Odzyskanie długu to jego praca. Nie utożsamiaj konkretnego pracownika z całą instytucją. I odwrotnie – w przypadku niekompetentnego pracownika nie obwiniaj całego Banku.

4. Bądź precyzyjny

Unikaj słów: może, chyba, spróbuję, postaram się. Niczego nie wnoszą, wprowadzają jedynie stan niepewności.

Używaj jednoznacznych stwierdzeń. Buduj mocne zdania. Tworzysz w ten sposób wiarygodny wizerunek własnej osoby. Jeżeli czegoś nie jesteś pewien to nie obiecuj. Łamanie obietnic nie sprzyja dobrym relacjom.

5. Nie bój się negocjować

Punktem wyjścia jest przyjęcie postawy wygrana-wygrana. Obie strony dążą w gruncie rzeczy do tego samego. Klient chce spłacić dług, a Bank chce odzyskać pożyczone pieniądze. Kluczowe są metody w jaki się to osiągnie.

Postawą otwartą na negocjacje można zdecydowanie więcej ugrać niż gniewem i złością. Przykłady takiej postawy:  „proponuję spłatę zadłużenia w ratach po 500 zł”, „zgadzam się, wpłacę 2000 zł, ale proszę o zawieszenie egzekucji komorniczej”, „chcę spłacić jednorazowo dług w postaci kapitału; pozostałe odsetki mają trafić do umorzenia”.


6. Żądaj spłaty długu z pominięciem komornika

Przy wszelkich uzgodnieniach z Bankiem dotyczących spłaty dobrowolnej długu, domagaj się wycofania sprawy od komornika. Bank może zawiesić postępowanie egzekucyjne, jak również je umorzyć. Wycofanie komornika to podwójna korzyść. Raz, że komornik nie będzie już naliczał kosztów egzekucyjnych, a dwa – życie bez komornika jest o wiele przyjemniejsze. Kto miał postępowanie egzekucyjne ten wie o czym mowa.

7. Walcz do końca

Kluczowa zasada. Pamiętaj, że to Tobie ma zależeć. I nigdy się nie poddawaj. Bank telefonicznie odmówił spłaty zadłużenia w ratach ? Wyślij pismo. Dostałeś pisemną negatywną odpowiedź ? Napisz reklamację. Nadal brak kompromisu ? Odwołaj się do Rzecznika Banku. Dalej nie jesteś zadowolony i uważasz, że zostałeś pokrzywdzony  ? Skieruj sprawę do Rzecznika Konsumentów.  Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą.

8. Bądź upierdliwy

Rozwinięcie poprzedniej zasady. Banki nie lubią takich Klientów w obsłudze. Jest zatem spora szansa, że otrzymasz pozytywną decyzję dla „świętego spokoju”. Klient namolny to Klient skuteczny.

9. Współpracuj

Rozwinięcie punktu 5. Współpraca oznacza w tym wypadku naszą dobrą wolę w spłacie długu. Nie unikaj trudnych tematów w kontakcie z Bankiem. Zamiast tego staraj się pomóc przedstawiając własne propozycje spłaty zadłużenia.  

10. Nie daj się zastraszyć

Pracownik Banku krzyczy, podnosi głos lub dzwoni w niestosownych porach ? Takim praktykom należy stanowczo i zdecydowanie powiedzieć nie. Nasza recepta – zawsze można się rozłączyć. Nikt nie zmusi nas przecież do rozmowy z chamskim przedstawicielem Banku. Ewentualnie można poprosić o rozmowę z przełożonym danego pracownika lub innym pracownikiem.

I przede wszystkim – głowa do góry. Dług to nie sytuacja bez wyjścia.

Traktujmy nasz dług jako chwilowe trudności. Żeby z nich wyjść należy DZIAŁAĆ. Jak mawiał Marszałek Piłsudski: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Andrzej Buliński
Andrzej Buliński
2021-03-25 18:20:32

ZWracam się do Pana Dyrektora Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji BRE Bank S.A. w Warszawie z ofertą nabycia wierzytelności jaka została ujawniona w księdze wieczystej KW GD1G/00221176/2 w dziale IV .Niniejszym składam ofertę nabycia w drodze cesji wierzytelności ,w formie aktu notarialnego,za kwotę 200 000 PLN oraz poniosę koszty nabycia tej wierzytelności jaka jest ujawniona w ksiedze wieczystej w/w.Dłużnik zaprzestał spłaty należnych zobowiązań i stąd moja oferta wydaje się być atrakcyjna dla BRE Banku S.A. Pozwoli na odmrożenie części zainwestowanego kapitału. O ile moja oferta zostanie zaakceptowana ,to należność finansowa wynikająca z cesji wierzytelności zostanie uiszczona tuż przed zawarciem aktu notarialnego. Oferent : Andrzej Buliński 84-150 Hel ul. Żeromskiego 6 B m.11 adres do do korespondencji-81-074 Gdynia ul. Rumska 16/13. Z wyrazami szacunku-Andrzej Buliński.

Mariusz Wasilewski
Mariusz Wasilewski
2021-02-15 11:13:02

W piątek 12.02 opuscilem szpital w Jaworznie.Praktycznie 3 miesiące tulam się po szpitalach. Nie mogę mówić dlatego nie dzwonie.Jestem przewlekle chory a nie mam nikogo kto by mi pomógł. Proszę o informację e-mail , na które niezwłocznie odpisze. Z poważaniem Wasilewski Mariusz

Maria Garbalińska
Maria Garbalińska
2020-11-12 12:06:52

W jaki sposób skontaktować się działem windykacji banku pekao sa

Bogusław Szotkiewicz
Bogusław Szotkiewicz
2019-06-05 13:48:04

Jestem osobą niepełnosprawną na 1 grupie z niemożliwością poruszania.W 2013 r miałem firmę. Otrzymałem pismo z departamentu windykacji o niezwłocznym uregulowaniu 15 zł.Podje się mi nr konta.Nie pamiętam loginu ani żadnych innych danych. Proszę o pomoc.

Joanna Korczyńska
Joanna Korczyńska
2018-12-16 13:27:10

Warto przeczytać informację , uważam ,, negocjować i walczyć o swoje ,,

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Kostrzyn nad Odrą
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
24 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Kostrzyn nad Odrą

ING Bank Śląski w Wodzisławiu Śląskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Wodzisławiu Śląskim

Credit Agricole w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 lipca 2019

Credit Agricole w Głogowie

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 marca 2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?

SKOK Chmielewskiego Bydgoszcz
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Bydgoszcz

Porównaj