Jak rozmawiać z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia
Wiele osób posiadających zobowiązania w bankach z opóźnieniami w spłacie zastanawia się, w jaki sposób rozmawiać bankiem w sprawię spłaty zadłużenia. Jakie tematy poruszyć, o co dokładnie zapytać lub o czym poinformować? Sprawdź kilka porad, które mogą Ci pomóc dojść do porozumienia z Twoim kredytodawcą.
10 prostych porad na rozmowę z bankiem
Trzeba mieć świadomość, że to do nas należy wykonanie pierwszego kroku. Jeżeli chcemy dojść do porozumienia i wypracować nowe, korzystniejsze warunki spłaty długu, nie możemy bać się rozmowy.
1. Podaj swoje dane osobowe.
Rozpoczynając każdą rozmowę z bankiem (warto uważać na oszustów podszywających się pod bank) powinniśmy podać swoje dane, takie jak:
- imię,
- nazwisko,
- PESEL.
Bank w celu potwierdzenia naszej tożsamości może dopytać o datę urodzenia, numer telefonu czy numer dowodu osobistego. Warto przygotować sobie również numer umowy kredytowej, o której chcemy rozmawiać.
Uwaga! Jeżeli to bank dzwoni do nas i prosi o podanie takich danych, zweryfikujmy, czy rozmawiamy faktycznie z pracownikiem naszego banku. W ostatnim czasie mnóstwo oszustów podaje się za pracownika banku z próbą wyłudzenia danych. Należy zachować szczególną ostrożność!
2. Bank dokona weryfikacji.
Pracownik banku, w oparciu o obowiązujące w Polsce prawo bankowe, musi zweryfikować Klienta. Tak jak wspominaliśmy wyżej, w takiej sytuacji pracownik banku może poprosić nas o podanie np.:
- pełnej daty urodzenia,
- danych adresowych,
- numeru telefonu podanego do kontaktu,
- nazwiska panieńskiego naszej mamy.
Jeżeli chcemy poprawnie przejść weryfikację i porozumieć się z bankiem, musimy udzielić prawdziwych i prawidłowych odpowiedzi. Warto wiedzieć, że pracownika banku obowiązuje tajemnica bankowa, za złamanie której może grozić nawet odpowiedzialność karna.
3. Zachowajmy kulturę.
Jeżeli dzwonimy we własnej sprawie musimy zachować pełną kulturę. Pamietajmy, że jeżeli chcemy dojść z bankiem do porozumienia nie możemy reagować agresywnie na cokolwiek, co powie do nas osoba po drugiej stronie słuchawki. Pracownik wykonuje jedynie swoją pracę chcąc ściągnąć z nas dług. Nie warto zatem łączyć jednego pracownika z całą instytucją. Jeżeli jednak to pracownik wywarł na nas złe wrażenie, nie musimy winą obarczać całego banku. My, jako osoby ze zobowiązaniem musimy zachować całkowity spokój. Postarajmy się poinformować bank odnośnie do naszej trudnej sytuacji finansowej w sposób stonowany.
4. Rozmawiaj precyzyjnie i szczegółowo.
Trzeba rozmawiać konkretnie – nie używajmy półsłówek. Tworząc w rozmowie bogate i treściwe zdania dajemy drugiej stronie znać, że jesteśmy poważnym Klientem, któremu „podwinęła się noga”. Dostosujmy styl rozmowy do sytuacji tak bardzo, jak jest to możliwe. Dowiedz się, jak wyjść z długów.
5. Negocjacje mogą nam pomóc.
Rozmawiając z pracownikiem banku pamiętajmy o tym, że po rozmowie dwie strony powinny być zadowolone ze skutków dialogu. My chcemy spłacić dług, natomiast bank chce odzyskać swoje pieniądze. Na pewno więcej wyniesiemy z rozmowy, gdy będziemy całkowicie opanowani. Jakiekolwiek przejawy złości i gniewu mogą nam przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu. Ustalmy spłatę kredytu na warunkach dogodnych zarówno dla nas, jak i dla banku, nawet jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Naszym celem jest wyjście z długu z terminową już spłatą zobowiązań.
Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty online – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zmień wiele rat w jedną
6. Postaraj się odsunąć komornika od swojej sprawy.
Podczas rozmowy z bankiem daj znać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie sprawy od komornika. Dobrowolna spłata długu, nawet w ratach, powinna dobrze wpłynąć na bank. Bank w każdej chwili może postępowanie egzekucyjne, jak również je umorzyć. Odsunięcie od sprawy komornika to korzyść dla obu stron. Bank nie straci pieniędzy w związku z naliczanymi przez komornika kosztami, natomiast my pozbędziemy się ogromnego problemu z finansowego zaplecza. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy na spłatę zadłużenia, sprawdź dostępny kredyt oddłużeniowy.
7. Nie warto się poddawać.
Musimy sprawę postawić jasno: to nam zależy, żeby porozumieć się z bankiem. Jeżeli rozmowa telefoniczna nie poszła po naszej myśli, zawsze możemy wysłać lub złożyć w banku odpowiednie pismo z żądaniem odpowiedzi. Należy walczyć o swoje dobro do samego końca. Jeżeli bank zauważy, że jesteśmy zaangażowani w spłatę długu, najprawdopodobniej przychyli się do większości naszych próśb (oczywiście zdroworozsądkowo). Jeżeli kontaktujemy się z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia, dążmy do tego, aby ustalić dogodną dla obu stron metodę.
8. Nie odpuszczaj.
Banki nie lubią współpracy z dłużnikami, chociaż w ostatnich czasach instytucje są coraz bardziej otwarte od dojście do porozumienia. Dlatego właśnie warto próbować w każdy możliwy sposób dojść do porozumienia ze swoim bankiem.
9. Współpraca to klucz do porozumienia.
Trzeba współpracować w pełnym zakresie sprawy, lecz nie dajmy sobie wmówić, że nic się nie da zrobić. Jeżeli zależy nam na dobrowolnej i polubownej spłacie długu, konkretnie poinformujmy o tym swojego kredytodawcę. Zdecydowany Klient zbierze o wiele więcej punktów, niż Klient, któremu wszystko jest obojętne.
10. Nie dajmy wejść sobie na głowę.
Nie przejmujmy się negatywną postawą pracownika banku, z którym rozmawiamy. Jeżeli połączymy się z pracownikiem, który zacznie być agresywny – warto się rozłączyć i zadzwonić ponownie. Jest bardzo mała szansa na to, że połączymy się kolejny raz z tą samą osobą. Ewentualnie danemu pracownikowi możemy dać jasno do zrozumienia, że nie podoba nam się taki styl rozmowy, i poprosić o połączenie z innym pracownikiem.
Wszystkie komentarze
ZWracam się do Pana Dyrektora Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji BRE Bank S.A. w Warszawie z ofertą nabycia wierzytelności jaka została ujawniona w księdze wieczystej KW GD1G/00221176/2 w dziale IV .Niniejszym składam ofertę nabycia w drodze cesji wierzytelności ,w formie aktu notarialnego,za kwotę 200 000 PLN oraz poniosę koszty nabycia tej wierzytelności jaka jest ujawniona w ksiedze wieczystej w/w.Dłużnik zaprzestał spłaty należnych zobowiązań i stąd moja oferta wydaje się być atrakcyjna dla BRE Banku S.A. Pozwoli na odmrożenie części zainwestowanego kapitału. O ile moja oferta zostanie zaakceptowana ,to należność finansowa wynikająca z cesji wierzytelności zostanie uiszczona tuż przed zawarciem aktu notarialnego. Oferent : Andrzej Buliński 84-150 Hel ul. Żeromskiego 6 B m.11 adres do do korespondencji-81-074 Gdynia ul. Rumska 16/13. Z wyrazami szacunku-Andrzej Buliński.
W piątek 12.02 opuscilem szpital w Jaworznie.Praktycznie 3 miesiące tulam się po szpitalach. Nie mogę mówić dlatego nie dzwonie.Jestem przewlekle chory a nie mam nikogo kto by mi pomógł. Proszę o informację e-mail , na które niezwłocznie odpisze. Z poważaniem Wasilewski Mariusz
W jaki sposób skontaktować się działem windykacji banku pekao sa
Jestem osobą niepełnosprawną na 1 grupie z niemożliwością poruszania.W 2013 r miałem firmę. Otrzymałem pismo z departamentu windykacji o niezwłocznym uregulowaniu 15 zł.Podje się mi nr konta.Nie pamiętam loginu ani żadnych innych danych. Proszę o pomoc.
Warto przeczytać informację , uważam ,, negocjować i walczyć o swoje ,,
Dodaj komentarz