PKO BP ostrzega przed fałszywymi mejlami
Załącznik, który imituje zwykły dokument tekstowy podpisany jest jako plik „Szczegóły płatności -774364doc.r11”. Odbiorcy takowej wiadomości pod żadnym nie powinny otwierać jej zawartości.
Fałszywa wiadomość
Otrzymując tego typu wiadomości, w pierwszej kolejności należy spojrzeć na adres nadawcy. Cyberprzestępcy podszywający się pod PKO BP nie do końca przemyśleli to, co zrobili, dlatego też jako pierwszy w oczy rzuca się podejrzany nadawca "[email protected]".
źródło grafiki: PKO BP
Ponadto treść nie jest do końca wiarygodna. Wiadomości tego typu, o szczegółach widocznych jedynie w załączniku, nie są przesyłane przez banki.
źródło grafiki: PKO BP
Całą wiadomość oraz podobne do tej wiadomości należy traktować z dystansem i ostrożnością. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić na infolinię banku w celu uzyskania informacji o otrzymanym mailu. Konsultanci wówczas poinstruują Klienta o krokach, które powinien on podjąć w takiej sytuacji.
PKO BP ostrzega i przypomina
Trzeba mieć na uwadze, żę otworzenie załącznika dołączonego do podejrzanej wiadomości e-mail może skutkować zawirusowaniem komputera. Z taką przypadłością mogą wiązać się o wiele gorsze rzeczy, na przykład przekazanie cyberprzestępcom danych do logowania oraz kradzież pieniędzy z konta.
PKO BP przypomina o tym, że:
– wiadomości od podejrzanego lub nieznanego nadawcy należy traktować ze szczególną ostrożnością i zasadą ograniczonego zaufania – w przeciwnym razie wszelkie wrażliwe dane mogą zostać nieświadomie przekazane cyberprzestępcom
– podczas logowania się do serwisu bankowego zawsze należy korzystać z wpisanego ręcznie adresu strony oraz zawsze unikać linków przekierowujących
– podczas logowania do serwisu bankowego nie jest potrzebna jakakolwiek weryfikacja w postaci, na przykład, podania kodu SMS
– w momencie potwierdzania transakcji kodem SMS, należy uważnie doczytać szczegóły transakcji zawarte w wiadomości.
PKO BP
PKO jest największą i najpopularniejszą instytucją bankową w Polsce. Zysk netto PKO pod koniec ubiegłego roku wyniósł ponad 820 000 000 złotych, natomiast pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku grupa wypracowała zysk na poziomie ponad 1 042 000 000 złotych. Akcje spółki notowane są na GPW w Warszawie od 2004 roku. Oferta grupy skierowana jest do Klientów indywidualnych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
źródło: https://www.pkobp.pl/aktualnosci/ogolnokrajowe/uwaga-na-falszywe-maile-2/
Dodaj komentarz