Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co lepsze?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co lepsze?

author
Aleksandra Gościnna
02 października 2020

Kredyty gotówkowe są chętnie wybieranymi produktami finansowymi. Nie mniejszą popularnością cieszą się karty kredytowe. Trudno się dziwić, gdyż w jednym i drugim przypadku otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Sprawdzamy, która oferta jest bardziej opłacalna.

Kredyty na każdy cel cieszą się coraz większą popularnością. Chętnie sięgamy szczególnie po finansowanie, które dostępne jest bez konieczności wychodzenia z domu, czyli kredyt online. Klienci zwykle wykorzystują otrzymane środki na zakup sprzętów RTV, AGD, czy spłatę bieżących rachunków. Najprościej ujmując, są to pieniądze, które dodatkowo zasilą nasz budżet.

Osoby, które potrzebują szybko pieniędzy na dowolny cel, często stają przed trudnym wyborem – karta kredytowa czy kredyt gotówkowy? Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze szczegółami ofert, by mieć pewność, że wybieramy najlepszą.

Kredyt gotówkowy a karta kredytowa – podstawowe informacje

Kredyt gotówkowy to dodatkowe środki, które wykorzystać można w dowolnym momencie i niezależnie od celu. Instytucja, która udziela nam finansowania nie pyta bowiem o przyczynę ubiegania się o kredyt.

Natomiast karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej. Znajdujące się na niej środki również możemy przeznaczyć w dowolnym momencie i na każdy cel. Warto jednak pamiętać, że karta kredytowa ograniczona jest pewnym limitem kredytowym, który nakłada bank. Wysokość limitu określana jest na podstawie naszej historii kredytowej oraz zdolności kredytowej. Tu sprawdzisz też ranking pozabankowych kart kredytowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki na dowód– najlepsze oferty

Kredyt gotówkowy – czy warto?

Kredyty gotówkowe cieszą się nieustannym zainteresowaniem. Nic dziwnego, gdyż posiadają wiele zalet. Szczególnie istotną jest brak konieczności wychodzenia z domu – wiele ofert dostępnych jest w pełni przez Internet, dzięki temu bardzo szybko i wygodnie możemy uzyskać finansowanie. Pieniądze z kredytu gotówkowego to środki na każdy cel, a dodatkowym atutem jest wysoka kwota możliwa do uzyskania oraz długi okres spłaty kredytu.

Kolejnym plusem jest krótki czas oczekiwania na wypłatę – pieniądze zwykle wypłacane są w ciągu jednego dnia od zawarcia umowy kredytowej. Wypełnienie wniosku również nie zajmie nam wiele czasu, oprócz tego, że czynność tę wykonać możemy z dowolnego miejsca, wyłącznie przy użyciu naszego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu, to nie musimy męczyć się z załatwianiem pliku zbędnych formalności. Wystarczą tylko nasze dane z dowodu osobistego oraz informacja dotycząca zarobków i zatrudnienia.

Kredyt gotówkowy nie jest jednak pozbawiony wad. Klient, który jest zainteresowany tego typu finansowaniem, musi być świadomy kosztów utrzymania, RRSO bywa bowiem wysokie. Warto również pamiętać o tym, że zobowiązanie musimy spłacać w każdym miesiącu.

Kredyt gotówkowy – plusy:

– dostępność wielu ofert w pełni online,

– wysoka kwota kredytu,

– długi okres spłaty,

– pieniądze na każdy cel,

– prosty proces pożyczkowy,

– krótki czas oczekiwania na wypłaty.

Kredyt gotówkowy – minusy:

– wysokie RRSO,

– comiesięczna konieczność spłaty.

Jakie są koszty utrzymania kredytu gotówkowego?

Koszty utrzymania kredytu gotówkowego nie powinny nas od razu zniechęcać do podjęcia tego zobowiązania. Warto zapoznać się dokładnie z warunkami umowy dla danego kredytu. Dokładne przeanalizowanie szczegółów ofert dostępnych na rynku pozwoli na wyeliminowanie tej, która narazi nas na szczególnie wysokie opłaty dodatkowe.

Do obliczenia wysokości rat kredytu przydatna będzie znajomość wysokości RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Określa ona bowiem wysokość oprocentowania, a zatem umożliwia oszacowanie realnych kosztów związanych ze spłatą kredytu.

Warto także zwracać uwagę na dodatkowe opcje, jakie przygotował dla nas pożyczkodawca. Na stronie internetowej wielu z nich można bowiem znaleźć kalkulator kredytowy. To doskonałe narzędzie, które umożliwi Ci w prosty i wygodny sposób oszacować wysokość raty przy wybranym okresie spłaty kredytu.

Karta kredytowa – czy warto?

Głównym atutem karty kredytowej jest swoboda w dostępie do pieniędzy. Formalności musimy załatwić tylko jeden raz. Po podpisaniu umowy otrzymamy stały dostęp do takiej wysokości środków, jaką określa ustalony przez bank limit. Duża swoboda pojawia się również w kwestii przeznaczenia środków – bank nie śledzi historii naszych transakcji. Zatem zgromadzone pieniądze możemy przeznaczyć zarówno na duże, jak i drobne wydatki.

Przy wyborze oferty istotny jest dla nas koszt utrzymania kredytu. Warto pamiętać zatem, że w przypadku karty kredytowej bank umożliwia nam darmową spłatę zobowiązania. Wystarczy, że pokryjemy koszty w odpowiednim terminie.

Pamiętajmy, że koszty utrzymania kredytu przy korzystaniu z karty kredytowej mogą okazać się też wadą. Osoby, które nie spłacają kredytu w wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z naliczeniem odsetek. Minusem jest także limit, którego nie można przekroczyć oraz negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.

Karta kredytowa – plusy:

– minimum formalności,

– stały dostęp do pieniędzy,

– środki na dowolny cel,

– możliwość korzystania bez dodatkowych opłat.

Karta kredytowa – minusy:

– limit uzyskanych środków,

– ryzyko wysokich kosztów utrzymania,

– negatywny wpływ na zdolność kredytową.

Ile może kosztować korzystanie z karty kredytowej?

Przypominamy, że karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart płatniczych. Zatem działa podobnie do karty debetowej. Co to oznacza? Z karty kredytowej korzystamy najczęściej poprzez dokonywanie transakcji. Można jednak – tak jak w przypadku karty debetowej – wypłacać z niej pieniądze z bankomatu. Różnica pojawia się jednak na poziomie opłat związanych z dokonywaniem tej czynności. W przypadku karty kredytowej wypłaty w bankomatach wiążą się bowiem z dodatkową 4% lub 5% opłatą.

Pożyczanie z karty kredytowej może być w pełni darmowe, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach korzystania z tego produktu finansowego. Nasze zobowiązanie nie zostanie obciążone żadnymi dodatkowymi odsetkami, tylko wówczas gdy dokonamy spłaty kredytu w terminie określonym przez kredytodawcę. Termin spłaty to przeważnie od 25 do 30 dni, a okres rozliczeniowy wynosi miesiąc. Zatem realny czas na oddanie pieniędzy bez żadnych dodatkowych kosztów wynosi średnio 60 dni.

Ubiegasz się o kredyt? Zadbaj wcześniej o kilka szczegółów

Przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego warto zadbać o kilka elementów, należą do nich przede wszystkim dobra zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa. Kredytodawcy często weryfikują bowiem swoich Klientów w rejestrach dłużników oraz oceniają wysokość miesięcznych dochodów.

Pozytywna historia kredytowa zwiększa naszą wiarygodność. Jeśli podejmowałeś już wcześniej zobowiązania finansowe, upewnij się, że wszystkie były spłacone w odpowiednim terminie. Warto także sprawdzić, czy nie widniejemy w bazach i rejestrach dłużników, np. w BIK. Negatywna historia kredytowa może bowiem spowodować, że kredytodawca nie zdecyduje się na udzielenie nam finansowania.

Równie ważna jest odpowiednia zdolność kredytowa, czyli nasza możliwość do terminowej spłaty zobowiązania, która oceniana jest głównie na podstawie wysokości otrzymywanych w miesiącu dochodów. Od naszej zdolności zależy nie tylko sam fakt otrzymania kredytu, lecz także wysokość limitu, jaki kredytodawca nałoży na naszą kartę kredytową.

O czym warto pamiętać przed wyborem oferty?

Zawsze dokładnie sprawdź wszystkie szczegóły oferty. Jeśli dany zapis z umowy wzbudza Twoje wątpliwości lub jest dla Ciebie w pełni niezrozumiały, skorzystaj z porady prawnej. Lepiej wiedzieć, na co się decydujemy jeszcze przed podpisaniem umowy. W przeciwnym przypadku może nas spotkać w przyszłości nieprzyjemna niespodzianka.

Upewnij się, w których przypadkach możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami. Podjęcie kredytu może wiązać się z prowizją, odsetkami i innymi kosztami, które przewiduje kredytodawca. W przypadku karty kredytowej możemy spotkać się także z koniecznością zapłaty za wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Dopiero wówczas gdy jesteśmy pewni, ile może kosztować nas korzystanie z kredytu, możemy w pełni ocenić, czy ta oferta jest dla nas opłacalna oraz, czy nasz budżet będzie mógł udźwignąć kolejne zobowiązanie.

Przemyśl dobrze, czy kredyt jest Ci potrzebny i upewnij się, że jesteś gotowy na takie zobowiązanie. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i środki z karty kredytowej, to pieniądze, które możemy wykorzystać na dowolny cel. Jeśli korzystamy z oferty zgodnie z jej warunkami, możemy otrzymać pieniądze bez żadnych dodatkowych opłat. Jednak czy na pewno jest nam potrzebne dodatkowe finansowanie? Rozważ wszystkie za i przeciw w konfrontacji z warunkami ofert kredytowych.


Źródło:

https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1612,pojecie.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_got%C3%B3wkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Nidzica
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Nidzica

PayEye – płatności okiem
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
29 czerwca 2020

PayEye – płatności okiem

Allegro Gadane – nowy serwis społecznościowy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 stycznia 2020

Allegro Gadane – nowy serwis społecznościowy

Aby uratować planetę wystarczy wielki las
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 lipca 2019

Aby uratować planetę wystarczy wielki las

Promocja: „Bonus za aktywność – IX edycja” w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2020

Promocja: „Bonus za aktywność – IX edycja” w Getin Banku

AlfaKredyt – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2019

AlfaKredyt – kolejna pożyczka

Porównaj