Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 45% Polaków planuje robienie zakupów w niedzielę, nie zważając na zakaz. Będą oni kupować w sklepach, które będą otwarte. Ponadto 78% respondentów odpowiedziało, że w ciągu ostatnich czterech tygodni robili zakupy w niedzielę.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 27.02.2018
Udostępnij:

Już 11 marca bieżącego roku, pierwszy raz na własnej skórze odczujemy ustawę dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Zainteresowani zakupami nie zrobią ich w super i hipermarketach oraz w galeriach handlowych

Należy wspomnieć, że od roku 2020 zakaz handlu bedzie obejmował każdą, poza siedmioma niedzielami w roku.

Niedzielni handlarze

Oczywiście są osoby, które nie zamierzają rezygnować z robienia zakupów w niedzielę. Dla niektórych osób był to jedyny dzień, w którym mogły one zrobić zakupy. Ci, którzy zostaną przy handlowaniu w niedzielę zadeklarowali, że będą to robić w małych sklepach sieciowych (Żabka, ABC) oraz w prywatnych sklepach osiedlowych. "Prywaciarze" dzięki temu mogą liczyć na o wiele wyższy zysk w siódmy dzień tygodnia. Sklepy na stacjach benzynowych również będą oblegane przez Klientów w niedzielę.

Gdzie planują robić zakupy badani Polacy, którym zakaz handlu w niedzielę nie przeszkadza:

42% badanych, którzy są przeciwni zakazowi handlu w niedziele twierdzą, że obowiązująca od marca ustawa będzie dla nich jedynie utrudnieniem życia.

Badanym, którzy robią zakupy w niedziele zadano pytanie: "W jakim sklepie robisz zakupy w niedzielę ?" – odpowiedzi były różne:

Szanując zakaz

Po drugiej stronie oczywiście stoją respondenci, którzy planują szanować zakaz handlu. Odpowiedzieli oni, że zamiast w niedzielę, zakupy będą robić:
 

  • od poniedziałku do piątku – 64%,

  • do południa w sobotę – 16%,

  • po południu w sobotę – 20%.

36% badanych deklaruje, że przeniesie robienie zakupów z niedzieli na sobotę. Pozostali badani będą robić zakupy w tygodniu roboczym. Ponadto jeden na trzech badanych Polaków twierdzi, że dzięki tej ustawie niedziela stanie się dniem całkowicie wolnym, który można spędzić w o wiele przyjemniejszy sposób, niż na zakupach.

Zakazane niedziele

Osoby biorące udział w badaniu bardzo różnie reagowali na niedziele wyłączone z handlu. 30% z nich uważa, że zamknięcie sklepów w niedzielę jest dobrym rozwiązaniem42% badanych uważa, że takie niedziele będą im tylko utrudniały funkcjonowanie w ten dzień. 28% osób nie ma zdania.
 

Komentarze