Niewiele leków jest refundowanych i niewielu jest specjalistów, do których można dostać się bez kilkumiesięcznej kolejki. Dla osób starszych miesiąc oczekiwania może skończyć się najgorszym, dlatego często decydują się oni na korzystanie z kredytów lub pożyczek.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 05.10.2018
Udostępnij:

Seniorzy są postawieni właściwie w sytuacji bez wyjścia – jeżeli muszą skorzystać z pomocy lekarza lub muszą przyjąć leki, by zatrzymać postępującą chorobę, potrzebuję na to środków finansowych, często niemałych. 

Wizyta u specjalisty to obecnie koszt co najmniej 200 zł – w porównaniu z emeryturami oscylującymi średnio wokół kwoty 1000 zł to bardzo dużo. Emeryci muszą przecież, tak jak wszyscy inni, zapłacić za mieszkanie, uregulować wszystkie opłaty i mieć jeszcze pieniądze na podstawowe środki do życia, np.: żywność, chemikalia, ubrania. 

Teoretycznie leki są darmowe

A w praktyce trudno nie wspomnieć o rzeczywistych cenach leków. Przeciętny emeryt bierze stałe leki kilka razy dziennie. Ich koszt to przeciętnie aż kilkaset złotych. Wychodzi na to, że większość seniorów, jeżeli posiada minimalną emeryturę, musi ją w całości przeznaczać na dbanie o zdrowie. Jeżeli bowiem wydadzą te środki na życie i produkty spożywcze, na leki nie wystarczy… 

Często jedynym rozwiązaniem dla emerytów są środki finansowe z kredytów lub pożyczek chwilówek. Długi polskich seniorów według Biura Informacji Gospodarczej wynoszą obecnie niemalże 7,5 mld złotych. Aż 66% ankietowanych przez BIG oświadczyło, że pieniądze musieli przeznaczyć właśnie na leki. Czy program darmowych leków dla seniorów nie działa? 

Darmowe leki z rządowego programu to tylko wybrane medykamenty – oczywiście niewiele wśród nich takich leków, które rzeczywiście dużo kosztują. Na najlepsze, najnowocześniejsze leki, seniorów po prostu nie stać. Główny Urząd Statystyczny informuje, że niemalże 1 na 10 rodzin emeryckich nie jest w stanie wykupić recepty w całości. 

Nie chcesz czekać? Płać

To, za co najwięcej płacą emeryci, to wizyty u specjalistów. Kolejki z Narodowego Funduszu Zdrowia są tak długie, że osoby starsze mogłyby nie dożyć wizyty u takiego lekarza. Oczywiście można dostać się do tego samego lekarza już na drugi dzień – wystarczy „tylko” zapłacić…

Jedynie seniorzy muszą zadłużać się głównie na cele zdrowotne. Inne grupy wiekowe korzystają z pożyczek i kredytów w celu zakupu mieszkania lub samochodu albo po to, by wyjechać w jakąś podróż. Seniorzy niestety wyjścia nie mają – jeżeli rodzina nie jest w stanie pomóc im finansowo, to często chwilówki i kredyty są dla nich jedynym rozwiązaniem.

Komentarze