Polacy najczęściej w Europie chodzą do sklepów
Na częstostliwość zakupów z pewnością wpływa ich ciągłe otwarcie – wiele dyskontów czynne jest 7 dni w tygodniu. Od 1 marca zmieni się system otwarcia sklepów w niedziele – zakupy będzie można robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jeszcze mniej niedziel handlowych czeka nas w 2019 roku. Szczegółowy kalendarz niedziel, w które można będzie robić zakupy, możesz sprawdzić tutaj:
– niedziele wolne od handlu 2018,
– niedziele wolne od handlu 2019.
Czy takie ograniczenie sprawi, że zakupy będziemy robić jeszcze częściej? Jak często robimy je teraz?
Liderzy pod względem zakupów
"Jesteśmy w tej konkurencji liderem. Polacy uwielbiają robić zakupy, a jak pokazują nasze dane – ostatnio coraz bardziej lubimy to robić." – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor Nielsen w Polsce. Podkerśla, że na tle innych Europejczyków zdecydowanie wyróżniamy się częstotliwością chodzenia na zakupy i przyzwyczajeniem do odwiedzania niewielkich sklepów w pobliżu miejsca zamieszkania. Takie sklepiki statystyczny Polak odwiedza 12 razy w miesiącu.
Które sklepy odwiedzamy najczęściej?
– 14 razy w miesiącu piekarnię,
– 13 razy w miesiącu dyskonty,
– kilka razy w miesiącu supermarket,
– kilka razy w miesiącu drogerię.
Szczególny system zakupów przyjęły osoby pracujące. Często codziennie kupują rano w małych sklepach jedzenie do pracy, a po pracy robią codzienne zakupy dla rodzinu.
"Jako społeczeństwo odeszliśmy od fazy zachłyśnięcia się hipermarketami, wielkimi zakupami – tanio, dużo, niekoniecznie dobrze. Aktualnie stawiamy na jakość, świeżość, ale też wybór. Dlatego tak wielu konsumentów woli kupować częściej, ale mniej." – zaznacza Jakub Sobczak, ekspert DNB Bank Polska z Biura Handlu i Usług.
Częściej i więcej
Coraz częściej robimy zakupy, ale też coraz więcej wydajemy. Sprzedaż w stosunku do ubiegłego roku wzrosła aż o 10%. Najbardziej wzrosła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia. Duży wzrost odnotowano także w kategorii farmaceutyków, kometyków, mebli oraz sprzętów RTV i AGD.
Dodaj komentarz