Polacy odchodzą od gotówki

Polacy odchodzą od gotówki

author
Aneta Jankowska
07 lipca 2017
Międzynarodowe Badanie Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe pokazuje, że Polacy są słabo przywiązani do gotówki. Okazuje się, że co trzeci z nas nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze. Pod tym względem najbardziej odbiegamy od Niemców, bo ci deklarują, że zawsze lub często mają przy sobie gotówkę.  

33% respondentów z Polski nie nosi przy sobie gotówki. Jest to drugi najwyższy wynik wśród 13 państw, które brały udział w badaniu. Przeciętny Kowalski nosi przy sobie około 110 zł. Jednak w chwili badania co czwarty ankietowany miał przy sobie nie więcej niż 42 zł. 

Polacy, obok Holendrów, Francuzów i Belgów korzystają z fizycznych pieniędzy rzadziej niż w innych badanych krajach. Ciekawe, że dwie trzecie z nas przyznało, iż używa gotówki rzadziej niż w ubiegłym roku. Podobnie odpowiadali respondenci jedynie w czterech innych państwach. 

Prawie połowa z nas nie potrzebuje gotówki

Chociaż gotówka cieszy się coraz mniejszą popularnością, to we wszystkich krajach objętych badaniem większość ankietowanych zadeklarowała, że gdyby to od nich zależało, nie zrezygnowałaby z fizycznego pieniądza. W Polsce poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki jest wysokie, bo wyniosło 40% wśród ankietowanych.To trzeci najwyższy wynik w badaniu, po Turcji i Włoszech.

Do czego używamy fizycznych pieniędzy ?
 
Polacy gotówką opłacają głównie mniejsze wydatki, czyli zakupy w trakcie wypadów na miasto (lunch 56%, przejazdy taksówką 85%) czy udzielanie pożyczek bliskim (72%) i kieszonkowe dla dzieci (85%). Natomiast za większe zakupy, takie powyżej 40 zł najchętniej płacimy przelewem lub kartą (rachunki za media i czynsz 85%, zakupy spożywcze 75% oraz prezenty okolicznościowe 71%).

Gotówką czy kartą ?
 
Sposób w jaki płacimy jest bardzo istotny. Ekonomiści behawioralni wskazują, że płacenie gotówka przychodzi nam trudniej niż zapłata kartą lub telefonem. Przy płatnościach za pomocą fizycznego pieniądza czujemy, że coś tracimy. Czegoś nam ubywa. Natomiast przy przelewie czy zbliżeniu karty nie zauważamy jak pieniądze znikają nam z konta. Wniosek jest prosty – płacąc bez użycia gotówki wydajemy łatwiej i więcej. 

Ufamy płatnościom bezgotówkowym

Badanie ING pokazuje, że Polacy czują się bezpiecznie zarówno płacąc gotówką, jak i kartą. Interesujące, że płatności bezgotówkowe cieszą się nieco lepszą opinią. 65% Polaków uznaje takie płatności za bezpiecznie, a gotówkowe o 10% mniej badanych. Jedynie Hiszpanie zadeklarowali wyższy poziom zaufania do transakcji bezgotówkowych.
 
Finansowy Barometr ING jest cyklicznym badaniem Grupy ING. Sprawdza ono zacjowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce oraz na świecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

One Click Blik w Allegro
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
14 listopada 2017

One Click Blik w Allegro

ING Bank Śląski przedstawia subwencje PFR dla firm
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 kwietnia 2020

ING Bank Śląski przedstawia subwencje PFR dla firm

Waloryzacja 500 i 300 plus nie dojdzie do skutku?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 lutego 2020

Waloryzacja 500 i 300 plus nie dojdzie do skutku?

Vivus.pl udzielił już 4 mln pożyczek
Blog
autor wpisu
Maciej_Stanko
04 kwietnia 2016

Vivus.pl udzielił już 4 mln pożyczek

Lombardy w Gdańsku
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
08 grudnia 2022

Lombardy w Gdańsku

Dar Młodzieży na znaczku pocztowym
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
29 marca 2019

Dar Młodzieży na znaczku pocztowym

Porównaj