zadluzenia.com
zamknij

Polacy odchodzą od gotówki

Międzynarodowe Badanie Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe pokazuje, że Polacy są słabo przywiązani do gotówki. Okazuje się, że co trzeci z nas nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze. Pod tym względem najbardziej odbiegamy od Niemców, bo ci deklarują, że zawsze lub często mają przy sobie gotówkę. 

 

 

33% respondentów z Polski nie nosi przy sobie gotówki. Jest to drugi najwyższy wynik wśród 13 państw, które brały udział w badaniu. Przeciętny Kowalski nosi przy sobie około 110 zł. Jednak w chwili badania co czwarty ankietowany miał przy sobie nie więcej niż 42 zł. 

 

Polacy, obok Holendrów, Francuzów i Belgów korzystają z fizycznych pieniędzy rzadziej niż w innych badanych krajach. Ciekawe, że dwie trzecie z nas przyznało, iż używa gotówki rzadziej niż w ubiegłym roku. Podobnie odpowiadali respondenci jedynie w czterech innych państwach. 

 

Prawie połowa z nas nie potrzebuje gotówki

 

Chociaż gotówka cieszy się coraz mniejszą popularnością, to we wszystkich krajach objętych badaniem większość ankietowanych zadeklarowała, że gdyby to od nich zależało, nie zrezygnowałaby z fizycznego pieniądza. W Polsce poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki jest wysokie, bo wyniosło 40% wśród ankietowanych.To trzeci najwyższy wynik w badaniu, po Turcji i Włoszech.

 

Do czego używamy fizycznych pieniędzy ?
 
Polacy gotówką opłacają głównie mniejsze wydatki, czyli zakupy w trakcie wypadów na miasto (lunch 56%, przejazdy taksówką 85%) czy udzielanie pożyczek bliskim (72%) i kieszonkowe dla dzieci (85%). Natomiast za większe zakupy, takie powyżej 40 zł najchętniej płacimy przelewem lub kartą (rachunki za media i czynsz 85%, zakupy spożywcze 75% oraz prezenty okolicznościowe 71%).

 

 

Gotówką czy kartą ?
 
Sposób w jaki płacimy jest bardzo istotny. Ekonomiści behawioralni wskazują, że płacenie gotówka przychodzi nam trudniej niż zapłata kartą lub telefonem. Przy płatnościach za pomocą fizycznego pieniądza czujemy, że coś tracimy. Czegoś nam ubywa. Natomiast przy przelewie czy zbliżeniu karty nie zauważamy jak pieniądze znikają nam z konta. Wniosek jest prosty - płacąc bez użycia gotówki wydajemy łatwiej i więcej. 

 

Ufamy płatnościom bezgotówkowym

 

Badanie ING pokazuje, że Polacy czują się bezpiecznie zarówno płacąc gotówką, jak i kartą. Interesujące, że płatności bezgotówkowe cieszą się nieco lepszą opinią. 65% Polaków uznaje takie płatności za bezpiecznie, a gotówkowe o 10% mniej badanych. Jedynie Hiszpanie zadeklarowali wyższy poziom zaufania do transakcji bezgotówkowych.
 
Finansowy Barometr ING jest cyklicznym badaniem Grupy ING. Sprawdza ono zacjowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce oraz na świecie. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY