zadluzenia.com
zamknij

Polacy spłacają długi dzięki 500 plus

Badania przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor pokazują, że Program 500+ przyczynił się do polepszenia sytuacji finansowej Polaków. Części z nas pomógł nawet nie wpaść w długi, ale też wpłynął na wcześniejszą spłatę zaległości.

 

Wpływowe 500+

 

Badani w większości (62%) nie potrafili określić konkretnego wydarzenia ekonomicznego czy politycznego, które zdecydowanie wpłynęło na ich obecną sytuację finansową. Jednak Ci, którzy potrafili wskazać takie wydarzenie, uznali, że jest nim wprowadzenie Programu 500+.

 

 


Źródło: BIG InfoMonitor
 
Wśród wymienionych wydarzeń badani wskazali również na wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski - 5%. Ma to związek dla wielu Polaków z liczną emigracją zarobkową oraz ich rodzin w kraju. Za istotne wydarzenie uznano też wyniki wyborów USA jak i wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie Program 500+ bardziej doceniły kobiety - 31% wskazań, mężczyźni - 18%. Inne wydarzenia były częściej wymieniane przez panów.

 

Źródło: BIG InfoMonitor
 
Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor, twierdzi, że przewidywania BIG InfoMonitor w pewnym stopniu się sprawdziły, tłumacząc: 

 

- Zakładaliśmy, że start programu 500+ pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia z którym wcześniej sobie nie radzili a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG.

 

Mniej niesolidnych dłużników
 
Jak pokazują dane BIG InfoMonitor, w trakcie 12 miesięcy od lutego 2016 roku do lutego 2017 roku, liczba osób z zaległymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. Udział niesolidnych dłużników, którzy są notowani w BIG spadł w ciągu roku z prawie 40% do niecałych 35%. 

 

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Z drugiej strony liczba wszystkich, którzy nie płacą zobowiązań (minimum 200 zł opóźnione w spłacie o co najmniej dwa miesiące), znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor wzrosła przez 12 miesięcy o 26%. Liczba takich dłużników sięgnęła z 1,454 mln do ponad 1,839 mln. Co więcej, przybyło też nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.) - 11%. Osób, które posiadają zaległości na wyższe kwoty przybyło 37%.  

 

Łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do BIG InfoMonitor również wzrosła - z 16,4 mld do 26,9 mld zł. Składają się na nią nieuregulowane rachunki, alimenty, raty, pożyczki czy też zobowiązania wobec sądów.  
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY