zadluzenia.com
zamknij

Polacy źle oceniają służbę zdrowia

Polacy nie chcą płacić więcej podatków na służbę zdrowia, bo mają o niej złą opinię. Co więcej, negatywne spojrzenie towarzyszy też ocenie działań rządu właśnie w tym sektorze.

 

 

Sondaż przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl. Dotyczył on postaw polaków wobec systemu ochrony zdrowia.

Okazuje się, że 65% ankietowanych źle ocenia publiczną służbę zdrowia w Polsce. W tym 26% z nas deklaruje, że ma o niej “zdecydowanie negatywne” zdanie. Zdecydowanie pozytywnie o publicznej opiece wypowiedziało się tylko 2% respondentów, a “raczej pozytywnie” oceniło ją 21% ankietowanych.


Czy ocena służby zdrowia przekłada się na sprzyjanie konkretnym partiom politycznym? Z ankiety wynika, że tak. Negatywne opinie na temat publicznej służby zdrowia przeważają prawie we wszystkich elektoratach jednak różnią się one od siebie. Wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości negatywnie polską służbę zdrowia ocenia 60%, natomiast najbardziej sceptyczni są zwolennicy Nowoczesnej - 84% oraz Platformy Obywatelskiej - 72%.


Prawie połowa badanych (46%) negatywnie ocenia dotychczasowe działania rządu Zjednoczonej Prawicy w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. Najwięcej krytyków jest wśród zwolenników Nowoczesnej (89%) i PO (73%), lecz nie brakuje ich także w elektoracie Kukiz’15 (43%) oraz PiS (22%). 

 

Źródło: http://ciekaweliczby.pl/65-polakow-negatywnie-ocenia-publiczna-sluzbe-zdrowia-sondaz


Czego oczekują Polacy ?


Wśród najbardziej oczekiwanych działań ze strony rządu wymieniamy:

 

  • zmniejszenie biurokracji w systemie ochrony zdrowia (42%)
  • zwiększenie liczby lekarzy specjalistów (39%)
  • podniesienie nakładów na służbę zdrowia pod warunkiem, że nie będzie się to wiązało z podniesienie podatków lub składek zdrowotnych (37%)
  • podwyższenie wynagrodzeń lekarzy, by nie musieli szukać pracy za granicą (31%)


Ankieta pokazała, że 8% respondentów zgodziłoby się na podniesienie podatków lub składek, o ile wiązałoby się to z podniesieniem nakładów na ochronę zdrowia oraz pomogłoby to ją usprawnić. 


Dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii UW komentuje, że wyniki te niekoniecznie są przejawem roszczeniowości Polaków i przywiązania do wizji socjalnego Państwa.


- Mogą także świadczyć o oczekiwaniu by zoptymalizować i usprawnić działanie publicznej służby zdrowia w ramach obecnych nakładów. Tak jakby Polacy w większości przestawali wierzyć, że zwiększanie nakładów bez poważnych zmian organizacyjnych może cokolwiek naprawdę tutaj zmienić – tłumaczy.

 

Badanie pokazało, że jesteśmy raczej niechętni  wprowadzeniu dodatkowych opłat za korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w celu jej usprawnienia. Tylko 22% jest w stanie zaakceptować dodatkową opłatę za przyspieszenie wizyty u lekarza specjalisty lub za badania, 15% zgodziłoby się na zasadę, że w miesiącu są np. 2 bezpłatne wizyty u lekarza rodzinnego, a za każdą kolejną trzeba zapłacić  20-30 zł. 13% natomiast zaakceptowałoby wprowadzenie dopłat za wyżywienie podczas pobytu w szpitalu, a 32% badanych nie zgodziło się na żadne z proponowanych rozwiązań, zaś 27% nie miało zdania w tej sprawie.

 

Prywatna opieka zdrowotna

 

Sondaż przeanalizował też skalę korzystania z opieki zdrowotnej poza sektorem publicznym. Okazuje się, że 40% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku korzystało z płatnej prywatnej opieki zdrowotnej (opłacanej z własnej kieszeni lub przez pracodawcę), a 48% odpowiedziało, że nie płaciło w ciągu ostatniego roku za prywatne usługi medyczne. 

 

Źródło: http://ciekaweliczby.pl/65-polakow-negatywnie-ocenia-publiczna-sluzbe-zdrowia-sondaz


Najwięcej z prywatnej służby zdrowia korzystało zwolenników Nowoczesnej oraz Platformy Obywatelskiej, najmniej - wyborców PiS.

 

Najczęściej łączne roczne opłaty za prywatne usługi mieściły się w granicach:
 

  • 201 - 500 zł (33%)
  • poniżej 200 zł (29%)
  • 501 - 1000 zł (23%)

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY