Polacy źle oceniają służbę zdrowia

Polacy źle oceniają służbę zdrowia

author
Aneta Jankowska
15 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy nie chcą płacić więcej podatków na służbę zdrowia, bo mają o niej złą opinię. Co więcej, negatywne spojrzenie towarzyszy też ocenie działań rządu właśnie w tym sektorze.

Sondaż przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl. Dotyczył on postaw polaków wobec systemu ochrony zdrowia.

Okazuje się, że 65% ankietowanych źle ocenia publiczną służbę zdrowia w Polsce. W tym 26% z nas deklaruje, że ma o niej “zdecydowanie negatywne” zdanie. Zdecydowanie pozytywnie o publicznej opiece wypowiedziało się tylko 2% respondentów, a “raczej pozytywnie” oceniło ją 21% ankietowanych.

Czy ocena służby zdrowia przekłada się na sprzyjanie konkretnym partiom politycznym? Z ankiety wynika, że tak. Negatywne opinie na temat publicznej służby zdrowia przeważają prawie we wszystkich elektoratach jednak różnią się one od siebie. Wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości negatywnie polską służbę zdrowia ocenia 60%, natomiast najbardziej sceptyczni są zwolennicy Nowoczesnej – 84% oraz Platformy Obywatelskiej – 72%.

Prawie połowa badanych (46%) negatywnie ocenia dotychczasowe działania rządu Zjednoczonej Prawicy w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. Najwięcej krytyków jest wśród zwolenników Nowoczesnej (89%) i PO (73%), lecz nie brakuje ich także w elektoracie Kukiz’15 (43%) oraz PiS (22%). 

Źródło: http://ciekaweliczby.pl/65-polakow-negatywnie-ocenia-publiczna-sluzbe-zdrowia-sondaz

Czego oczekują Polacy ?

Wśród najbardziej oczekiwanych działań ze strony rządu wymieniamy:

  • zmniejszenie biurokracji w systemie ochrony zdrowia (42%)
  • zwiększenie liczby lekarzy specjalistów (39%)
  • podniesienie nakładów na służbę zdrowia pod warunkiem, że nie będzie się to wiązało z podniesienie podatków lub składek zdrowotnych (37%)
  • podwyższenie wynagrodzeń lekarzy, by nie musieli szukać pracy za granicą (31%)

Ankieta pokazała, że 8% respondentów zgodziłoby się na podniesienie podatków lub składek, o ile wiązałoby się to z podniesieniem nakładów na ochronę zdrowia oraz pomogłoby to ją usprawnić. 

Dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii UW komentuje, że wyniki te niekoniecznie są przejawem roszczeniowości Polaków i przywiązania do wizji socjalnego Państwa.

Mogą także świadczyć o oczekiwaniu by zoptymalizować i usprawnić działanie publicznej służby zdrowia w ramach obecnych nakładów. Tak jakby Polacy w większości przestawali wierzyć, że zwiększanie nakładów bez poważnych zmian organizacyjnych może cokolwiek naprawdę tutaj zmienić – tłumaczy.

Badanie pokazało, że jesteśmy raczej niechętni  wprowadzeniu dodatkowych opłat za korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w celu jej usprawnienia. Tylko 22% jest w stanie zaakceptować dodatkową opłatę za przyspieszenie wizyty u lekarza specjalisty lub za badania, 15% zgodziłoby się na zasadę, że w miesiącu są np. 2 bezpłatne wizyty u lekarza rodzinnego, a za każdą kolejną trzeba zapłacić  20-30 zł. 13% natomiast zaakceptowałoby wprowadzenie dopłat za wyżywienie podczas pobytu w szpitalu, a 32% badanych nie zgodziło się na żadne z proponowanych rozwiązań, zaś 27% nie miało zdania w tej sprawie.

Prywatna opieka zdrowotna

Sondaż przeanalizował też skalę korzystania z opieki zdrowotnej poza sektorem publicznym. Okazuje się, że 40% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku korzystało z płatnej prywatnej opieki zdrowotnej (opłacanej z własnej kieszeni lub przez pracodawcę), a 48% odpowiedziało, że nie płaciło w ciągu ostatniego roku za prywatne usługi medyczne. 

Źródło: http://ciekaweliczby.pl/65-polakow-negatywnie-ocenia-publiczna-sluzbe-zdrowia-sondaz

Najwięcej z prywatnej służby zdrowia korzystało zwolenników Nowoczesnej oraz Platformy Obywatelskiej, najmniej – wyborców PiS.

Najczęściej łączne roczne opłaty za prywatne usługi mieściły się w granicach:
 

  • 201 – 500 zł (33%)
  • poniżej 200 zł (29%)
  • 501 – 1000 zł (23%)
author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2018-11-24 09:42:00

Chociaż PiS rządzi najlepiej ze wszystkich rządów od 1989r. to jednak w słuzbie zdrowia nie zrobił prawie nic !!! Nie wystarczy dokładać pieniędzy a dobrze nimi gospodarować !!! Zmianę musi zauważyć pacjent ,chwalenie się partii nic nie da jeżeli ludzie są niezadowoleni !!!! Potrzebna głęboka reforma tej dziedziny, kształcenie większej liczby lekarzy specjalistów , ogranizenie ich wyjazdów za granicę / jeżeli tak to po zapłaceniu za bardzo drogie / z kieszeni polaków / studia , i jeżeli samemu się nie umie,to trzeba podpatrywać mądrzejszych i lepszych !!!!! Do czasu aż nie zrównają się zarobki we wszystkich krajach Unii takie posunięcia są konieczne,bo inaczej łozymy wielkie pieniądze na kształcenie lekarzy a ich nie mamy /przynajmniej w wystarczających ilościach/ Bo czy jest to normalne, w kraju niby cywilizowanym ,żeby do specjalisty czekać parę miesięcy albo i lat ???!!!! Kraje bogate dostają od nas za darmo wykształconych za nasze pieniądze specjalistów !!!! Odpowiedzialni za taki stan rzeczy powinni nie tylko się wstydzić ale być z hukiem wywaleni !!!Jak tak dalej pójdzie to niestety nawet zwolennicy PiS-u ,więcej ich nie wybiorą !!!!! Jak się nie znacie na prawidłowym rządzeniu ,to się nie pchajcie do władzy !!!!!!! Zdrowie obywateli to najważniejszy resort dla człowieka,więc pośpieszcie się bo niedługo wybory !!!!!!!!!

Podobne artykuły

Pożyczki Zamość

Czy poszukujesz najkorzystniejszej oferty pożyczki w Zamościu? Sprawdź nasz ranking najlepszych pożyczek internetowych, gdzie maksymalna kwota wynosi nawet 200 000 zł, a okres spłaty sięga 10 lat. Środki są dostępne natychmiastowo

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Emerytura zależna od stażu pracy – pomysł prezydenta

Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny wraca do swojego pomysłu. Głowa państwa zdaje się być pewna swojej prezydentury, że podejmuje wszelkie działania, by weszła w życie emerytura zależna od stażu pracy. Na jakich warunkach miałoby się opierać to rozwiązanie i kiedy rozpoczęłyby się niezbędne zmiany?

author
Alicja Hirsekorn
03 maja 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Idea Wolności – kredyt firmowy w Idea Banku

Czy kredyt firmowy za 0 zł to wyłącznie chwyt marketingowy ? Sprawdziliśmy to.

author
Patryk Byczek
06 czerwca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy coraz chętniej kupują w oddziałach pocztowych

Klienci Poczty Polskiej wydali w ubiegłym roku około 425 000 złotych kupując w placówkach instytucji produkty poboczne. Aż 25% przychodu z działalności handlowej w roku 2019 odnotowano za sprzedaż książek i prasy.

author
Patryk Byczek
21 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak założyć własną firmę?

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie samodzielnej i niezależnej ścieżki kariery zawodowej. Sprawdziliśmy, na co powinien zwrócić uwagę każdy przyszły przedsiębiorca i jak w praktyce wygląda otworzenie własnej firmy. Zapraszamy do lektury!

author
Dorota Grycko
24 września 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kasa Stefczyka Lubaczów

Potrzebujesz informacji na temat placówek Kasy Stefczyka w Lubaczowie? Oto kompleksowy artykuł na ten temat. Sprawdź dane dotyczące placówki Kasy Stefczyka w Lubaczowie: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
08 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj