Polacy wolą pracę na etacie
Osoba, która chciałaby otworzyć swoją firmę musi wiedzieć, że inwestycja na start wynosiłaby trochę ponad czterdzieści trzy tysiące złotych. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około dwóch milionów firm, a corocznie powstaje kilkaset tysięcy nowych. W tym samym czasie bardzo dużo przedsiębiorców zamyka swoją działalność. Jednakże bilans zazwyczaj jest dodatni.
Przedsiębiorczość Polaków oczywiście bardzo cieszy, warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie wyzwania wiążą się z prowadzeniem własnego biznesu. Trudne początki, wypracowanie sobie pozycji na rynku czy spora konkurencja – to kwestie, z którymi musi się mierzyć większość przedsiębiorców. Podstawą sukcesu jest więc na pewno dobry plan i wsparcie ze strony bliskich – mówi Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska.
źródło grafiki: providentpolska.pl
AUTONOMIA VS FORMALNOŚCI
Statystyki pokazują, że im człowiek starszy, tym skłonności do prowadzenia własnego biznesu są mniejsze. Młodzi ludzie, pełni zapału i pomysłów nie wybiegają myślami w przód tak bardzo, jak osoby starsze i bardziej doświadczone. Ta druga grupa ceni sobie przede wszystkim pewność i stałość dochodów, które zapewnione są w ramach etatu.
Plusy i minusy
Pojedynek plusów i minusów względem prowadzenia własnej działalności jest bardzo wyrównany, jednak mimo wszystko na druga grupa przemawia za tym, żeby szukać pracy na etat. Polacy jako największe atuty własnej firmy wskazali:
-
brak szefa i niezależność,
-
wysokie zarobki (według danych z GUS z 2016 roku, średni dochód w gospodarstwie domowym, gdzie osoby pracują na własny rachunek wyniósł blisko 1800 zł na osobę, a w przypadku pracowników na etacie było to poniżej 1500 zł na osobę),
-
elastyczne godziny pracy,
-
satysfakcja z pracy dla samego siebie,
-
satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i swobodnego dążenia do celu.
Minusami, które wskazali ankietowani są:
-
obciążenia związane z ZUSem i podatkami,
-
niepewność dochodów,
-
brak pieniędzy na start,
-
obawy wynikające z konieczności śledzenia zmian prawnych,
-
kontrolowania sytuacji na rynku i walka o Klienta.
Potrzebne finanse
„Finanse Polaków” pokazuje, że aby założyć własną firmę, musimy dysponować kwotą w granicach czterdziestu czterech tysięcy złotych. Z badania oraz z odpowiedzi Polaków w ankietach można wywnioskować, że na własny biznes nas po prostu nie stać. Co czwarta ankietowana osoba posiadałaby na start około 10 000 złotych, a osiemnaście procent osób potrzebowałoby więcej niż 50 000 złotych.
Nie należy zapomnieć, że zapewnienie finansowania dla swojego przedsięwzięcia ważne jest nie tylko na starcie, ale i w późniejszym okresie, gdy przyjdą trudniejsze chwile bądź pojawi szansa na rozwój. Uzyskanie go staje się obecnie coraz łatwiejsze, gdyż coraz więcej instytucji finansowych, w tym Provident, ma ofertę dla przedsiębiorców – relacjonuje Agnieszka Kłos.
Etat ponad biznesem
Pewny etat, w opinii Polaków, wygrywa z posiadaniem własnej działalności pod wieloma względami. Pewny, comiesięczny zarobek, mniej stresu, brak problemów związanych z ZUSem i podatkami, brak problemów z księgowością oraz zatrudnianiem, szkoleniem i pilnowaniem nowych pracowników. Polacy wolą spokój i ułożone życie – wolą pracę na etacie.
Dodaj komentarz