Wynik badania "Finanse Polaków", które zostało przeprowadzone dla firmy Provident Polska z okazji dwudziestolecia prowadzenia działalności, pokazuje, że co piąty Polak chciałby zarządzać własną działalnością, a dwie trzecie z nas wybrałoby pewną pracę na etacie. Zatem czy własny biznes jest dla każdego?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 10.10.2017
Udostępnij:

Osoba, która chciałaby otworzyć swoją firmę musi wiedzieć, że inwestycja na start wynosiłaby trochę ponad czterdzieści trzy tysiące złotych. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około dwóch milionów firm, a corocznie powstaje kilkaset tysięcy nowych. W tym samym czasie bardzo dużo przedsiębiorców zamyka swoją działalność. Jednakże bilans zazwyczaj jest dodatni.

Przedsiębiorczość Polaków oczywiście bardzo cieszy, warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie wyzwania wiążą się z prowadzeniem własnego biznesu. Trudne początki, wypracowanie sobie pozycji na rynku czy spora konkurencja – to kwestie, z którymi musi się mierzyć większość przedsiębiorców. Podstawą sukcesu jest więc na pewno dobry plan i wsparcie ze strony bliskich – mówi Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska.


źródło grafiki: providentpolska.pl
 

AUTONOMIA VS FORMALNOŚCI

Statystyki pokazują, że im człowiek starszy, tym skłonności do prowadzenia własnego biznesu są mniejsze. Młodzi ludzie, pełni zapału i pomysłów nie wybiegają myślami w przód tak bardzo, jak osoby starsze i bardziej doświadczone. Ta druga grupa ceni sobie przede wszystkim pewność i stałość dochodów, które zapewnione są w ramach etatu. 

Plusy i minusy

Pojedynek plusów i minusów względem prowadzenia własnej działalności jest bardzo wyrównany, jednak mimo wszystko na druga grupa przemawia za tym, żeby szukać pracy na etat. Polacy jako największe atuty własnej firmy wskazali:
 

  • brak szefa i niezależność,

  • wysokie zarobki (według danych z GUS z 2016 roku, średni dochód w gospodarstwie domowym, gdzie osoby pracują na własny rachunek wyniósł blisko 1800 zł na osobę, a w przypadku pracowników na etacie było to poniżej 1500 zł na osobę),

  • elastyczne godziny pracy,

  • satysfakcja z pracy dla samego siebie,

  • satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i swobodnego dążenia do celu.

Minusami, które wskazali ankietowani są:
 

  • obciążenia związane z ZUSem i podatkami,

  • niepewność dochodów,

  • brak pieniędzy na start,

  • obawy wynikające z konieczności śledzenia zmian prawnych,

  • kontrolowania sytuacji na rynku i walka o Klienta.

Potrzebne finanse

„Finanse Polaków” pokazuje, że aby założyć własną firmę, musimy dysponować kwotą w granicach czterdziestu czterech tysięcy złotych. Z badania oraz z odpowiedzi Polaków w ankietach można wywnioskować, że na własny biznes nas po prostu nie stać. Co czwarta ankietowana osoba posiadałaby na start około 10 000 złotych, a osiemnaście procent osób potrzebowałoby więcej niż 50 000 złotych.

Nie należy zapomnieć, że zapewnienie finansowania dla swojego przedsięwzięcia ważne jest nie tylko na starcie, ale i w późniejszym okresie, gdy przyjdą trudniejsze chwile bądź pojawi szansa na rozwój. Uzyskanie go staje się obecnie coraz łatwiejsze, gdyż coraz więcej instytucji finansowych, w tym Provident, ma ofertę dla przedsiębiorców – relacjonuje Agnieszka Kłos.

Etat ponad biznesem

Pewny etat, w opinii Polaków, wygrywa z posiadaniem własnej działalności pod wieloma względami. Pewny, comiesięczny zarobek, mniej stresu, brak problemów związanych z ZUSem i podatkami, brak problemów z księgowością oraz zatrudnianiem, szkoleniem i pilnowaniem nowych pracowników. Polacy wolą spokój i ułożone życie – wolą pracę na etacie.

Komentarze