zadluzenia.com
zamknij

Polacy wolą pracę na etacie

Wynik badania "Finanse Polaków", które zostało przeprowadzone dla firmy Provident Polska z okazji dwudziestolecia prowadzenia działalności, pokazuje, że co piąty Polak chciałby zarządzać własną działalnością, a dwie trzecie z nas wybrałoby pewną pracę na etacie. Zatem czy własny biznes jest dla każdego?

Osoba, która chciałaby otworzyć swoją firmę musi wiedzieć, że inwestycja na start wynosiłaby trochę ponad czterdzieści trzy tysiące złotych. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około dwóch milionów firm, a corocznie powstaje kilkaset tysięcy nowych. W tym samym czasie bardzo dużo przedsiębiorców zamyka swoją działalność. Jednakże bilans zazwyczaj jest dodatni.

Przedsiębiorczość Polaków oczywiście bardzo cieszy, warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie wyzwania wiążą się z prowadzeniem własnego biznesu. Trudne początki, wypracowanie sobie pozycji na rynku czy spora konkurencja – to kwestie, z którymi musi się mierzyć większość przedsiębiorców. Podstawą sukcesu jest więc na pewno dobry plan i wsparcie ze strony bliskich – mówi Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska.


źródło grafiki: providentpolska.pl
 

AUTONOMIA VS FORMALNOŚCI


Statystyki pokazują, że im człowiek starszy, tym skłonności do prowadzenia własnego biznesu są mniejsze. Młodzi ludzie, pełni zapału i pomysłów nie wybiegają myślami w przód tak bardzo, jak osoby starsze i bardziej doświadczone. Ta druga grupa ceni sobie przede wszystkim pewność i stałość dochodów, które zapewnione są w ramach etatu. 


Plusy i minusy

Pojedynek plusów i minusów względem prowadzenia własnej działalności jest bardzo wyrównany, jednak mimo wszystko na druga grupa przemawia za tym, żeby szukać pracy na etat. Polacy jako największe atuty własnej firmy wskazali:
 

  • brak szefa i niezależność,

  • wysokie zarobki (według danych z GUS z 2016 roku, średni dochód w gospodarstwie domowym, gdzie osoby pracują na własny rachunek wyniósł blisko 1800 zł na osobę, a w przypadku pracowników na etacie było to poniżej 1500 zł na osobę),

  • elastyczne godziny pracy,

  • satysfakcja z pracy dla samego siebie,

  • satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i swobodnego dążenia do celu.


Minusami, które wskazali ankietowani są:
 

  • obciążenia związane z ZUSem i podatkami,

  • niepewność dochodów,

  • brak pieniędzy na start,

  • obawy wynikające z konieczności śledzenia zmian prawnych,

  • kontrolowania sytuacji na rynku i walka o Klienta.
Potrzebne finanse

„Finanse Polaków” pokazuje, że aby założyć własną firmę, musimy dysponować kwotą w granicach czterdziestu czterech tysięcy złotych. Z badania oraz z odpowiedzi Polaków w ankietach można wywnioskować, że na własny biznes nas po prostu nie stać. Co czwarta ankietowana osoba posiadałaby na start około 10 000 złotych, a osiemnaście procent osób potrzebowałoby więcej niż 50 000 złotych.

Nie należy zapomnieć, że zapewnienie finansowania dla swojego przedsięwzięcia ważne jest nie tylko na starcie, ale i w późniejszym okresie, gdy przyjdą trudniejsze chwile bądź pojawi szansa na rozwój. Uzyskanie go staje się obecnie coraz łatwiejsze, gdyż coraz więcej instytucji finansowych, w tym Provident, ma ofertę dla przedsiębiorców – relacjonuje Agnieszka Kłos.

Etat ponad biznesem

Pewny etat, w opinii Polaków, wygrywa z posiadaniem własnej działalności pod wieloma względami. Pewny, comiesięczny zarobek, mniej stresu, brak problemów związanych z ZUSem i podatkami, brak problemów z księgowością oraz zatrudnianiem, szkoleniem i pilnowaniem nowych pracowników. Polacy wolą spokój i ułożone życie - wolą pracę na etacie.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY