Polacy wolą pracę na etacie

Polacy wolą pracę na etacie

author
Patryk Byczek
10 października 2017
Wynik badania "Finanse Polaków", które zostało przeprowadzone dla firmy Provident Polska z okazji dwudziestolecia prowadzenia działalności, pokazuje, że co piąty Polak chciałby zarządzać własną działalnością, a dwie trzecie z nas wybrałoby pewną pracę na etacie. Zatem czy własny biznes jest dla każdego?

Osoba, która chciałaby otworzyć swoją firmę musi wiedzieć, że inwestycja na start wynosiłaby trochę ponad czterdzieści trzy tysiące złotych. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około dwóch milionów firm, a corocznie powstaje kilkaset tysięcy nowych. W tym samym czasie bardzo dużo przedsiębiorców zamyka swoją działalność. Jednakże bilans zazwyczaj jest dodatni.

Przedsiębiorczość Polaków oczywiście bardzo cieszy, warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie wyzwania wiążą się z prowadzeniem własnego biznesu. Trudne początki, wypracowanie sobie pozycji na rynku czy spora konkurencja – to kwestie, z którymi musi się mierzyć większość przedsiębiorców. Podstawą sukcesu jest więc na pewno dobry plan i wsparcie ze strony bliskich – mówi Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska.


źródło grafiki: providentpolska.pl

AUTONOMIA VS FORMALNOŚCI

Statystyki pokazują, że im człowiek starszy, tym skłonności do prowadzenia własnego biznesu są mniejsze. Młodzi ludzie, pełni zapału i pomysłów nie wybiegają myślami w przód tak bardzo, jak osoby starsze i bardziej doświadczone. Ta druga grupa ceni sobie przede wszystkim pewność i stałość dochodów, które zapewnione są w ramach etatu. 

Plusy i minusy

Pojedynek plusów i minusów względem prowadzenia własnej działalności jest bardzo wyrównany, jednak mimo wszystko na druga grupa przemawia za tym, żeby szukać pracy na etat. Polacy jako największe atuty własnej firmy wskazali:
 

  • brak szefa i niezależność,

  • wysokie zarobki (według danych z GUS z 2016 roku, średni dochód w gospodarstwie domowym, gdzie osoby pracują na własny rachunek wyniósł blisko 1800 zł na osobę, a w przypadku pracowników na etacie było to poniżej 1500 zł na osobę),

  • elastyczne godziny pracy,

  • satysfakcja z pracy dla samego siebie,

  • satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i swobodnego dążenia do celu.

Minusami, które wskazali ankietowani są:
 

  • obciążenia związane z ZUSem i podatkami,

  • niepewność dochodów,

  • brak pieniędzy na start,

  • obawy wynikające z konieczności śledzenia zmian prawnych,

  • kontrolowania sytuacji na rynku i walka o Klienta.

Potrzebne finanse

„Finanse Polaków” pokazuje, że aby założyć własną firmę, musimy dysponować kwotą w granicach czterdziestu czterech tysięcy złotych. Z badania oraz z odpowiedzi Polaków w ankietach można wywnioskować, że na własny biznes nas po prostu nie stać. Co czwarta ankietowana osoba posiadałaby na start około 10 000 złotych, a osiemnaście procent osób potrzebowałoby więcej niż 50 000 złotych.

Nie należy zapomnieć, że zapewnienie finansowania dla swojego przedsięwzięcia ważne jest nie tylko na starcie, ale i w późniejszym okresie, gdy przyjdą trudniejsze chwile bądź pojawi szansa na rozwój. Uzyskanie go staje się obecnie coraz łatwiejsze, gdyż coraz więcej instytucji finansowych, w tym Provident, ma ofertę dla przedsiębiorców – relacjonuje Agnieszka Kłos.

Etat ponad biznesem

Pewny etat, w opinii Polaków, wygrywa z posiadaniem własnej działalności pod wieloma względami. Pewny, comiesięczny zarobek, mniej stresu, brak problemów związanych z ZUSem i podatkami, brak problemów z księgowością oraz zatrudnianiem, szkoleniem i pilnowaniem nowych pracowników. Polacy wolą spokój i ułożone życie – wolą pracę na etacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2015
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
06 marca 2015

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2015

Santander Bank Polska w Krapkowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
30 maja 2019

Santander Bank Polska w Krapkowicach

Biuro paszportowe w Lubinie
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2022

Biuro paszportowe w Lubinie

Fura-kasy – pożyczka dla firm bez BIK i BIG
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
10 października 2016

Fura-kasy – pożyczka dla firm bez BIK i BIG

Złoty Bankier 2019 dla mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 kwietnia 2019

Złoty Bankier 2019 dla mBanku

Fundusz Sprawiedliwości pomoże osobom pokrzywdzonym lichwą
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 stycznia 2019

Fundusz Sprawiedliwości pomoże osobom pokrzywdzonym lichwą

Porównaj