Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a z nią kolejne wydatki. Polacy nie należą do oszczędnych, a święta zawsze chcą uczcić jak najlepiej. Badanie Barometr Providenta sprawdziło ile w tym roku planujemy przeznaczyć na organizację wiosennych świąt.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 07.03.2018
Udostępnij:

Ile wydamy na Wielkanoc 2018 ?

Świąteczne wydatki Polaków nie należą do najmniejszych. Okazuje się, że na Święta Wielkanocne 2018 wydamy więcej niż w ubiegłym roku. Będzie to około 100 zł więcej, czyli łącznie ponad 520 zł.

Najmniejsze wydatki deklarują seniorzy i osoby samotne – one najczęściej szacują swój świąteczny budżet na mniej niż 200 zł. Poziom środków na celebrację świąt zależy przede wszystkim od naszych zarobków. Rodziny, które mają najniższe dochody, do 3000 zł, zamierzają zmieścić się w około 380 zł. Natomiast osoby zamożniejsze będą mogły przeznaczyć na ten cel statystycznie o 300 zł więcej. 

Jak wyjaśnia Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska, średnio na Święta Wielkanocne wydamy w tym roku 526 zł. Jest to o 126 zł więcej niż przed rokiem. 

Dlaczego planujemy większe wydatki? Ekspert podkreśla, że to kompilacja dwóch wypadkowych: z jednej strony Polacy zauważyli wzrost cen na sklepowych półkach, a z drugiej odczuwają poprawę sytuacji materialnej i mają poczucie, że mogą pozwolić sobie na więcej.

Rozsądne planowanie wydatków, dostosowywanie ich do zasobności portfela jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że w niedalekiej perspektywie mogą nas czekać kolejne wydatki. Zbliża się bowiem sezon komunijny, a potem okres wakacji. Warto już teraz o tym pomyśleć i zacząć odkładać choćby drobne kwoty – przestrzega Anna Karasińska. 

Prezenty na Wielkanoc ?

Chociaż prezenty wielkanocne nie są tak popularne jak te bożonarodzeniowe, to niektórzy z nas kultywują taką tradycję. Co ciekawe, z roku na rok decyduje się na to coraz więcej Polaków. Badanie pokazało, że w tym roku planuje tak zrobić co drugi z nas. Rok temu było to 37% respondentów. 

Wolimy spędzić święta w domu

Barometr zapytał Polaków również o to, gdzie spędzą nadchodzące wiosenne święta. W domu z najbliższymi zostanie 73% badanych, 42% zamierza w te święta odwiedzić rodzinę lub znajomych, a jedynie 2% planuje w tym czasie wyjazd wypoczynkowy.

Komentarze (2)

Ja właśnie w temacie, bo na pewno mi nie starczy. Jak mogę ubiegać się o pożyczkę w wonga?

    Witam! Bronisław, wniosek o pożyczkę w wonga.com musisz wypełnić przez Internet na naszej stronie internetowej: www.wonga.com. Na stronie głównej widać dwa suwaki. Kwotę, jaką chcesz pożyczyć, wybierasz przesuwając pierwszy suwak. Drugim suwakiem określasz, na jak długo chcesz pożyczyć wybraną kwotę. Następnie zatwierdzasz wybór pomarańczowym przyciskiem i wypełniasz wniosek internetowy.

    Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=zadluzenia.

    W razie pytań jestem do dyspozycji
    Tomasz | Ekspert wonga.com

    * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.