zadluzenia.com
zamknij

Polacy wydają coraz więcej na sport

Z roku na rok coraz więcej wydajemy na aktywność fizyczną. W 2016 roku przeznaczyliśmy na nią średnio 458 zł, czyli o 40 zł więcej niż w 2012 roku. 

 

 

Mimo większych wydatków na sport, to nadal mniej niż połowa Polaków deklaruje uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych. Co więcej, pod względem profilaktyki otyłości i nadwagi dalej nie spełniamy zaleceń WHO.

 

Z raportu “Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej 2016” wynika, że w 2012 roku Polacy wydali na aktywność fizyczną 418 zł. W ubiegłym roku było to o 40 zł więcej. Raport przygotował GUS na podstawie ankiety, którą wypełniło 12,2 tys. osób. Polaków zapytano o to ile ćwiczą i ile pieniędzy przeznaczają na aktywność fizyczną.

 

 

- 46% z nas deklaruje, że uczestniczy w zajęciach sportowo-rekreacyjnych
- 10-14-latkowie ruszają się najczęściej
- wraz z wiekiem nasza aktywność fizyczna maleje
- ćwiczymy bez względu na płeć, prawie połowa kobiet jak i połowa mężczyzn
- najczęściej do aktywności fizycznej kupujemy rower
- pracownicy siedzący, których praca nie wymaga wysiłku ruszają się najczęściej - 27%

Co Polacy ćwiczą najczęściej ?

 

Okazuje się, że najchętniej jeździmy na rowerze, pływamy, gramy w piłkę nożną i biegamy. Warto zauważyć, że są to sporty, na które nie musimy przeznaczać wysokich kwot. Według raportu, 47% ankietowanych zapłaciło cokolwiek za aktywność fizyczną. To wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z 2012 rokiem.

 

Statystyczny Polak na konserwację sprzętu wydaje średnio 212 zł, natomiast na ubrania sportowe już 350 zł. Najwięcej wydają osoby, które pracują na własny rachunek - 1528 zł, a najmniej renciści - 463 zł.

 

W mieście Polacy wydają więcej na sport. Tam przeciętna osoby przeznacza na to średnio 1098 zł. Na wsi 659 zł. Aktywność fizyczną 1-2 razy w tygodniu deklaruje 29% badanych, 3-5 - 12%. Jedynie 3% Polaków ćwiczy systematycznie 5 razy w tygodniu. 

 

 

Nadal ćwiczymy za mało 

 

Naukowcy w czasopiśmie „Frontiers of Public Health” poinformowali na początku 2017 roku, że 76% populacji świata może mieć nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Dziś badacze wzięli pod lupę 30 największych rozwiniętych krajów.

Wyniki pokazują, że 90% dorosłych mężczyzn i 50% dzieci może mieć problem z prawidłowym składem masy ciała. 

 

W 2014 r. co piąty 13-latek w Polsce miał nadwagę. W 2001 r. problem z odpowiednią wagą miało 10% dzieci. 

Warto pamiętać o aktywności fizycznej, bo jej brak może powodować częstsze występowanie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zawałów czy niepłodności. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY