Polacy zostają w pracy po godzinach

Polacy zostają w pracy po godzinach

author
Aneta Jankowska
03 czerwca 2017
Więcej niż 80% Polaków zostaje w pracy po godzinach. 20% z nich deklaruje, że zdarza im się to często, a co dziesiąty pracownik robi to regularnie. 

 

40 godzin w tygodniu pracują osoby zatrudnione na pełen etat, chociaż w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Badanie przeprowadzone przez PAYBACK, pokazało, że ponad 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami w prywatnym czasie. Około 40% robi to nawet w trakcie urlopu. Ciekawe, że spośród Polaków w wieku 18-32 lat, czyli tzw. millenialsów, 70% zostaje w pracy po godzinach. Z badania wynika też, że to pracownikom firm prywatnych częściej zdarzają się nadgodziny niż osobom, które pracują w firmach państwowych.  

 
Dlaczego decydujemy się na nadgodziny ?
 
30% z badanych deklaruje, że zostaje “w pracy po pracy”, bo chce zarobić więcej pieniędzy. 18% twierdzi, że chce więcej oszczędzać, natomiast 13% więcej wydawać. Większość Polaków oszczędza pieniądze na czarną godzinę – 35%, na bieżące wydatki – 30%, podróże – 28% czy na samochód – 24%. 
 
Więcej wydajemy na bieżące wydatki – 39%, realizację swojego hobby – 38% oraz podróże – 32%. Prawie 35% millenialsów chce więcej oszczędzać, a około 20% chce po prostu móc więcej wydawać.

Ciekawe, że jedynie 10% pracowników firm państwowych twierdzi, że pracuje w godzinach nadliczbowych z powodu chęci większego zarobku. Za to osoby pracujące w firmach prywatnych, deklarują to znacznie częściej – 40% badanych.
 
Motywatorem są nie tylko pieniądze

Oprócz pieniędzy, 27% Polaków motywuje także ambicja i perfekcjonizm. Co czwarta badana osoba deklaruje, że lubi swoją pracę i wykonuje swoje obowiązki z pasją – stąd też nadgodziny. Ponad 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami również w swoim wolnym czasie, a 40% nawet podczas urlopu. 
 
Co w przypadku własnej działalności gospodarczej ?

Z podziałem swojego czasu na prywatny i służbowy mają osoby, które prowadzą własną firmę. 80% przedsiębiorców twierdzi, że pracuje w wolnym czasie. Co więcej, aż 65% badanych w tej grupie robi to podczas urlopu. 
 
Prace dodatkowe
 
35% Polaków, oprócz swojego głównego etatu, decyduje się na prace dorywcze. Więcej niż 80% ankietowanych pracuje dodatkowo ze względów finansowych. 45% osób chce więcej oszczędzać, natomiast 36% więcej wydawać. Polacy przeznaczają pieniądze z prac dorywczych przede wszystkim na samochód – 30%, podróże – 30%, a także na czarną godzinę – 29% oraz zakup/budowę domu lub mieszkania – 28%. 
 
Polacy pieniądze zarobione z prac dorywczych wydają głównie na bieżące wydatki i podróże – 42% i realizację swojego hobby – 36%. 28% decyduje się na prace dorywcze, bo chce zdobywać dodatkowe doświadczenie. Jedynie 13% wśród badanych osób jest gotowych rzucić wszystko, będąc poza pracą, aby spełnić nagłą prośbę pracodawcy.
 
Konsekwencje przepracowania

Badanie pokazuje, że więcej niż 90% Polaków bywa zestresowanych w pracy, ale w przypadku połowy z tych osób zdarza się to rzadko. Tylko 10% ankietowanych twierdzi, że stres odczuwają w pracy codziennie. 
 
A jak wygląda sprawa z urlopem? Ponad 50% Polaków nie wykorzystało w ubiegłym roku wszystkich przysługujących im dni wolnych. Prawie połowa osób deklaruje, że nie czuła takiej potrzeby, a około 40% ankietowanych nie miało takiej możliwości, bo mieli po prostu zbyt dużo obowiązków. Osoby zatrudnione w prywatnych firmach mają z tym większy problem – 60% nie wykorzystało swojego urlopu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Sieradzu
Wpisy
author
Patryk Byczek
15 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Sieradzu

Jakich mieszkań szukają Polacy?
Blog
author
Aneta Jankowska
25 października 2018

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Polacy chcą pracować na emeryturze
Blog
author
Aneta Jankowska
04 października 2017

Polacy chcą pracować na emeryturze

Połowa dzieci w Polsce ma swoje oszczędności
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
27 października 2018

Połowa dzieci w Polsce ma swoje oszczędności

Deutsche Bank w Jeleniej Górze
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2017

Deutsche Bank w Jeleniej Górze

Porównaj