zadluzenia.com
zamknij

Polacy zostają w pracy po godzinach

Więcej niż 80% Polaków zostaje w pracy po godzinach. 20% z nich deklaruje, że zdarza im się to często, a co dziesiąty pracownik robi to regularnie. 

 

 


40 godzin w tygodniu pracują osoby zatrudnione na pełen etat, chociaż w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Badanie przeprowadzone przez PAYBACK, pokazało, że ponad 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami w prywatnym czasie. Około 40% robi to nawet w trakcie urlopu. Ciekawe, że spośród Polaków w wieku 18-32 lat, czyli tzw. millenialsów, 70% zostaje w pracy po godzinach. Z badania wynika też, że to pracownikom firm prywatnych częściej zdarzają się nadgodziny niż osobom, które pracują w firmach państwowych.  

 
Dlaczego decydujemy się na nadgodziny ?
 
30% z badanych deklaruje, że zostaje “w pracy po pracy”, bo chce zarobić więcej pieniędzy. 18% twierdzi, że chce więcej oszczędzać, natomiast 13% więcej wydawać. Większość Polaków oszczędza pieniądze na czarną godzinę - 35%, na bieżące wydatki - 30%, podróże - 28% czy na samochód - 24%. 
 
Więcej wydajemy na bieżące wydatki - 39%, realizację swojego hobby - 38% oraz podróże - 32%. Prawie 35% millenialsów chce więcej oszczędzać, a około 20% chce po prostu móc więcej wydawać.

Ciekawe, że jedynie 10% pracowników firm państwowych twierdzi, że pracuje w godzinach nadliczbowych z powodu chęci większego zarobku. Za to osoby pracujące w firmach prywatnych, deklarują to znacznie częściej - 40% badanych.
 
Motywatorem są nie tylko pieniądze

 

Oprócz pieniędzy, 27% Polaków motywuje także ambicja i perfekcjonizm. Co czwarta badana osoba deklaruje, że lubi swoją pracę i wykonuje swoje obowiązki z pasją - stąd też nadgodziny. Ponad 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami również w swoim wolnym czasie, a 40% nawet podczas urlopu. 
 
Co w przypadku własnej działalności gospodarczej ?

 

Z podziałem swojego czasu na prywatny i służbowy mają osoby, które prowadzą własną firmę. 80% przedsiębiorców twierdzi, że pracuje w wolnym czasie. Co więcej, aż 65% badanych w tej grupie robi to podczas urlopu. 
 
Prace dodatkowe
 
35% Polaków, oprócz swojego głównego etatu, decyduje się na prace dorywcze. Więcej niż 80% ankietowanych pracuje dodatkowo ze względów finansowych. 45% osób chce więcej oszczędzać, natomiast 36% więcej wydawać. Polacy przeznaczają pieniądze z prac dorywczych przede wszystkim na samochód - 30%, podróże - 30%, a także na czarną godzinę - 29% oraz zakup/budowę domu lub mieszkania - 28%. 
 
Polacy pieniądze zarobione z prac dorywczych wydają głównie na bieżące wydatki i podróże - 42% i realizację swojego hobby - 36%. 28% decyduje się na prace dorywcze, bo chce zdobywać dodatkowe doświadczenie. Jedynie 13% wśród badanych osób jest gotowych rzucić wszystko, będąc poza pracą, aby spełnić nagłą prośbę pracodawcy.
 
Konsekwencje przepracowania

 

Badanie pokazuje, że więcej niż 90% Polaków bywa zestresowanych w pracy, ale w przypadku połowy z tych osób zdarza się to rzadko. Tylko 10% ankietowanych twierdzi, że stres odczuwają w pracy codziennie. 
 
A jak wygląda sprawa z urlopem? Ponad 50% Polaków nie wykorzystało w ubiegłym roku wszystkich przysługujących im dni wolnych. Prawie połowa osób deklaruje, że nie czuła takiej potrzeby, a około 40% ankietowanych nie miało takiej możliwości, bo mieli po prostu zbyt dużo obowiązków. Osoby zatrudnione w prywatnych firmach mają z tym większy problem - 60% nie wykorzystało swojego urlopu. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY