Wyniki raportu stworzonego przez Nest Bank wykazały, że aż 92% najmniejszych firm korzysta z usług tylko jednego banku. Ciekawy jest fakt, że 83% z tych firm od początku swojego istnienia ma powiązania ciągle z jedną i tą samą instytucją. Kiedy firmy mogłyby zdecydować się na zmianę banku?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 12.04.2018
Udostępnij:

Odpowiedź na to pytanie jest jedna, lecz występuje w dwóch wariantach. Do zmiany instytucji, przedsiębiorstwa może przekonać jedynie lepsza oferta pożyczki, bądź kredytu. Czy banki w takich sytuacjach rywalizują między sobą?

Okazuje się, że tak. Banki z wielu względów chciałyby mieć mikrofirmy na swoim pokładzie. Jedną z głównych przyczyn jest fakt, że aż 93% małych przedsiębiorstw nie ma problemów ze spłatą rat w terminie. Są to powody, dla których banki decydują się na zmniejszenie oprocentowania, elastyczny podział rat, czy szybsze rozpatrzenie wniosku, dzięki czemu firma również inaczej, bardziej pozytywnie patrzy na taką instytucję.

Brak środków

Badania Nest Banku wykazały, że firmy, które zdecydowały się zmienić bank, który dotychczasowo je obsługiwał, były w potrzebie finansowej. Mówiąc konkretniej, przedsiębiorstwa te w krótkim czasie potrzebowały podjąć kolejny kredyt. Do takich sytuacji dochodzi w momencie, gdy cała pożyczona w pierwszym kredycie kwota zostanie wykorzystana na prowadzenie działalności.

Czasochłonne utrudnienia

Każdy przedsiębiorca wie, z czym wiąże się zmiana banku, dlatego większość nie decyduje się na wykonanie tego zabiegu. Zmiana rachunku i nowy numer to strata cennych godzin na wizyty w urzędach, w którym będzie trzeba zweryfikować i być może wymienić dokumenty. Zmiana konta bankowego wpływa również na historię operacji, która będzie przebiegała od nowa. Nowy rachunek może okazać się też kłopotem dla kontrahentów, których o zmianie numeru konta trzeba poinformować. Oni także muszą wprowadzić zmiany w swoich dokumentach. Tylko naprawdę dobra oferta kredytu/pożyczki, a jednocześnie lepsza od tej posiadanej może skłonić przedsiębiorstwa do zmiany instytucji bankowej.
 

Komentarze