Przestępcy nie wyjeżdżają na urlop, dlatego planując wakacje powinniśmy dbać nie tylko o swój portfel w torebce czy telefon w kieszeni. Warto również pomyśleć o cyberbezpieczeństwie, aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.07.2018
Udostępnij:

Firma Fortinet przygotowała specjalne porady, które pomogą czuć się cyfrowo bezpiecznym w trakcie wymarzonych wakacji.

1. Bezpieczne Wi-Fi 

To pierwsza zasada, do której powinniśmy się stosować zawsze. Gdziekolwiek będziemy, korzystajmy z bezpiecznego połączenia Wi-Fi. W ten sposób możemy uniknąć cyberprzestępców, którzy będą podszywać się pod niezabezpieczoną sieć, a później  przechwytywać informacje przepływające między połączonym z nią urządzeniem a np. naszym bankiem. 

Jeśli w komórce mamy włączoną opcję automatycznego łączenia z Wi-Fi, pamiętajmy, by ją anulować. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego niebezpieczeństwa. Podepnijmy urządzenie do sieci jedynie w tym przypadku, kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że jest to bezpieczna opcja. Najlepiej jest poprosić obsługę miejsca, w którym przebywamy, o okazanie nam nazwy sieci oraz jej identyfikatora.

2. Dwuetapowa weryfikacja konta

Warto korzystać z dwuetapowej weryfikacji dostępu do kont. Logując się na konto bankowe, otrzymujemy wiadomość SMS z podaniem kodu dostępu. W sytuacji, kiedy przyjdzie do nas wiadomość z weryfikacją, a wiemy, że nie logowaliśmy się do konta, mamy już pewność, że ktoś próbuje nas okraść. 

3. Tajemnicze linki

Nieznajome odnośniki do innych stron WWW są zmorą Internetu. Niezależnie, czy jesteśmy na wakacjach czy dopiero się na nie wybieramy – nie wchodźmy w obce źródła. 

Ciekawostka: istotne, aby dokładnie sprawdzać poprawność adresów internetowych. W przypadku niebezpiecznych linków, są one zwykle błędnie nazwane, np. amaz0n.com zamiast amazon.com.

4. Aktualizacja może ochronić Twoje dane

Oprogramowania telefonów i komputerów są łatwym i najchętniej wybieranym celem przestępców. Dlatego tak ważne są aktualizacje systemów, które mogą nas ustrzec przed niebezpieczeństwem.  

5. Media społecznościowe na celowniku przestępców

Publikujesz zdjęcia z wakacji? Chwalisz się, że jesteś w podróży do… ? Uważaj, bo oprócz Twoich znajomych, takie informacje mogą trafić w niepowołane ręce. Wówczas nasz dom staje się konkretnym celem dla przestępców. 

Wracając do domu z urlopu, możemy się wtedy niemiło zaskoczyć.

Instalując przeróżne aplikacje w swoim telefonie lub komputerze, powinniśmy zawsze sprawdzać, do czego i komu udostępniamy swoje dane. W przypadkach, w których możemy podać jak najmniej informacji o sobie, po prostu to zróbmy. Dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na działania cyberprzestępców. 

Komentarze