zadluzenia.com
zamknij

Sprawdź 7 nowych polskich miast

Od początku roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 7 kolejnych miast. Decyzję o przyznaniu tego statusu gminom podjął rząd.

 

 

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że “uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich". 

 

Nowe miasta to Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce. Od tygodnia na mapie Polski widnieje łącznie 930 miast.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę, że pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości (oprócz gminy Sanniki i Tułowice). 

 

NOWE MIASTA

 

1. Józefów nad Wisłą - w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim. Miejscowość położona jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjne należała do ówczesnego województwa lubelskiego. 

 

2. Otyń - w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, nad rzeką Śląska Ochla. Otyń posiadał już prawa miejskie w latach 1329–1945.

 

Źródło zdjęcia: Nowosolskie.info

 

3. Sanniki - w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim. Sanniki są stolicą regionu sannickiego, który charakteryzuje się znaczną odrębnością od sąsiedniego regionu łowickiego. Miejscowość jest położona na Równinie Kutnowskiej.

 

4. Tułowice - w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim. Tułowice leżą na Nizinie Śląskiej, w centrum województwa opolskiego, nad Ścinawą Niemodlińską.

 

Źródło zdjęcia: www.tulowice.pl

 

5. Wiślica - w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie uzyskała w 1326, utraciła je w 1870 r. Status miasta odzyskała z dniem 1 stycznia 2018 r., stając się ludnościowo najmniejszym miastem Polski z 503 mieszkańcami.

 

Źródło zdjęcia: busko.travel

 

6. Łagów - w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Był miastem biskupstwa włocławskiego w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. W latach 1975–1998 Łagów administracyjnie należał do województwa kieleckiego.

 

7. Radoszyce - w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim. Radoszyce były miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto w okresie 1370-1870.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY