Sprawdź 7 nowych polskich miast

Sprawdź 7 nowych polskich miast

author
Aneta Jankowska
08 stycznia 2018
Od początku roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 7 kolejnych miast. Decyzję o przyznaniu tego statusu gminom podjął rząd.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że “uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich". 

Nowe miasta to Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce. Od tygodnia na mapie Polski widnieje łącznie 930 miast.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę, że pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości (oprócz gminy Sanniki i Tułowice). 

NOWE MIASTA

1. Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim. Miejscowość położona jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjne należała do ówczesnego województwa lubelskiego. 

2. Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, nad rzeką Śląska Ochla. Otyń posiadał już prawa miejskie w latach 1329–1945.

Źródło zdjęcia: Nowosolskie.info

3. Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim. Sanniki są stolicą regionu sannickiego, który charakteryzuje się znaczną odrębnością od sąsiedniego regionu łowickiego. Miejscowość jest położona na Równinie Kutnowskiej.

4. Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim. Tułowice leżą na Nizinie Śląskiej, w centrum województwa opolskiego, nad Ścinawą Niemodlińską.

Źródło zdjęcia: www.tulowice.pl

5. Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie uzyskała w 1326, utraciła je w 1870 r. Status miasta odzyskała z dniem 1 stycznia 2018 r., stając się ludnościowo najmniejszym miastem Polski z 503 mieszkańcami.

Źródło zdjęcia: busko.travel

6. Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Był miastem biskupstwa włocławskiego w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. W latach 1975–1998 Łagów administracyjnie należał do województwa kieleckiego.

7. Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim. Radoszyce były miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto w okresie 1370-1870.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Złotoryja
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Złotoryja

Płacimy przelewem na telefon więcej niż kiedykolwiek
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2020

Płacimy przelewem na telefon więcej niż kiedykolwiek

Terminy ferii zimowych w 2018
Blog
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2018

Terminy ferii zimowych w 2018

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrów Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
13 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrów Wielkopolski

Santander Bank Polska w Chojnowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 maja 2019

Santander Bank Polska w Chojnowie

Rekordowo niskie stopy bazowe
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 maja 2019

Rekordowo niskie stopy bazowe

Porównaj