Sprawdź, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

Sprawdź, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

author
Aneta Jankowska
02 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie niedaleko Baranowa na Mazowszu. Jak zapowiedział rząd, ma tam również pojawić się nowa linia szybkiej kolei oraz droga ekspresowa. Co jeszcze wiadomo na temat tych inwestycji?

Premier Beata Szydło razem z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem ogłosiła decyzję, że Port “Solidarność” powstanie w Stanisławowie w Gminie Baranów.

Lokalizacja inwestycji

Baranów leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Gmina jest typowo rolnicza (grunty orne zajmują około 90% powierzchni) i liczy ponad 5 tysięcy mieszkańców. W okolicy miejscowości przebiega autostrada A2 (Warszawa – Łódź – Poznań) i niedawno zmodernizowana linia kolejowa z Warszawy do Żyrardowa, która ma być przedłużona do lotniska i planowanej linii kolei dużych prędkości (Warszawa – Łódź – Wrocław/Poznań). 

Tomasz Kwieciński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w rozmowie z Gazetą Wyborczą zapowiedział, że na wysokości lotniska powstanie nowe skrzyżowanie trasy A2 z drogą ekspresową, która w przyszłości będzie fragmentem zewnętrznej obwodnicy Warszawy. Natomiast Mikołaj Wild poinformował, że na CPK potrzeba 3 tys. hektarów (największy port lotniczy –  warszawskie Lotnisko Chopina, ma 635 ha).

Na razie znamy miejsce, które jest optymalne, aby powstał CPK. Na wybór konkretnej działki mamy jeszcze dwa lata. Będzie to zależało od badań środowiskowych, badań geologicznych. Będziemy rozważali różne warianty, tak, aby ta budowa była w najmniejszym stopniu uciążliwa dla mieszkańców – dodał.

Ile będzie kosztowało lotnisko ?

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział początkowo, że port miałby obsługiwać ponad 50 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln osób. Koszt budowy lotniska wyniesie około 31-35 mld zł. Sama budowa ma potrwać 10 lat. Mikołaj Wild zapowiedział, że pierwszy samolot powinien odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 roku. Przez pierwsze 2 lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. CPK ma być węzłem transportowym, który będzie oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Co z mieszkańcami Gminy Baranów ?

Pełnomocnik rządu ds. CPK zapewnił że mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na budowie inwestycji. 

Chcielibyśmy podkreślić, że będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości i interesu kraju, aby wszelkie niedogodności wynagrodzić ludziom, którzy mieszkają na tym terenie – tłumaczył. 

Rząd ma przygotować ofertę "godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną i być gotowym do tego, aby wybudować nowy Stanisławów".

Sytuacja stołecznego portu 

 
Lotnisko Chopina w Warszawie – największy port w kraju, obsługuje około 38% ruchu pasażerskiego w Polsce. Jednym z argumentów budowy CPK jest fakt, że lotnisko w Warszawie zaczyna być bliskie wyczerpania swojej przepustowości – port w ubiegłym roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w 2017 – według szacunków – ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów, czyli o 24%. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

W okolicach 2025 r. należy podjąć decyzję o dalszym losie Lotniska Chopina w związku z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – tłumaczył Mikołaj Wild i powtórzył, że uruchomienie CPK oznacza zamknięcie warszawskiego portu dla ruchu cywilnego.

W rozmowie w TVN24 BiS dodał, że CPK nie stanowi konkurencji dla lotnisk regionalnych ponieważ oferuje innego rodzaju usługę.

Porty regionalne są przewidziane do ruchu prostszego, bliższego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć w równym stopniu otworzenie restauracji nie zagraża fast-foodom.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PZU wprowadził nowy system antyfraudowy

Powszechny Zakład Ubezpieczeń postanowił wszcząć walkę z oszustami ubezpieczeniowymi. Z wyników badań Insurance Europe można dowiedzieć się, że w 2016 roku ubezpieczeniowcy wyłudzili nawet 3 000 000 000 złotych, co daje aż 10% wszystkich wypłaconych ubezpieczeń na terenie całej Europy.

author
Patryk Byczek
14 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Nowym Mieście nad Pilicą

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Nowym Mieście nad Pilicą – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Bank Śląski w Kutnie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kutnie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Skąd komornik dowiaduje się o spadku?

Spadki są zazwyczaj momentem przejścia majątku po zmarłej osobie na jej spadkobierców. Jednak w przypadku osób zadłużonych proces ten może stać się źródłem wielu komplikacji i dylematów. Komornik, którego zadaniem jest odzyskiwanie zaległych płatności na rzecz wierzycieli, jest szczególnie zainteresowany, gdy osoba zadłużona zostaje spadkobiercą. Jakie kroki podejmuje, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli? Sprawdźmy skąd komornik dowiaduje się o spadku.

author
Julia Wierciło
21 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Koncert Pink – przedsprzedaż dla Klientów Citi Handlowy

Pink, czyli światowej klasy wokalistka zagra, w ramach trasy koncertowej „Beatiful Trauma World Tour 2019”, koncert w Polsce. W związku z tym, Klienci Citi Handlowego będą mogli jako pierwsi nabyć bilety na to wydarzenie.

author
Patryk Byczek
17 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przelew weryfikacyjny w pożyczkach Cinkciarz

Firma fintech Cinkciarz.pl wprowadza innowacyjne rozwiązanie, mające na celu ułatwienie procesu aplikowania o pożyczki w różnych walutach, w tym również w złotych. Nowa metoda potwierdzania tożsamości, oparta na szybkim przelewie weryfikacyjnym, nie tylko przyspiesza cały proces, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa.

author
Patryk Byczek
16 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj