Sprawdź, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

Sprawdź, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

author
Aneta Jankowska
02 października 2017
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie niedaleko Baranowa na Mazowszu. Jak zapowiedział rząd, ma tam również pojawić się nowa linia szybkiej kolei oraz droga ekspresowa. Co jeszcze wiadomo na temat tych inwestycji?

Premier Beata Szydło razem z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem ogłosiła decyzję, że Port “Solidarność” powstanie w Stanisławowie w Gminie Baranów.

Lokalizacja inwestycji

Baranów leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Gmina jest typowo rolnicza (grunty orne zajmują około 90% powierzchni) i liczy ponad 5 tysięcy mieszkańców. W okolicy miejscowości przebiega autostrada A2 (Warszawa – Łódź – Poznań) i niedawno zmodernizowana linia kolejowa z Warszawy do Żyrardowa, która ma być przedłużona do lotniska i planowanej linii kolei dużych prędkości (Warszawa – Łódź – Wrocław/Poznań). 

Tomasz Kwieciński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w rozmowie z Gazetą Wyborczą zapowiedział, że na wysokości lotniska powstanie nowe skrzyżowanie trasy A2 z drogą ekspresową, która w przyszłości będzie fragmentem zewnętrznej obwodnicy Warszawy. Natomiast Mikołaj Wild poinformował, że na CPK potrzeba 3 tys. hektarów (największy port lotniczy –  warszawskie Lotnisko Chopina, ma 635 ha).

Na razie znamy miejsce, które jest optymalne, aby powstał CPK. Na wybór konkretnej działki mamy jeszcze dwa lata. Będzie to zależało od badań środowiskowych, badań geologicznych. Będziemy rozważali różne warianty, tak, aby ta budowa była w najmniejszym stopniu uciążliwa dla mieszkańców – dodał.

Ile będzie kosztowało lotnisko ?

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział początkowo, że port miałby obsługiwać ponad 50 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln osób. Koszt budowy lotniska wyniesie około 31-35 mld zł. Sama budowa ma potrwać 10 lat. Mikołaj Wild zapowiedział, że pierwszy samolot powinien odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 roku. Przez pierwsze 2 lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. CPK ma być węzłem transportowym, który będzie oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Co z mieszkańcami Gminy Baranów ?

Pełnomocnik rządu ds. CPK zapewnił że mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na budowie inwestycji. 

Chcielibyśmy podkreślić, że będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości i interesu kraju, aby wszelkie niedogodności wynagrodzić ludziom, którzy mieszkają na tym terenie – tłumaczył. 

Rząd ma przygotować ofertę "godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną i być gotowym do tego, aby wybudować nowy Stanisławów".

Sytuacja stołecznego portu 

 
Lotnisko Chopina w Warszawie – największy port w kraju, obsługuje około 38% ruchu pasażerskiego w Polsce. Jednym z argumentów budowy CPK jest fakt, że lotnisko w Warszawie zaczyna być bliskie wyczerpania swojej przepustowości – port w ubiegłym roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w 2017 – według szacunków – ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów, czyli o 24%. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

W okolicach 2025 r. należy podjąć decyzję o dalszym losie Lotniska Chopina w związku z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – tłumaczył Mikołaj Wild i powtórzył, że uruchomienie CPK oznacza zamknięcie warszawskiego portu dla ruchu cywilnego.

W rozmowie w TVN24 BiS dodał, że CPK nie stanowi konkurencji dla lotnisk regionalnych ponieważ oferuje innego rodzaju usługę.

Porty regionalne są przewidziane do ruchu prostszego, bliższego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć w równym stopniu otworzenie restauracji nie zagraża fast-foodom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rkantor najlepszym kantorem internetowym
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 lutego 2017

Rkantor najlepszym kantorem internetowym

Plaid – fintech już w rękach Visy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 lutego 2020

Plaid – fintech już w rękach Visy

Pożyczki bez zaświadczeń Staszów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Staszów

Kredyt gotówkowy Tarnobrzeg
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Tarnobrzeg

Kredyt gotówkowy Świdnica
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Świdnica

Porównaj