Średnie zadłużenie wyższe od średniego wynagrodzenia

Średnie zadłużenie wyższe od średniego wynagrodzenia

author
Halszka Gronek
06 sierpnia 2018
Według danych windykacyjnego giganta - Grupy KRUK, pod koniec czerwca 2018 roku średnia wysokość długu przeciętnego Polaka wynosiła ponad 5 500 złotych. Wartość ta zdaje się być tym bardziej niepokojąca, gdy porównamy ją z średnim wynagrodzeniem miesięcznym w Polsce.

Jak wynika z najnowszych danych Grupy KRUK, I połowę 2018 roku w Polsce zamknęliśmy niepokojąco wysokim wynikiem przeciętnego zadłużenia na jedną osobę. 

Nasz dług łącznie wynosi aż 32 miliardy złotych. Jak wskazują eksperci, to aż o 15% więcej niż jeszcze rok temu. Co gorsza, wzrosła nie tylko przeciętna i łączna wartość długu, ale i liczba osób, które zmagają się z zadłużeniem. 
 

Pod koniec czerwca bieżącego roku aż 4 miliony Polaków posiadało nieuregulowane zobowiązania pieniężne. Nic więc dziwnego w tym, że coraz chętniej sięgamy po pożyczki dla zadłużonych, a banki i firmy pozabankowe mają rzeszę nowych klientów. 
 

Gdzie dług największy?
Najwyższą łączną kwotę długu wykazują mieszkańcy województwa mazowieckiego. Po zsumowaniu zadłużeń tamtejszych mieszkańców, osiągniemy wynik równy 4,8 miliarda złotych. Na przeciętny Mazowszanina przypada natomiast dług w wysokości 6167 złotych
 

Łączne zadłużenie jest wyjątkowo wysokie także w takich województwach, jak śląskie (ponad 4,4 miliarda), wielkopolskie (blisko 3,4 miliarda) i dolnośląskie (2,9 miliarda). 
 

Największe zadłużenie w przeliczeniu na jedną osobę zaobserwować można natomiast w województwie pomorskim. Przeciętny dług na osobę wynosi tam 6259 złotych, podczas gdy przeciętne wynagrodzenie, choć relatywnie wysokie w porównaniu z innymi regionami Polski, zaledwie 4734 złote
 


fot. SuperExpress

Pozostałe rejony Polski
Przeciętne zadłużenie w przeliczeniu na jedną osobę jest niebezpiecznie wysokie także w województwie mazowieckim i wynosi aż 6167 złote. Wynik ten przewyższa średnie wynagrodzenie miesięczne tego regionu o blisko 550 złotych.
 

Na całym terenie Polski nie znajdziemy województwa, na obszarze którego przeciętne zadłużenie na jedną osobę byłoby wyższe od średniego wynagrodzenia miesięcznego. Oznacza to, że statystycznie nikt z nas nie mógłby spłacić całości swych zobowiązań finansowych równowartością jednej pensji. 
 

Eksperci uspokajają
Choć różnice między przeciętnymi zarobkami a stopniem zadłużenia Polaków są zauważalne, nie powinniśmy popadać w panikę i głosić plotek o kryzysie gospodarczym. 
 

Jak komentuje pracownika Grupy KRUK, Agnieszka Salach, wprawdzie we wszystkich województwach polskich średnie zadłużenie przekracza wartość tamtejszej przeciętnej pensji, nasze długi wciąż mają szansę zostać spłacone – przy założeniu, że będziemy rozsądnie planować swój domowy budżet. 
 

Nawet „pozornie niskie rachunki, na przykład za telefon, mogą po kilku miesiącach zwlekania z płatnością zamienić się w wysokie kwoty zadłużenia. Trzeba mieć to na uwadze, by dopasować swoje wydatki do wysokości przychodów” – dodaje Agnieszka Salach. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Wygraj tablet od Smart Pożyczka
Wpisy
author
Halszka Gronek
22 kwietnia 2016

Wygraj tablet od Smart Pożyczka

25. urodziny sesji ELIXIR w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
21 kwietnia 2019

25. urodziny sesji ELIXIR w Polsce

Pożyczki bez BIK Kolno
Pożyczki miasta
author
Halszka Gronek
20 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Kolno

Konkurs Piórko 2018 w Biedronce
Aktualności
author
Halszka Gronek
15 lutego 2018

Konkurs Piórko 2018 w Biedronce

Jak zostać komornikiem?
Poradnik
author
Halszka Gronek
24 września 2018

Jak zostać komornikiem?

mBank placówki w Pruszkowie
Oddziały
author
Halszka Gronek
01 czerwca 2019

mBank placówki w Pruszkowie