Statystyki z polskiej służby zdrowia

Statystyki z polskiej służby zdrowia

author
Aneta Jankowska
02 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Jak to jest z polską służbą zdrowia? Czy rzeczywiście lekarze rezydenci mają rację apelując o dofinansowanie tego sektora? Kilka dni temu rząd przyjął projekt, który ma zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do 6% PKB. Niestety dopiero w 2025 r.

Młodzi lekarze chcą, aby suma wydatków przeznaczonych na publiczną służbę zdrowia wynosiła około 6,8% PKB, czyli więcej niż 125 mld zł. Wtedy moglibyśmy zbliżyć się do średniej Unii Europejskiej. Proponowana kwota jest wyższa o ponad 42 mld zł niż aktualnie. 

Polska na tle innych państw

Dane pokazują, że na publiczną służbę zdrowia przeznacza się Polsce 4,5% dochodu narodowego. Jest to piąty najgorszy wynik w UE. Za nami znajduje się Rumunia, Litwa, Łotwa i Cypr. Jednak w ostatnim wymienionym kraju notuje się najwyższe nakłady na prywatną służbę zdrowia. Litwini również chętnie korzystają z prywatnych wizyt u specjalistów. Dlatego pod względem ogólnych wydatków na zdrowie w relacji do PKB, zajmujemy trzecie miejsce od końca w UE.

Porównując Polskę z krajami o podobnym poziomie rozwoju również nie wypadamy dobrze. Więcej na zdrowie z publicznych środków przeznaczają także Czesi (6,26%), Słowacy (5,84%) czy Węgry (4,88%).

Prześwietlenie polskiej służby zdrowia

Polskie szpitale zapewniają pomoc szerokiej rzeszy ludzi. Analizując liczbę łóżek w szpitalach przypadających na każde 100 tys. mieszkańców, znajdujemy się w europejskiej czołówce z wynikiem 663. Dzięki temu zajmujemy siódme miejsce w UE. Wyprzedzają nad jedynie Niemcy, Austriacy, Bułgarzy, Węgrzy, Litwini i Rumuni.  Z drugiej strony trzeba jednak przyjrzeć się jakości opieki szpitalnej i zdolności lekarzy do obsłużenia tak wielu pacjentów. Często nasi specjaliści wydłużają okres hospitalizacji. Co więcej, w Polsce po prostu brakuje lekarzy. Dane nie pozostawiają złudzeń – wynik 233 praktykujących medyków na 100 tys. mieszkańców plasuje nas na ostatnim miejscu w UE. Średnia unijna wynosi 356 lekarzy na 100 tys. mieszkańców.

Lekarze rezydenci także zwracają uwagę  na braki kadrowe. Tłumaczą, że jest to główna przyczyna przepracowania medyków, którzy często pracują po ponad 350 godzin w miesiącu. 

Lekarzy brakuje, a kolejki do specjalistów są coraz dłuższe. Dane Eurostatu pokazują, że dwa lata temu potrzeby aż 4,2% pacjentów w Polsce nie zostały zaspokojone z uwagi na długi czas oczekiwania w kolejce. W gorszej sytuacji znaleźli się pacjenci w Estonii, gdzie sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu po kryzysie finansowym.

Dlaczego tak się dzieje? Między innymi przez to, że niewystarczająca liczba absolwentów studiów medycznych opuszczają mury polskich uczelni. Rok w rok jest to około 3,8 tys. osób, czyli niecałe 10 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Mniej lekarzy od nas kształcą Bułgaria, Grecja,Luksemburg i Cypr.

Czy istnieje realne rozwiązanie, które poprawi kondycję służby zdrowia ?

Z kolejkami można sobie poradzić i wybierać wizyty prywatne u specjalistów. Nie wszystkich jednak na to stać. Protestujący proponują rozwiązanie oparte na dofinansowaniu publicznej służby zdrowia do poziomu, który zapewniłby mu zadowalającą wydajność. Lekarze w publicznych szpitalach posiadaliby środki na leczenie większej liczby pacjentów, a dzięki uruchomieniu większej liczby specjalizacji, przybyłoby też lekarzy specjalistów. 

Szanse na taki obrót sprawy są niewielkie – planowany deficyt sektora finansów publicznych w Polsce na przyszły rok wynosi równowartość 2,7% PKB. Oznacza to, że sytuacja w budżecie jest napięta. Spełnienie postulatów lekarzy rezydentów jest możliwe, ale tylko w przypadku drastycznego wzrostu wydatków publicznych czy też podniesienia składki zdrowotnej. To nie byłoby dobrą politycznie decyzją, bo zwykły Kowalski poczułby ją w swoim portfelu.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Jeleniej Górze

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Jeleniej Górze – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „250 zł za aktywne bankowanie” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa promocja, w której w zamian za założenie konta konta i spełnienie prostych warunków, nowi Klienci mogą zgarnąć 250 złotych premii na start. Promocja trwa do 31 marca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
01 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczka 1900 zł – gdzie dostanę?

Poszukujesz pożyczki online w wysokości 1900 złotych? Aktualnie na rynku instytucji pozabankowych praktycznie w każdej z nich dostępny jest taki rodzaj wsparcia finansowego. Aby otrzymać pożyczkę w kwocie 1900 złotych, wystarczy posiadać dowód osobisty oraz poświęcić kilkanaście minut na wypełnienie odpowiedniego formularza online. Nasz ranking przedstawia najbardziej korzystne oferty dostępne na rynku. Zapoznaj się ze szczegółami.

author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy poręczenie ma wpływ na zdolność kredytową?

Wiele osób poproszonych o poręczenie pożyczki swemu bliskiemu ma wątpliwości, czy w przyszłości będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytu dla siebie. Sprawdziliśmy, jaki wpływa na zdolność kredytową poręczyciela ma żyrowanie cudzego zobowiązania. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy poręczyciel ma szansę na własny kredyt.

author
Halszka Gronek
26 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Freezl.pl – kolejna pożyczka

Freezl.pl jest jedną z popularniejszych firm, które oferują pożyczki przez Internet. Pierwszą pożyczkę, w wysokości 100 zł, możemy otrzymać całkiem za darmo, a w dodatku bez konieczności wychodzenia z domu. Kolejna pożyczka w Freezl.pl cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zobacz, kto może ją otrzymać, w jaki sposób to zrobić oraz jakie ile kosztuje.

author
Aleksandra Gościnna
05 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

mLegitymacja także dla studentów

Jak poinformowało w swoim komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, studenci warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej jako pierwsi mają szansę na posiadanie dokumentu gwarantującego zniżki w formie elektronicznej. mLegitymacja studencka wiąże się z szeregiem ciekawych funkcji i udogodnień.

author
Alicja Hirsekorn
12 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj