Z informacji BIG InfoMonitor wynika, że upadłość konsumencką najczęściej ogłaszają kobiety. Wśród zadłużonych przeważają panie w wieku od 36 do 45 lat.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 14.10.2018
Udostępnij:

Problemy z długami mogą spotkać każdego. Upadłość konsumencka stanowi rozwiązanie w przypadku zaistnienia niewypłacalności, posiadania zadłużenia, z którymi konsument nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego część z nas decyduje się na taki krok i ogłasza upadłość.

BIG InfoMonitor informuje, że wśród osób ogłaszających taką upadłość dominują kobiety. Dziś, odsetek takich pań sięga już ponad 55%. Bankrutami najczęściej są osoby między 36. a 45. rokiem życia.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku już ponad 4 200 osób ogłosiło upadłość konsumencką, przeważają kobiety, zwłaszcza w grupie wiekowej 36-45 lat – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. W tej grupie w tym roku ogłoszono już 557 upadłości.

Wiek bankruta

Około 25% osób, które ogłosiły upadłość konsumencką ma 36-45 lat. To grupa składająca się zarówno z mężczyzn, jak i kobiet. 

Kolejny przedział wiekowy, który boryka się z finansowymi problemami, to osoby w wieku od 56 do 65 lat. Przedstawiciele młodszych pokoleń również mają długi. Zwykle są to bankruci między 26. a 34. rokiem życia. 

Z drugiej strony, seniorzy także nie pozostają w tyle – w tym roku już 124 osoby starsze, które ukończyły 75 lat ogłosiły upadłość. 

Niestety, udział seniorów systematycznie rośnie. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w 2015 r. stanowili oni 1,5% wszystkich bankrutów. Dziś jest już ich prawie dwa razy więcej.

Powody ich problemów finansowych mogą być różne. Na pewno duże znaczenie mają niskie emerytury części Polaków oraz wysokie ceny leków, które sprawiają, że coraz więcej seniorów boryka się z długami, bo nie stać ich na medykamenty

Komentarze