Uwaga na PKO BP Warszawa – ostrzeżenie KNF

Uwaga na PKO BP Warszawa – ostrzeżenie KNF

author
Patryk Byczek
25 lipca 2018
Komisja Nadzoru Finansowego informuje i ostrzega o próbie oszustwa, którego dopuścili się przestępcy podszywający się pod PKO Bank Polski. Podmiot PKO Bank Warszawa (czy zamiennie Publiczny Kapitał Oszczędności) używał fałszywych dokumentów w celu wyłudzenia pieniędzy od Klientów prawdziwego banku.

Oszuści posługiwali się fałszywymi pismami z widocznym logiem Komisji Nadzoru Finansowego, na których widniał również sfałszowany podpis przewodniczącego KNF, Marka Chrzanowskiego. Fałszerze domagali się od Klientów zapłaty za fałszywe certyfikaty.


źródło grafiki: KNF

Wyjaśnienia KNF

Przestępcy w imieniu KNF i PKO BP chcieli wyłudzić pieniądze wskazując obowiązek wniesienia opłaty za tak zwany „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów”. Oszuści domagali się tym samym umożliwienia wypłaty środków z rachunku prowadzonego przez „Publiczny Kapitał Oszczędności”. Ponadto posługiwali się oni fałszywymi dokumentami z również fałszywymi podpisami przewodniczącego KNF. W związku z całą sytuacją, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oficjalnym komunikacie poinformował, że:
 

  • przesłane Klientom PKO BP dokumenty nie zostały podpisane przez Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego KNF,

  • KNF nie jest autorem przesłanych dokumentów (widocznych powyżej),

  • Urząd nie egzekwuje podatków oraz opłat za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów”, który zostały wskazany w dokumentach,

  • Publiczny Kapitał Oszczędności (zamiennie PKO Bank Warszawa) nie jest firmą zarejestrowaną w Polsce, a adres internetowy www.publicnzykapital.com, którym posługują się przestępcy zawiera błąd w nazwie,

  • ten sam podmiot nie jest kontrolowany i nadzorowany przez KNF,

  • podany na fałszywej stronie internetowej adres „Piotra Skargi 61/Warszawajest siedzibą PKO Banku Polskiego SA, który z całą sytuacją nie ma nic wspólnego, a instytucja jest jednocześnie nadzorowana przez KNF,

  • podmiot Publiczny Kapitał Oszczędności (zamiennie PKO Bank Warszawa) nie jest kontrolowany przez Financial Conduct Authority (brytyjski organ nadzoru finansowego), a sprzeczne i informacje wskazujące na coś przeciwnego, zamieszczone na stronie, są fałszywe.


źródło grafiki: twitter/KNF

Prośba Komisji Nadzoru Finansowego
 

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca szczególną uwagę i prosi o zachowanie maksymalnej ostrożności oraz niewykonywanie jakiegokolwiek przelewu na adres podmiotu Publiczny Kapitał Oszczędności (zamiennie PKO Bank Warszawa), w tym za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów”. 

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prosi także wszystkie osoby, które otrzymały fałszywe dokumenty, o przesłanie ich na adres mailowy „[email protected]” oraz dołączenie wszelkich informacji, które mają powiązanie z powyższą sprawą. Tytuł takiej wiadomości powinien brzmieć „Publiczny Kapitał Oszczędności”.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kolejna marka polskiego fintechu dołączyła do Bancovo
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 listopada 2019

Kolejna marka polskiego fintechu dołączyła do Bancovo

IKEA Wrocław – kontakt, godziny otwarcia
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
23 stycznia 2022

IKEA Wrocław – kontakt, godziny otwarcia

Powraca obsługa kancelarii komorniczych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2020

Powraca obsługa kancelarii komorniczych

Paweł Jurek rzecznikiem prasowym Banku Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 lipca 2020

Paweł Jurek rzecznikiem prasowym Banku Pekao S.A.

Związek Banków Polskich o wyroku TSUE
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 października 2019

Związek Banków Polskich o wyroku TSUE

Porównaj