zadluzenia.com
zamknij

Większość Polaków nie boi się biedy

Dane Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że żyje się nam coraz lepiej i nie boimy się biedy. W porównaniu do ubiegłych lat, deklarujemy również większy komfort życia.

 

 

Pozytywnie patrzymy w przyszłość i nie boimy się jutra. Zgodnie z ostatnią publikacją CBOS, 53% ogółu badanych twierdzi, że żyje na średnim poziomie. Zdecydowanie większy odsetek osób deklaruje, że nie boi się biedy - 78%. Co więcej, 72% z nas uważa, że ich sytuacja życiowa się nie pogorszy, a 21% prognozuje, że w przyszłości będzie żyć w jeszcze lepszych warunkach materialnych. Pesymistycznie na jutro patrzy tylko 7% ankietowanych i deklaruje, że ich sytuacja ulegnie pogorszeniu. CBOS podkreśla, że to bardzo niski wynik. 

 

Polak oszczędny czy Polak rozrzutny ?

 

Jedynie 2% ankietowanych określiło, że żyje w biedzie i musi bardzo oszczędzać. Z drugiej strony medalu, równie nisko, bo 2% badanych oceniło swoje warunki życia jako luksusowe. 17% z nas uważa, że żyje skromnie, a 26%, że żyje bardzo dobrze i nie musi oszczędzać na swoich wydatkach.

 

Najczęściej twierdzimy, że żyje nam się średnio i na umiarkowanym poziomie, bez problemu starcza nam na codzienne zakupy, jednak chcąc zainwestować w coś większego, decydujemy się rezygnować ze swoich przyjemności. 

 

Skromne życie zwykle deklarują osoby starsze, gorzej wykształcone i mieszkające na wsi.

 

Nie boimy się biedy

 

CBOS podkreśla, że takie wyniki badania potwierdzają tezę, że Polakom żyje się dobrze, są oni zadowoleni ze swoich warunków materialnych i pozytywnie patrzą w przyszłość nie bojąc się biedy. Taki trend trwa od kilku lat - wskaźniki położenia materialnego Polaków stale rosną.

 

 

W komunikacie z badania czytamy, że wyraźną poprawę CBOS rejestrował po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej - w latach 2005-2008. Co więcej, od 2014 roku organizacja notuj systematyczną poprawę sytuacji finansowej ankietowanych. 

 

- Od dwóch lat więcej badanych żyje na przynajmniej dobrym poziomie, niż sytuuje się poniżej średniej. Od tego czasu przewaga ta jeszcze się pogłębiła - obecnie odsetek badanych deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze, jest najwyższy z dotychczasowych - czytamy.

 

Czy boimy się o swoje jutro ?

 

  • 78% badanych twierdzi, że nie boi się biedy - w tym 41% respondentów uważa, że ich sytuacja może się pogorszyć, a 37% badanych nie boi się o to, że nie poradzi sobie finansowo w życiu
  • 21% boi się biedy -  w tym 17% twierdzi, że jakoś sobie poradzi, a 4% deklaruje bezradność 

 

Odsetek osób, które obawiają się biedy spadł o 6 punktów procentowych.

 

Najczęściej o swoją przyszłość martwią się renciści oraz Polacy, którzy są niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych, uzyskują niskie dochody na osobę, a także mają wykształcenie podstawowe/gimnazjalne. 

 

Chcąc nie bać się o swoją przyszłość, warto pomyśleć nad oszczędzaniem dodatkowych środków np. w formie bankowej lokaty czy inwestycji w nieruchomości. Jeśli zaś czujemy, że mamy problem z pięniędzmi, to dokładnie przeanalizujmy nasze wydatki i domowy budżet. Często taka dokładna analiza pozwala uniknąć przykrych przygód w przyszłości.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY