Większość studentów podejmuje pracę na studiach
W dzisiejszych czasach pracujący studenci są już normą. Zgodnie z badaniem zleconym przez OTTO Work Force, 83% żaków deklaruje, że podejmuje pracę w trakcie trwania studiów.
Studenci zazwyczaj pracują jako:
- sprzedawcy – 24% wskazań
- pracownicy biurowi – 15% wskazań
- pracownicy produkcji – 13% wskazań
Dlaczego młodzi ludzie podejmują się pracy jeszcze w trakcie studiów? Jak wyjaśnia Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force: coraz częściej studenci decydują się rozpocząć pracę wcześniej i zdobyć pierwsze doświadczenie, jeszcze w trakcie edukacji.
– Jedni pracują, bo chcą się usamodzielnić, inni potrzebują na utrzymanie albo na własne hobby. Studenci są chętni do nauki, pracowici i pełni zapału. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że w CV liczy się nie tylko wykształcenie, ale też doświadczenie zawodowe jakie zdobyli po studiach, nawet jeśli nie jest to praca ściśle związana z wykształceniem – mówi.
A może wyjazd za granicę?
Część studentów poważnie myśli o pracy poza granicami naszego kraju – około 33% badanych deklaruje taką możliwość. Powody takich postanowień nie są zaskakujące. Młodych kuszą przede wszystkim wyższe zarobki, rozwijanie swoich językowych zdolności oraz lepsza opieka socjalna czy rodzina.
.
W badaniu zapytano żaków, czy istnieje sytuacja, w której zostaliby w Polsce? Odpowiedzieli twierdząco w przypadku pojawienia się na horyzoncie:
- wyższych zarobków
- dodatkowych benefitów
- możliwości rozwoju zawodowego
- gwarancji długotrwałego zatrudnienia
- pozyskania pracy pozwalającej wykorzystać posiadane przez nich kompetencje/wykształcenie
Najwięcej studentów chciałoby wyjechać do Niemiec – 41%, do Wielkiej Brytanii– 26% oraz do Norwegii – 11%.
Ile zarabiają polscy studenci?
Zgodnie z zapewnieniami OTTO Work Force, żak zarabia coraz więcej. Student zatrudniony w firmie, która zleciła przeprowadzenie raportu, zarabia aktualnie 15.25 zł brutto/h. W ubiegłym roku OTTO proponował żakom 14.56 zł brutto/h.
Dodaj komentarz