Cofanie licznika – jaka kara?

Cofanie licznika – jaka kara?

author
Dominika Byczek
03 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

8 na 10 importowanych do Polski aut ma cofnięte liczniki. Polacy masowo są oszukiwani przez handlarzy i płacą duże pieniądze za wyeksploatowane auta. Rząd ma nowy pomysł na zatrzymanie tego procederu – już od stycznia przyszłego roku mają obowiązywać nowe kary za cofanie liczników. Sprawdź szczegóły.

Spis treści:

 1. Na czym polega cofanie licznika?
 2. Cofanie licznika - jaka kara?
 3. Komu grozi kara za cofnięcie licznika?
 4. Kontrola ruchu drogowego a wykrycie cofnięcia licznika
Zwiń spis treści

Na czym polega cofanie licznika?

Cofanie licznika polega na zmniejszeniu liczby kilometrów na wyświetlaczu pojazdu.  Dotyczy to wszelkiego rodzaju urządzeń dokonujących pomiaru – zarówno zwykłego licznika, który mierzy przebytą trasę w kilometrach lub milach, jak i licznika, który dokonuje pomiaru w motogodzinach (tego typu liczniki są zastosowane między innymi w ciągnikach, wózkach widłowych i pojazdach wolnobieżnych).

W cofaniu licznika w świetle prawa bierze udział nie tylko osoba, która fizycznie dotyka licznika i dokonuje w nim ręcznie zmian, jak i osoba, która zleca cofnięcie. Zarówno wykonanie cofnięcia, jak i jego zlecenie, jest nielegalne. czasami biorąc kredyt samochodowy i kupując samochód możemy spotkać się z tym, że stan licznika nie zgadza się z historią auta.

Cofanie licznika - jaka kara?

Niedawno cofanie liczników było powszechną praktyką, rzadko jednak skutkującą sankcjami. W okolicach punktów kontrolnych granicznych można było znaleźć liczne miejsca oferujące “wymianę licznika”, “naprawę licznika” lub “korektę wskazań licznika”. Sytuacja ta uległa znacznemu ograniczeniu 25 maja 2019 roku, gdy wprowadzono nowe przepisy. Od tego czasu stało się jasne, że sprawcy nie mogą liczyć na bezkarność. Aktualne regulacje określają tę praktykę jako przestępstwo, polegające na manipulacji wskazaniami licznika w samochodzie.

Jakie sankcje grożą za cofanie licznika w Polsce? Zgodnie z postanowieniami art. 306a kodeksu karnego, oszustwo polegające na zmianie wskazań licznika lub ingerencji w jego poprawne funkcjonowanie podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oprócz kary więzienia za manipulację licznikiem, przewidziana jest również kara finansowa do wysokości 3 tys. zł. Warto zauważyć, że zarówno zleceniodawca zmiany licznika, jak i osoba dokonująca tej manipulacji, są zagrożeni karą pozbawienia wolności wynoszącą do 5 lat, a także grzywną.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 286. Oszustwo

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dz.U.2017.0.2204 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

Komu grozi kara za cofnięcie licznika?

Odpowiedzialność grozi wszystkim, którzy będą brali jakikolwiek udział w przesunięciu licznika lub świadomi przesunięcia doprowadzą do jego sprzedaży, czyli:

 • mechanikowi dokonującemu przesunięcia,
 • sprzedającemu pojazd,
 • mechanikowi dokonującemu fałszywego przeglądu samochodu (jeżeli jest świadomy, że licznik był przesunięty, a nie ujawni kupującemu tego faktu),
 • pierwotnemu właścicielowi samochodu.

Kontrola ruchu drogowego a wykrycie cofnięcia licznika

Co się dzieje, jeśli podczas kontroli ruchu drogowego wykryje się manipulację licznikiem? Od 1 stycznia 2020 roku policja ma prawo sprawdzić stan licznika podczas kontroli drogowej i porównać odczyty z danymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Samo wykrycie nieprawidłowego odczytu licznika nie oznacza automatycznego przypisania winy. Do wniesienia oskarżenia konieczne jest przeprowadzenie śledztwa, które zidentyfikuje osoby odpowiedzialne za manipulację odczytem licznika. Jeżeli na zakup nowego samochodu wzięliśmy specjalnie kredyt samochodowy bez BIK, a okazało się, że w aucie doszło do ingerencji w stan licznika – powinniśmy to jak najszybciej zgłosić do odpowiednich służb.

Warto jednak zauważyć, że nawet wymiana lub naprawa licznika powinna być zgłoszona w Stacji Kontroli Pojazdów. Dlatego, jeśli planujesz wymienić licznik, pamiętaj o zalegalizowaniu nowego w SKP. Wizyta na stacji nie wymaga przedstawiania starego licznika. Nieumyślne ingerencje w odczyty licznika również podlegają karom.

Na szczęście artykuł 306a, paragraf 3 Kodeksu Karnego, przewiduje łagodniejsze kary za manipulację licznikiem, takie jak:

 • grzywna,
 • ograniczenie wolności,
 • pozbawienie wolności do 2 lat.

Łagodniejsza kara stosuje się w sytuacjach, gdzie zmiana odczytu licznika jest klasyfikowana jako przestępstwo mniejszej wagi. Zdarza się to, gdy manipulacja licznikiem zostanie wykryta podczas kontroli policyjnej, a nie w trakcie sprzedaży pojazdu.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

kingarawska
kingarawska
2018-08-10 11:35:40

i po co tak kombinować matko polaczki naprawde juz na wszytskim chcom zarobic....

Podobne artykuły

Promocja: „Konto Mega Oszczędnościowe – XVIII edycja” w Alior Banku

W Alior Banku trwa kolejna, 18. już edycja promocji Konta Mega Oszczędnościowego, w której Klienci mogą zyskać promocyjne oprocentowanie na okres 3 miesięcy dla kwoty do 100 000 złotych. Sprawdź warunki oferty.

author
Patryk Byczek
24 listopada 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

#MamyWspólneCele – konkurs Santander Bank Polska

#MamyWspólneCele to konkurs, do którego mogą zgłaszać się organizacje społeczne ze swoimi projektami. Ich realizacja musi dotyczyć jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju wspieranych przez Santander Bank Polska. Konkurs potrwa do 12 listopada 2018 roku.

author
Aneta Jankowska
20 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Lombardy w Gorzowie Wielkopolskim

Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego działa obecnie kilkanaście lombardów. Poniżej znajdziesz adresy oraz wszystkie szczegółowe informacje dotyczące punktów w Twoim miejsce. Sprawdź godziny otwarcia lombardów w Gorzowie Wielkopolskim.

author
Patryk Byczek
05 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak otrzymać receptę zaoczną?

Recepta zaoczna to wygodne rozwiązanie dla starszych i cierpiących osób, mających trudności z udaniem się do lekarza w celu uzyskania potrzebnej recepty. Jest to możliwość wystawienia przez lekarzy oraz dentystów recept oraz zleceń na wyroby medyczne bez konieczności fizycznego zbadania pacjenta.

author
Natalia Narloch
01 stycznia 2019
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Pożyczki pozabankowe Pisz

Pilnie potrzebujesz pieniędzy, lecz ze względu na negatywną historię kredytową bank odmawia Ci udzielania kredytu? Pomocna okazać się może pożyczka pozabankowa. Poniższe zestawienie przygotowaliśmy dla mieszkańców Pisza.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ClickToPray – ile kosztuje cyfrowy różaniec?

Elektroniczny różaniec to projekt zainicjowany przez samego papieża Franciszka. Jego celem jest rozpowszechnianie wśród młodzieży modlitwy o pokój na świecie oraz w sieci. Sprawdziliśmy, ile kosztuje.

author
Sandra Tessmer
07 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj