Cofanie licznika – jaka kara?

Cofanie licznika – jaka kara?

author
03 sierpnia 2018
8 na 10 importowanych do Polski aut ma cofnięte liczniki. Polacy masowo są oszukiwani przez handlarzy i płacą duże pieniądze za wyeksploatowane auta. Rząd ma nowy pomysł na zatrzymanie tego procederu - już od stycznia przyszłego roku mają obowiązywać nowe kary za cofanie liczników. Sprawdź szczegóły. 

Spis treści:
1. Na czym polega cofanie licznika?
2. Cofanie licznika – jaka kara?
3. Komu grozi odpowiedzialność?
4. Projekt zmian 2019. 

NA CZYM POLEGA COFANIE LICZNIKA?

Cofanie licznika polega na zmniejszeniu liczby kilometrów na wyświetlaczu pojazdu.  Dotyczy to wszelkiego rodzaju urządzeń dokonujących pomiaru – zarówno zwykłego licznika, który mierzy przebytą trasę w kilometrach lub milach, jak i licznika, który dokonuje pomiaru w motogodzinach (tego typu liczniki są zastosowane między innymi w ciągnikach, wózkach widłowych i pojazdach wolnobieżnych).  
 

W cofaniu licznika w świetle prawa bierze udział nie tylko osoba, która fizycznie dotyka licznika i dokonuje w nim ręcznie zmian, jak i osoba, która zleca cofnięcie. Zarówno wykonanie cofnięcia, jak i jego zlecenie, jest nielegalne.

COFANIE LICZNIKA – JAKA KARA?

Obecnie prawo nie przewiduje żadnej kary za cofnięcie licznika. Wszyscy wiedzą, że nie jest to właściwe i zakrawa o oszustwo, ale dopóki tłumaczą, że robią to na własny użytek, właściwie pozostają bezkarni. Biznes kwitnie – na cofaniu liczników można nawet zarobić. Aktualnie usługi cofania świadczy mniej lub bardziej jawnie co drugi mechanik. 
 

Bezkarność jednak nie działa na korzyść kierowców – kupują drogie auto wierząc, że jego przebieg jest mały, a stan techniczny dobry. Niestety oszustw jest coraz więcej, a stan samochodów jeżdżących po polskich drogach – coraz gorszy. 

Nieuczciwi sprzedawcy są niestety nieuchwytni. O ile samo przesunięcie nie może być ukarane, o tyle sprzedaż samochodu bez poinformowania kupca o cofnięciu licznika podlega już karze. Jak to jednak udowodnić?

Praktyka pokazała, że w przypadku samochodu przechodzącego z rąk do rąk nikt nie chce przyznać się do tego, że to on cofnął licznik. Każdy zrzuca winę na poprzednie ogniwo i właściwy sprawca pozostaje nieuchwytny. Bez udowodnienia winy nie ma też kary i w ten sposób proceder sprzedaży aut z cofnięty licznikiem od lat ma się świetnie.

W wypadku wykrycia sprawcy póki co cofanie licznika traktowane jest jak oszustwo, które zgodnie z kodeksem karnym podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

PODSTAWA PRAWNA
Art. 286. Oszustwo
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Dz.U.2017.0.2204 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

KOMU GROZI ODPOWIEDZIALNOŚĆ?

Odpowiedzialność grozi wszystkim, którzy będą brali jakikolwiek udział w przesunięciu licznika lub świadomi przesunięcia doprowadzą do jego sprzedaży, czyli:

– mechanikowi dokonującemu przesunięcia,
– sprzedającemu pojazd,

– mechanikowi dokonującemu fałszywego przeglądu samochodu (jeżeli jest świadomy, że licznik był przesunięty, a nie ujawni kupującemu tego faktu),

– pierwotnemu właścicielowi samochodu. 

Karani mają być zatem zarówno sprawcy przesunięcia, jak i zlecający przesunięcie, a także wszyscy świadomi tego, że licznik jest cofnięty, a bez słowa biorący udział w sprzedaży.

PROJEKT ZMIAN 2019

Rozwiązaniem problemu cofanych liczników mają być nowe kary dla wszystkich świadomych faktu zmniejszenia przebiegu pojazdu. 
 

Od kiedy? 
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. 

Co ma podlegać karze?

– zlecenie zmiany stanu licznika,

– wykonanie zmiany stanu licznika,

– niezgłoszenie faktu wymiany licznika na nowy. 

By wymiana licznika nie podlegała karze, będzie musiała być zgłoszona najpóźniej w następnym dniu roboczym po dokonaniu wymiany. W formie pisemnej będzie trzeba zawiadomić stację kontroli pojazdów o:
– samym fakcie wymiany,
– przyczynie wymiany,
– dacie wymiany licznika. 


 

Wymiar kary
Za wymienione wyżej przestępstwa ma grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 

Aktualizacja przebiegu w bazie

Dodatkową zmianą ma być nakaz zapisywania przebiegu samochodu w bazie CEPiK. Dane z licznika miałyby być zapisywane:
– podczas każdego przeglądu w pojeździe,
– podczas wymiany licznika na nowy,
– podczas każdej kontroli pojazdu przez służby: Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Żandarmerię Wojskową, służby celne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

kingarawska
kingarawska
2018-08-10 11:35:40

i po co tak kombinować matko polaczki naprawde juz na wszytskim chcom zarobic....

Podobne artykuły

Ranking kredytów konsolidacyjnych – lipiec 2016
Wpisy
author
02 lipca 2016

Ranking kredytów konsolidacyjnych – lipiec 2016

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt
Wpisy
author
19 marca 2015

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt

Money Guru – pożyczki online
Firmy pożyczkowe
author
20 października 2017

Money Guru – pożyczki online

Alior Bank w Tucholi
Oddziały
author
17 maja 2019

Alior Bank w Tucholi

Santander Consumer Bank Zduńska Wola
Oddziały
author
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Zduńska Wola

Bank Spółdzielczy w Wisznicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Wisznicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN