Wymówki przedsiębiorców-dłużników

Wymówki przedsiębiorców-dłużników

author
Aneta Jankowska
30 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Prawie 230 tysięcy - tyle dłużników-przedsiębiorców widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Mają oni łącznie do oddania około 7 miliardów złotych. Powody zalegania z płatnościami są różne - od straty kota po separację z żoną czy nawet samobójstwo.

Badanie Krajowego Rejestru Długów razem z Kaczmarski Inkasso, które dotyczy wymówek dłużników, pokazało, że dłużnicy mają wiele wymówek. Pracownicy KRD oraz pracownicy Kaczmarski Inkasso, którzy są w stałym kontakcie z dłużnikami, przedstawili najpopularniejsze i najciekawsze wymówki przedsiębiorców, którzy zalegają z pieniędzmi. Okazuje się, że 8 na 10 dłużników świadomie przeciąga płatności. Tylko 8% wierzycieli za każdym razem słyszy tłumaczenia dłużników. W przypadku negocjatorów odsetek ten jest dużo wyższy i sięga 21%.

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej tłumaczy:

W taki sposób można uzyskać znacznie pełniejszy obraz sytuacji. Pracownicy KRD rozmawiają z wierzycielami, którzy chętnie opowiadają o tym, jakie najczęściej słyszą wymówki od niepłacących im w terminie kontrahentów. O bezpośrednich doświadczeniach z dłużnikami opowiadają natomiast przedstawiciele firmy windykacyjnej. Co ciekawe, dłużnicy znacznie chętniej niż swoim byłym partnerom biznesowym, tłumaczą się negocjatorom.  Osobiście nie znam dłużnika, który powie, że ma pieniądze, ale nie ma ochoty zapłacić. 75% wierzycieli nie ma pojęcia, czy w momencie zamawiania towaru bądź usługi dłużnik miał pieniądze.To wyraźny sygnał, że firmy na wyrost sobie ufają. Gdyby przedsiębiorcy sprawdzali kontrahentów regularnie, mieliby informację o płatnościach swoich klientów i łatwiej byłoby im podejmować decyzje o odroczonych terminach zapłaty – zauważa prezes Zarządu KRD BIG. 

Jak przedsiębiorcy tłumaczą swoje długi ?

1. Twierdzą, że nie mają pieniędzy

2. Deklarują, że po prostu zapomnieli

3. Informują o poważnej chorobie jak np. nowotwór

4. Żalą się, że umarł im kot (często nieistniejący)

5. Argumentują, że musieli kupić żonie nowe buty czy zasponsorować jej wakacje marzeń

6. Stwierdzają, iż są w separacji, a żona odcięła ich od wszystkich pieniędzy oraz dostępu do konta

Wierzyciele słyszą, że dłużnik był na wakacjach i zapomniał zapłacić czy, że tak drobne kwoty płaci na końcu. Słyszeliśmy od wierzyciela również o śmierci kota, która spowodowała tak silne załamanie u dłużnika, że nie był w stanie prowadzić firmy i nie myślał o finansach. Oczywiście rozumiem przywiązanie do zwierzęcia, ale… wierzyciel wiedział, że jego klient nie ma kota. Spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy dłużnik powiedział wierzycielowi, że jak mu teraz zapłaci, to zostanie mu już tylko sznur i wyjazd do lasu. Kolejnym jak dla mnie ekstremalnym tłumaczeniem było powiedzenie, że dłużnik nie ma na chleb. Więc jak go zamkną w więzieniu za długi to przynajmniej dobrze zje. Inny udawał, że choruje na raka i nie ma głowy do prowadzenia firmy. Takie wymówki wprowadzają wierzyciela w osłupienie i w zasadzie sprawiają, że staje się bezsilny – tłumaczy Adam Łącki, prezes KRD. 

Wymówki dobrze znane

Negocjatorzy z firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso oceniają, że około 85% dłużników świadomie przeciąga płatności, jednak odpowiednia rozmowa z dłużnikiem pomaga pomyślnie zamknąć sprawę.  Co istotne, negocjatorzy przyznają, że spotykają się z wymówkami dłużników i są one zbliżone do tych, które słyszą wierzyciele. Dłużnicy tłumaczą, że nie mają pieniędzy, że ktoś im nie zapłacił czy po prostu zapomnieli. Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso, wyjaśnia jak ważne jest doświadczenie w pracy negocjatora:

Negocjatorzy również spotykają się z wymówkami dłużników. Natomiast doświadczenie i wiedza pracowników firmy windykacyjnej powoduje, że najczęściej docierają oni do prawdziwej przyczyny tego, dlaczego ktoś nie płaci. Dopiero kiedy znika zasłona dymna w postaci wymówki, rozpoczyna się prawdziwa rozmowa o pieniądzach i poszukiwanie najkorzystniejszego dla wszystkich stron rozwiązania. Doświadczonemu negocjatorowi wystarczy w zasadzie kilka pytań, żeby ustalić czy dłużnik mówi prawdę.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ppp1
Ppp1
2018-06-07 06:03:24

Nie ma wymówek – są fakty. Prawdopodobieństwo każdego z nich jest inne, ale żaden z wymienionych nie jest nieprawdopodobny, zatem każdy trzeba sprawdzić, zanim się komuś cokolwiek zarzuci. Pozdrawiam.

Podobne artykuły

PKO BP w Lęborku

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Lęborku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kim jest pokolenie Henryków

Kim jest Henryk? To osoba, która prowadzi wygodne życie, jest zafascynowana nowościami technologicznymi i chętnie zaciąga kredyty. Henrykowie, to nowa grupa społeczna, która wyrasta obok Millenialsów. 

author
Aneta Jankowska
11 kwietnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Apple Card – karta płatnicza Apple z moneyback

Gigant technologiczny z Cupertino we współpracy z bankiem Goldman Sachs jeszcze tego lata zaoferuje klientom w USA kartę kredytową zintegrowaną z mobilnym portfelem Apple Pay.

author
Tomasz Jurczak
26 marca 2019
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.

Wiarygodność finansowa nienaruszona przez wakacje kredytowe

W poniedziałek na stronie Biura Informacji Kredytowej pojawił się komunikat zawierający stanowisko BIG InfoMonitor odnośnie tak zwanych wakacji kredytowych. Wiarygodność finansowa dłużników nie będzie w żaden sposób naruszona, jeżeli zdecydują się na nie w obliczu trwającej pandemii koronawirusa.

author
Alicja Hirsekorn
02 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Business Accessibility Forum

Alior Bank dołączył do Business Accessibility Forum, którego celem jest eliminacja przeszkód w korzystaniu z zasobów cyfrowych oraz aktywne wspieranie dostępności jako fundamentalnego prawa każdego jednostki. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj