Mniej kredytów frankowych – dane BIK

Mniej kredytów frankowych – dane BIK

author
Aneta Jankowska
01 kwietnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Analizy Biura Informacji Kredytowej pokazują, że wzrasta liczba osób, które obsługują kredyty mieszkaniowe i kwota ich zadłużenia. Jednak dotyczy to jedynie kredytów w złotówkach. Natomiast liczba kredytobiorców walutowych ciągle spada, a ich zadłużenie w przeliczeniu na polską walutę zmienia się wraz z wahaniami kursowymi, chociaż generalnie pozostaje na równym poziomie.

Liczba osób zadłużonych w kredytach walutowych stale w dół

16,7 tys. – tyle osób obsługujących kredyty mieszkaniowe przybyło w IV kwartale. W grudniu ubiegłego roku kredytobiorcy złotowi mieli zadłużenie o 6 mld zł wyższe niż we wrześniu. Od początku roku wzrosło ono o 24 mld zł. Inaczej zaś wygląda sytuacja w przypadku kredytów walutowych. Osób, które obsługują takie kredyty stale ubywa. W 2016 r. ich liczba zmniejszyła się o 3,5%, czyli 39 tys. (w tym 33 tys. frankowiczów). 

Miliony kredytów

Banki coraz rzadziej przedstawiają w swojej ofercie kredyty walutowe. Tyczy się to też zobowiązań w szwajcarskiej walucie. Informacje pochodzące z BIK mówią o 15,13 mln kredytobiorców w Polsce, z czego aktualnie tylko 6% z nich stanowi udział osób spłacających zobowiązania we frankach. Kwota do spłaty, jaką mają wszyscy kredytobiorcy bez względu na walutę wynosi w przeliczeniu 576,56 mld zł (164,15 mld zł to wartość do spłaty wszystkich rodzajów kredytów, którą posiadają kredytobiorcy frankowi). Sama liczba kredytów posiadanych przez frankowiczów to 1,83 mln szt. (jest to 7% z 27,39 mln szt. kredytów obsługiwanych łącznie przez wszystkich Polaków). 

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Kredyty frankowiczów

Z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF łączna kwota do spłaty sięga 136,81 mld zł. Natomiast całkowite zadłużenie frankowiczów z racji wszystkich posiadanych produktów wynosi 164,15 mld zł. Składają się na to nie tylko kredyty frankowe, ale i zaciągnięte w innych walutach kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne o wartości 7,40 mld zł, karty kredytowe – 1,51 mld zł, udzielone limity kredytowe w wysokości 1,27 mld zł.

Obsługa kredytów we frankach

O ile dojdzie do opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, kredyt może zmienić swój status z dobrze spłacanego na przeterminowany. To właśnie od terminowej spłaty zależy jakość obsługi wszystkich kredytów. Z danych wynika, że w przypadku obsługi kredytów mieszkaniowych we frankach jakość jest bardzo dobra.

Analizy pokazują, że 96,7% osób, które mają kredyt mieszkaniowy we franku spłaca na czas wszystkie swoje kredyty. Tylko lekko ponad 3% z nich (dokładnie 29 388 osób) wyróżnia opóźnienie w spłacie kredytów mieszkaniowych jak i innych zobowiązań kredytowych. Natomiast ze spłatą kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie CHF zwleka 10 225 osób. To 1,1% osób z wszystkich kredytobiorców frankowych.

Patrząc na jakość portfela frankowego zgodnie z miarą NPL, czyli Non Performing Loans, można zauważyć, że odsetek rachunków wchodzących w miesiącu w status powyżej 90 dni opóźnienia wzrasta. Precyzując, to po części efekt starzenia się portfela – małego dopływu nowych rachunków walutowych, któremu towarzyszy spadek liczby kredytów w wyniku całkowitej spłaty kredytów udzielonych w latach ubiegłych. Główny analityk kredytowy BIK, prof. Waldemar Rogowski, tłumaczy:

Wartość NPL dla walutowych kredytów wynosi ok. 2% a złotowych 2,5%. W końcu 2016 r. w bankach 11,2 tys. rachunków frankowych było w statusie pow.90 dni opóźnienia. Do tej liczby dolicza się 5,5 tys. rachunków obecnie złotowych, które w momencie przewalutowania z CHF były w statusie >90 dni opóźnienia. Przyjmując miarę vintage (porównanie kredytów z różnych roczników), kredyty pochodzące z „kryzysowych” roczników 2007–2009 zarówno złotowe, jak i frankowe mają najwyższy poziom szkodowości, nawet wyższy niż starsze roczniki z 2005 i 2006. Najwyższy poziom szkodowości kredytów mieszkaniowych (3,64%) w grudniu 2016 r. dotyczył kredytów mieszkaniowych z rocznika 2008.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt obrotowy dla firm

Jednym ze sposobów na zapewnienie firmie płynności finansowej jest skorzystanie z kredytu obrotowego. Sprawdziliśmy, na czym polega jego istotna, kto może liczyć na przyznanie finansowania i jakie są warunki spłaty zobowiązania. 

author
Halszka Gronek
04 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Koronawirus a dopłaty dla rolników

Rząd od wielu dni debatuje nad wprowadzeniem pomocy finansowej w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Czy przewidziano szczególne dopłaty dla rolników? Na jaką pomoc od państwa może liczyć rolnik, którego gospodarstwo na skutek wirusa znacznie ucierpiało?

author
Dominika Byczek
28 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Trzebieszowie ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Trzebieszów.

author
Patryk Byczek
28 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zdalnie prowadzić firmę – webinar Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poinformował o zorganizowaniu webinaru dotyczącego rozwiązań ułatwiających zdalne prowadzenie działalności. Wydarzenie odbędzie się 15 kwietnia 2021 roku o godzinie 11:00. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
13 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Operacje w oddziałach BNP Paribas zdrożeją

Coraz większa część rynku finansowego ma swoje miejsce w Internecie. Nie powinno więc dziwić, że banki starają się na różne sposoby zachęcić klientów do przejścia na cyfrowe kanały kontaktu. BNP Paribas zamierza zmienić swoją tabelę opłat i prowizji. Operacje w oddziałach będą obecnie nieco droższe.

author
Alicja Hirsekorn
01 maja 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Nowa kampania ING z Katarzyną Nosowską

“Dobry głos dla firm” to nowa kampania ING Banku Śląskiego z udziałem Katarzyny Nosowskiej. Kampania ma na celu zachęcenie klientów do dawania pozytywnych opinii na temat firm.

author
Aneta Jankowska
20 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj