Pieczywo jest elementem diety większości Polaków. Chociaż w ostatnim czasie produkty piekarnicze zdrożały i kupujemy ich coraz mniej, to piekarnie mają się całkiem dobrze. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, tylko 6,6% polskich piekarni ma znaczące problemy finansowe.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.10.2018
Udostępnij:

Ponad 112 mln zł zaległych zobowiązań wobec banków oraz kontrahentów posiada 6,6% firm piekarniczych. Autorzy raportu BIG InfoMonitor informują, że to niewiele więcej niż wynosi udział niesolidnych płatników w całej gospodarce.

Kupujemy coraz mniej pieczywa, a koszty produkcji chleba rosną

Piekarnie popadają w długi z różnych powodów. Zgodnie z informacjami GUS, w ostatnim czasie produkty piekarnicze podrożały o 4,6%. Cena mąki również wzrosła o 1,4% w porównaniu do ubiegłego roku. Do tego dochodzą coraz większe koszty transportu – wzrost o 8,5%, rosnące ceny energii elektrycznej czy wynagrodzenia dla pracowników, których jak wynika z danych GUS, przybywa. W firmach piekarniczych, liczących minimum 10 pracowników, od 2012 do 2016 r. zatrudnienie wzrosło z 33 tys. do 40,9 tys. osób. 

Gdyby tego było mało – Polacy jedzą coraz mniej chleba.  Dwadzieścia lat temu przeciętny Kowalski zjadał 100 kg pieczywa rocznie. Dziś to już mniej niż 45 kg.

Zadłużenie piekarni mieści się w normie

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, podkreśla, że mimo podwyżek cen pieczywa jest ryzyko, że niezbyt wysokie marże producentów ulegną dalszemu obniżeniu, stawiając część firm na granicy opłacalności. 

Z pewnością może się to odbić na ich płynności finansowej i zdolności do regulowania faktur oraz rat kredytowych. Obecnie jednak, jak wynika z danych BIG InfoMonitor oraz BIK, udział firm piekarniczych z problemami płatniczymi wynosi 6,6%, czyli nieznacznie więcej niż dla całości gospodarki, gdzie jest to 6,1% – mówi.

Jak informuje Bisnode Polska, 58% z prawie 300 analizowanych firm znajduje się w dobrej kondycji finansowej, a kolejne prawie 21% w silnej. Z drugiej strony, swoje finanse raczej słabo i źle ocenia 21% tego typu przedsiębiorstw.

Najwięcej problemów mają piekarnie w województwach:

  • kujawsko-pomorskim – 9,7%
  • warmińsko-mazurskim – 8,5% 
  • opolskim – 8,1%

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK 

Wnioski z raportu BIG InfoMonitor
 

  • łączne przeterminowane zadłużenie firm z branży piekarniczej sięgnęło na koniec czerwca 112,2 mln zł 
  • nieuregulowane zobowiązania finansowe polskich piekarni przez pół roku wzrosło o ponad 7%
  • średnia zaległość przypadająca na firmę piekarniczą wynosi 115 872 zł

Źródło: raport BIK
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/408258/chleb-coraz-mniej-powszedni-ale-piekarnie-sobie-radza

Komentarze