BGK wykupi wierzytelności polskiego eksportu na Ukrainę

BGK wykupi wierzytelności polskiego eksportu na Ukrainę

author
Halszka Gronek
19 października 2019

Polski eksport nie byłby dziś na tak wysokim poziomie, gdyby nie pomoc ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Polski bank rozwoju zajmuje się między innymi wykupem wierzytelności krajowych eksporterów, ograniczając tym samym ryzyko powstania zatorów płatniczych i osiągnięcia niewypłacalności przez polskie spółki.

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi działania na rzecz wspierania eksportu polskiego na rynek ukraiński. Jednym z ostatnich przedsięwzięć banku było podpisanie umowy dotyczącej wykupu wierzytelności eksportowych. Mowa o cesji nieopłaconych należności z tytułu kontaktu zawartego między polską spółką Feerum (jednego z największych w Europie producentów kompleksowych zespołów suszarniczo-magazynowych) a ukraińską firmą Epicentr K LLC. Według postanowień tegoż kontraktu polska firma miała dostarczyć na Ukrainę tzw. silosy.

Wykupy wierzytelności polskich firm z tytułu eksportu towarów są możliwe dzięki rządowemu programowi Finansowe Wspieranie Eksportu. Wspomniana cesja dotycząca polskiej spółki Feerum jest już drugą tego typu umową zawartą z chojnowskim przedsiębiorstwem. Kwota wierzytelności, której dotyczy umowa, opiera aż na 12 milionów euro. Oznacza to, że bank BGK wypłacił firmie Feerum 12 mln EUR należności z tytułu kontraktu eksportowego na dostawę silosów. Teraz bank samodzielnie zajmie się dochodzeniem roszczeń od ukraińskiego nabywcy. 

Wykup wierzytelności wspiera polskie firmy

Celem cesji wierzytelności, a więc wykupu należności z tytułu różnorakich kontraktów, jest ograniczenie ryzyka braku zapłaty ze strony kontrahenta i zminimalizowanie szans na powstanie zatoru płatniczego. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, polskie firmy ekspertowe nie zawsze są w stanie doprosić się zapłaty od swych zagranicznych klientów. By ograniczyć im stres, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca na ich konto równowartość należności z tytułu sprzedaży ekspertowej, po czym sam podejmuje działania na rzecz odzyskania środków z zagranicy. 

"

Pomagamy polskim eksporterom rozwijać biznes, obecnie jesteśmy z nimi w 69 krajach na 6 kontynentach. Cieszy nas podpisanie kolejnej w historii programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu […]. Oferowane przez bank instrumenty wsparcia eksportu umożliwiają eksporterom przedstawienie importerowi lepszych warunków płatności i eliminują ryzyko finansowe związane z nieuregulowaniem przez importera zobowiązania 

– tłumaczy Karol Rozenberg, ekspert ds. sprzedaży finansowania handlu w BGK.

Jaka jest szansa, że Bank Gospodarstwa Krajowego dojdzie swych należności od zagranicznego importera? Cóż, prawdę mówiąc – bardzo duża. BGK jako bank państwowy znajduje się na o wiele bardziej uprzywilejowanej pozycji niż przeciętna polska firma ekspertowa. Ponadto podmiot reprezentuje sztab prawników, a wykupione wierzytelności ubezpiecza Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Eksporter właściwie nie musi się o nic martwić – z chwilą odprzedania wierzytelności bankowi może dalej prowadzić i rozwijać swój biznes.

Kontrakt BGK z polskim eksporterem

Świeżo podpisany kontrakt dotyczący wykupu wierzytelności jest drugą z kolei tego typu umową zawartą pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a chojnowską spółką Feerum S.A. Tym razem jednak kontrakt opiera na nieprzeciętnie wysoką kwotę – ponad 12 milionów euro. Jak potwierdza Karol Rozenberg, ekspert ds. sprzedaży finansowania handlu w BGK, jest to jedna z największych dotychczas zrealizowanych transakcji eksportowych BGK na rynku ukraińskim.

"

To już nasza druga umowa wykupu wierzytelności z BGK. Wysokiej jakości produkt połączony z atrakcyjnym finansowaniem to naszym zdaniem klucz do sukcesu na wielu rynkach, w tym także na rynku ukraińskim. Finansowanie tego typu daje nam przewagę konkurencyjną w stosunku do firm z Europy Zachodniej

– dodaje Daniel Janusz, prezes Feerum S.A. 

Spółka Feerum samodzielnie wytwarza prawie 100% oferowanych przez siebie towarów – wszystko to dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Jednak to innowacyjne podejście i nieograniczony rozwój przedsiębiorstwa mogłyby nie mieć miejsca, gdyby nie pomoc ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Niekiedy wystarczy bowiem jedna nieopłacona przez kontrahenta należność, by samemu popaść w długi i spowolnić rozwój biznesu. Cesja wierzytelności ogranicza szanse na spełnienie takiego scenariusza, dając firmie swobodę działania na rynku. 


Źródła:
https://media.bgk.pl/75464-bgk-wspiera-kontrakt-eksportowy-na-rynek-ukrainski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów gotówkowych sierpień 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
31 lipca 2021

Ranking kredytów gotówkowych sierpień 2021

Gwiazdy z komornikiem: Katarzyna Figura
Blog
author
Aneta Jankowska
15 października 2016

Gwiazdy z komornikiem: Katarzyna Figura

Oszczędności Polaków to 706 mld zł
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 lipca 2018

Oszczędności Polaków to 706 mld zł

Dobre wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w lipcu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 sierpnia 2019

Dobre wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w lipcu

Linie lotnicze odprawiły 45 mln pasażerów
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 lutego 2019

Linie lotnicze odprawiły 45 mln pasażerów

ING Bank Śląski w Gdyni
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Gdyni

Porównaj