O jakie kredyty mieszkaniowe wnioskują Polacy? BIK Indeks

O jakie kredyty mieszkaniowe wnioskują Polacy? BIK Indeks

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Polak udający się do banku po finansowanie na cele mieszkaniowe wnioskuje średnio o 278,73 tys. złotych kredytu. To o ponad trzynaście tysięcy więcej niż na początku bieżącego roku. Porównując sierpniowy popyt na kredyty mieszkaniowe z wynikami za sierpień ubiegłego roku można mówić o wzroście łącznej kwoty wnioskowanego finansowania na poziomie 13,7%.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż rynek kredytów mieszkaniowych od lat dynamicznie się zmienia. Świadczą o tym nie tylko obserwacje specjalistów z branży budowlanej oraz pośrednictwa nieruchomościowego, lecz także bezpośrednie wyniki sprzedażowe polskich banków. Coraz mniej Polaków otrzymuje pozytywną decyzję kredytową, a kwoty zaakceptowanych przez bank finansowań stopniowo pną się w górę. Jakie są tego powody?

Utrzymujące się od dłuższego czasu rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów. Przy obecnych wysokościach oprocentowania lokowanie pieniędzy w bankowych depozytach staje się mało opłacalne, dlatego coraz większe grono Polek i Polaków postanawia zaciągnąć kredyt mieszkaniowy i zainwestować w nieruchomość. Własne „M2” staje się wyznacznikiem zaradności finansowej, przedsiębiorczości i dobrej kondycji materialnej.

Z drugiej jednak strony ceny nieruchomości od dawna nie były tak wysokie. Oczywiście po uwzględnieniu zmian w obrębie realnej wartości pieniądza i jego siły nabywczej stosunek ceny mieszkań do możliwości finansowych Polaków nie jest rażąco różny od tego sprzed pięciu czy dziesięciu lat. Niemniej jednak by nabyć nieruchomość, musimy liczyć się z dużymi kwotami. A to bezpośrednio kształtuje popyt na kredyty mieszkaniowe i ich portfel.


Sprawdź najczęściej powtarzane mity na temat kredytu hipotecznego.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2019

Biuro Informacji Kredytowej S.A. cyklicznie sprawdza dane dotyczące polskiego rynku kredytów mieszkaniowych. Raz w miesiącu publikowany jest raport pt. „Newsletter BIK” przedstawiający wyniki sprzedażowe banków komercyjnych. Ponadto regularne publikowany jest „BIK Indeks PKM” czyli wskaźnik Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

BIK Indeks PKM informuje rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z najnowszego, sierpniowego odczytu wskaźnika, w sierpniu bieżącego roku banki i SKOK-i przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,7% w porównaniu z sierpniem 2018 r. Dane te podane są w przeliczeniu na dzień roboczy.

Mimo tego, że sierpniowe wskaźniki sprzedażowe wskazują, iż Polacy wnioskują łącznie na wyższą kwotę kredytów mieszkaniowych niż jeszcze rok temu, warto zauważyć, że liczba zainteresowanych stopniowo spada. W sierpniu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 35,07 tys. klientów, a w sierpniu ubiegłego roku – 35,46 tysięcy. Mowa więc o spadku na poziomie 1,1%.

W porównaniu z lipcem bieżącego roku sierpniowe wyniki sprzedażowe także wskazują na spadki w ujęciu liczbowym. Nieco ponad 35 tys. klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. wobec 41,4 tys. wnioskodawców z lipca świadczy o obniżce popytu bliskiej 15,3%.

Tendencja się utrzymuje

Eksperci rynku bankowego są zgodni, iż w Polsce w dalszym ciągu utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysoko kwotowymi. To z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu, kształtując krajowy rynek kredytów na cele mieszkaniowe.

Niestety nie każdy z nas, zwłaszcza przy obecnej polityce kredytowej banków charakteryzującej się restrykcyjnością w obszarze kredytów hipotecznych, ma szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej dla wniosku na wyższą kwotę (dyktowaną przez rynek nieruchomości). Stąd właśnie coraz niższa liczba wnioskodawców oraz finalnych kredytobiorców przy utrzymującej się dodatniej dynamice wartości wnioskowanych finansowań.

Warto doprecyzować, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu 2019 bieżącego roku wyniosła 278,73 tys. zł. i była o 10,0% większa niż w sierpniu 2018 roku. Dla porównania średnia kwota takiego kredytu w lipcu br. równała się 277,75 tys. złotych (wzrost na poziomie 9,4% rok do roku). Natomiast w czerwcu br. średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o jaki wnioskowali polscy klienci, wynosiła 275,47 złotych i była aż o 9,0% wyższa od średniej kwoty finansowania z czerwca 2018 roku.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/461512/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-sierpniu-2019-r-13

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Najnowszy Newsletter InfoDług o długach Polaków

Miedzy lipcem a wrześniem bieżącego roku w Polsce zwiększyła się zarówno liczba dłużników, jak i łączna wartość niepłaconych należności. Większość nieterminowych konsumentów zalega z opłatami pozakredytowymi, a najwięcej dłużników zamieszkuje województwa lubskie i zachodniopomorskie. Rekordzistą pod względem wielkości zadłużenia okazał się 67-latek z Lubelszczyzny.

author
Halszka Gronek
20 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

BNP Paribas oddziały w Słubicach

BNP Paribas Bank to jeden z największych detalicznych banków w Słubicach. Sprawdzamy dane oddziału banku w Gdyni. Zobacz godziny otwarcia, ofertę i dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS w Wieluniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Wieluniu: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sejm obniżył wysokość opłaty interchange

Sejm znowelizował ustawę o usługach płatniczych, wskutek czego zostanie obniżona jedna z opłat związana z płatnościami kartą debetową.

author
Patryk Byczek
04 września 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje olej opałowy?

Olej opałowy jest wziąć mało znanym źródłem energii w Polsce. Wymaga on dużo miejsca i nie jest najbardziej ekonomicznym ze źródeł. Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny oleju opałowego w Polsce.

author
Sandra Tessmer
27 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Alior Bank w Płocku

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Płocku – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj