O jakie kredyty mieszkaniowe wnioskują Polacy? BIK Indeks

O jakie kredyty mieszkaniowe wnioskują Polacy? BIK Indeks

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Polak udający się do banku po finansowanie na cele mieszkaniowe wnioskuje średnio o 278,73 tys. złotych kredytu. To o ponad trzynaście tysięcy więcej niż na początku bieżącego roku. Porównując sierpniowy popyt na kredyty mieszkaniowe z wynikami za sierpień ubiegłego roku można mówić o wzroście łącznej kwoty wnioskowanego finansowania na poziomie 13,7%.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż rynek kredytów mieszkaniowych od lat dynamicznie się zmienia. Świadczą o tym nie tylko obserwacje specjalistów z branży budowlanej oraz pośrednictwa nieruchomościowego, lecz także bezpośrednie wyniki sprzedażowe polskich banków. Coraz mniej Polaków otrzymuje pozytywną decyzję kredytową, a kwoty zaakceptowanych przez bank finansowań stopniowo pną się w górę. Jakie są tego powody?

Utrzymujące się od dłuższego czasu rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów. Przy obecnych wysokościach oprocentowania lokowanie pieniędzy w bankowych depozytach staje się mało opłacalne, dlatego coraz większe grono Polek i Polaków postanawia zaciągnąć kredyt mieszkaniowy i zainwestować w nieruchomość. Własne „M2” staje się wyznacznikiem zaradności finansowej, przedsiębiorczości i dobrej kondycji materialnej.

Z drugiej jednak strony ceny nieruchomości od dawna nie były tak wysokie. Oczywiście po uwzględnieniu zmian w obrębie realnej wartości pieniądza i jego siły nabywczej stosunek ceny mieszkań do możliwości finansowych Polaków nie jest rażąco różny od tego sprzed pięciu czy dziesięciu lat. Niemniej jednak by nabyć nieruchomość, musimy liczyć się z dużymi kwotami. A to bezpośrednio kształtuje popyt na kredyty mieszkaniowe i ich portfel.


Sprawdź najczęściej powtarzane mity na temat kredytu hipotecznego.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2019

Biuro Informacji Kredytowej S.A. cyklicznie sprawdza dane dotyczące polskiego rynku kredytów mieszkaniowych. Raz w miesiącu publikowany jest raport pt. „Newsletter BIK” przedstawiający wyniki sprzedażowe banków komercyjnych. Ponadto regularne publikowany jest „BIK Indeks PKM” czyli wskaźnik Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

BIK Indeks PKM informuje rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z najnowszego, sierpniowego odczytu wskaźnika, w sierpniu bieżącego roku banki i SKOK-i przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,7% w porównaniu z sierpniem 2018 r. Dane te podane są w przeliczeniu na dzień roboczy.

Mimo tego, że sierpniowe wskaźniki sprzedażowe wskazują, iż Polacy wnioskują łącznie na wyższą kwotę kredytów mieszkaniowych niż jeszcze rok temu, warto zauważyć, że liczba zainteresowanych stopniowo spada. W sierpniu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 35,07 tys. klientów, a w sierpniu ubiegłego roku – 35,46 tysięcy. Mowa więc o spadku na poziomie 1,1%.

W porównaniu z lipcem bieżącego roku sierpniowe wyniki sprzedażowe także wskazują na spadki w ujęciu liczbowym. Nieco ponad 35 tys. klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. wobec 41,4 tys. wnioskodawców z lipca świadczy o obniżce popytu bliskiej 15,3%.

Tendencja się utrzymuje

Eksperci rynku bankowego są zgodni, iż w Polsce w dalszym ciągu utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysoko kwotowymi. To z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu, kształtując krajowy rynek kredytów na cele mieszkaniowe.

Niestety nie każdy z nas, zwłaszcza przy obecnej polityce kredytowej banków charakteryzującej się restrykcyjnością w obszarze kredytów hipotecznych, ma szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej dla wniosku na wyższą kwotę (dyktowaną przez rynek nieruchomości). Stąd właśnie coraz niższa liczba wnioskodawców oraz finalnych kredytobiorców przy utrzymującej się dodatniej dynamice wartości wnioskowanych finansowań.

Warto doprecyzować, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu 2019 bieżącego roku wyniosła 278,73 tys. zł. i była o 10,0% większa niż w sierpniu 2018 roku. Dla porównania średnia kwota takiego kredytu w lipcu br. równała się 277,75 tys. złotych (wzrost na poziomie 9,4% rok do roku). Natomiast w czerwcu br. średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o jaki wnioskowali polscy klienci, wynosiła 275,47 złotych i była aż o 9,0% wyższa od średniej kwoty finansowania z czerwca 2018 roku.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/461512/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-sierpniu-2019-r-13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Piekarach Śląskich
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 lipca 2019

ING Bank Śląski w Piekarach Śląskich

Marynarze nie będą już płacić podatku dochodowego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 grudnia 2019

Marynarze nie będą już płacić podatku dochodowego

Indeks Big Maca – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 maja 2019

Indeks Big Maca – co to jest?

Santander Consumer Bank Łódź
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 lipca 2021

Santander Consumer Bank Łódź

Skazany komornik sądowy już na wolności
Wpisy
author
Patryk Byczek
28 kwietnia 2018

Skazany komornik sądowy już na wolności

Na czym polega program mDokumenty ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
25 maja 2017

Na czym polega program mDokumenty ?

Porównaj