BOŚ Bank sprzedał o 60% więcej proekologicznych kredytów
W pierwszym półroczu bieżącego roku BOŚ Bank udzielił aż o 60% więcej kredytów proekologicznych od wyniku na pierwsze półrocze roku 2018. Dzięki realizacji założeń Strategii Rozwoju bank jeszcze w większym stopniu przyczynił się do ochrony środowiska naturalnego, w tym do ograniczenia emisji szkodliwego dwutlenku węgla.
Jak wynika z treści najnowszej informacji prasowej opublikowanej przez BOŚ Bank, instytucja ta osiągnęła wysokie i zadowalające wyniki finansowe w pierwszym półroczu bieżącego roku. Marża odsetkowa osiągnęła wzrost aż do poziomu 2,3%, a półroczny przychód z tytułu uzyskanych odsetek wyniósł 210 milionów złotych. Jednak na szczególną uwagę zasługuje wzrost liczby zawartych umów o udzielenie kredytu lub pożyczki. O czym dokładnie mowa?
W pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku BOŚ Bank udzielił kredytów i pożyczek na łączną kwotę blisko 2,2 mld złotych. Wynik ten oznacza podwyżkę na poziomie 86,8% w porównaniu z wynikami sprzedażowymi za analogiczny okres 2018 roku. Co więcej, dzięki wdrożeniu nowego modelu biznesowego sprzedaż w segmencie klientów instytucjonalnych wzrosła o 94,3%, a w segmencie klientów indywidualnych o 28,4%. Tak wysokie wyniki napawają optymizmem.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż poprzez aktywną realizację Strategii Rozwoju na przełomie pierwszego kwartału br. BOŚ Bank stale zwiększał udział w sprzedaży kredytów na finansowanie działań proekologicznych. Kwota kredytów proekologicznych udzielonych w tymże okresie wyniosła aż 929,3 mln złotych. Tak imponująca kwota oznacza prawie 60-procentowy wzrost sprzedaży proekologicznych kredytów w porównaniu z wynikami za analogiczny okres 2018 roku.
Ochrona środowiska jednym z priorytetów
Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, kwota proekologicznych kredytów udzielonych przez BOŚ Bank na przełomie pierwszego półrocza ubiegłego roku wyniosła aż 929,3 mln złotych. Nie sposób zlekceważyć faktu, iż tak wysoka sprzedaż znacząco przyczyniła się do wzmocnienia działań na rzecz ochrony środowiska. Z wyliczeń zespołu Głównego Ekologa Banku Ochrony Środowiska wynika, że w efekcie realizacji inwestycji kredytowanych przez bank udało się ograniczyć emisję CO2 w Polsce aż o 3,8 mln ton w skali roku.
Skuteczna realizacja założeń Strategii Rozwoju umożliwiła osiągnięcie celów wynikających z nowego modelu biznesowego, w tym z przyjętej roli Banku w rządowych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Wyniki I półrocza 2019 roku są na to dowodem.
– tłumaczy Bogusław Białowąs, prezes zarządu BOŚ Banku.
W informacji prasowej udostępnionej przez Bank Ochrony Środowiska czytamy także, iż udział kredytów przeznaczonych na inwestycje służące ochronie środowiska oraz wspierające zrównoważony rozwój stanowił około 35% salda kredytów ogółem. Saldo kredytów proekologicznych na dzień 30 czerwca 2019 r. wynosiło 4,36 mld złotych.
Zanim weźmiesz kredyt, sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej.
Jakie inicjatywy wspiera BOŚ Bank?
Obecnie zarząd Banku Ochrony Środowiska największy nacisk kładzie na przedsiębiorstwa branży ciepłowniczej, które zobligowane są przepisami prawa do spełnienia unijnej definicji „efektywnego sytemu ciepłowniczego”. Równie ważnym kierunkiem finansowania są projekty wpisujące się w nowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa między innymi o programie „Energia Plus” i planowanym do wdrożenia w niedługim czasie program „Samowystarczalność energetyczna”.
Warto zauważyć, iż Bank Ochrony Środowiska aktywnie angażuje się we współpracę z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska. W tym przypadku kredyty udzielane przez BOŚ Bank wypłacane były przede wszystkim na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii – w tym głównie na fotowoltaikę i pompy ciepła (57,2% wolumenu udzielonych kredytów). Równie ważnym celem finansowania są projekty efektywności energetycznej – głównie termomodernizacja budynków i wymiana źródeł ciepła (36,3% kwoty zawartych umów).
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, BOŚ Bank rozpoczął także proces uatrakcyjniania warunków produktów kredytowych dla mikroprzedsiębiorstw. Zadbano również o klientów z segmentu MŚP – w tym celu wprowadzono stosowne modyfikacje parametrów kredytu inwestycyjnego. Obniżono poziom wymaganego wkładu własnego dla projektów realizowanych w systemie aukcyjnym lub FIT/FIP z dotacją unijną. Co więcej, wydłużono okres spłaty dla kredytów spłacanych z oszczędności.
Źródła:
https://www.bosbank.pl/files/file_358/Rosnie-sprzedaz-kredytow-proekologicznych.pdf
Dodaj komentarz