Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP

author
Halszka Gronek
06 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka to placówka ekspozycyjno-edukacyjna w Warszawie, działająca przy Narodowym Banku Polskim. Pomaga zrozumieć rolę pieniądza w dzisiejszym świecie, przybliżyć odwiedzającym historię tego środka płatniczego oraz nie zawsze zrozumiałe zagadnienia z dziedziny finansów.

Spis treści:

  1. Centrum Pieniądza NBP - czym jest?
  2. Krótka historia Centrum Pieniądza NBP
  3. W jakim celu utworzono Centrum Pieniądza?
  4. Co znajdziemy w zbiorach Centrum Pieniądza NBP?
  5. Informacje dla odwiedzających Centrum
Zwiń spis treści

Centrum Pieniądza NBP - czym jest?

Centrum Pieniądza zostało stworzone przez Narodowy Bank Polski, aby pomagać zrozumieć, jak działa pieniądz, budować większą świadomość finansową, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Budynek Centrum zajmuje powierzchnię ponad 2 000 metrów kwadratowych. Podzielony jest na 16 nowoczesnych sal tematycznych, każda z nich poświęcona jest innemu obszarowi związanemu z tematem finansów (bankowości, ekonomii oraz numizmatyce – nauce o pieniądzu i jego historii). Inicjatorem utworzenia Centrum był Sławomir S. Skrzypek, prezes Związku Banków Polskich, który pełnił także funkcję zastępcy prezydenta miasta stołecznego w latach 2002-2005.

Krótka historia Centrum Pieniądza NBP

Inicjatywę stworzenia Centrum podjął Sławomir S. Skrzypek z zamiarem wprowadzenia odwiedzających w fascynujący świat ekonomii oraz sektora bankowego, często dla wielu osób nieznany i tajemniczy. Realizacja projektu prezesa NBP rozpoczęła się w 2008 roku i obejmowała gromadzenie eksponatów oraz zaangażowanie specjalistów z zakresu ekonomii i historyków. Zajęli się oni tworzeniem planu i scenariusza wystawy. W procesie twórczym wykorzystali różne narzędzia multimedialnych, aby uczynić tematykę usług finansowych bardziej dostępną i zrozumiałą dla odwiedzających.

W jakim celu utworzono Centrum Pieniądza?

Powstaniu placówki przyświecało kilka ważnych celów:

  • promowanie kształcenia w obszarze finansów, tzw. edukacja finansowa;
  • udostępnianie treści i narzędzi, które ułatwią poruszanie się po świecie finansów;
  • wspieranie rozwoju społecznego poprzez edukację;
  • zwiększanie świadomości finansowej (dostarczanie wiedzy o zarządzaniu środkami i korzystaniu z dostępnych narzędzi finansowych);
  • podnoszenie poziomu wiedzy na temat działania instytucji bankowych oraz zasad ekonomii.

Co znajdziemy w zbiorach Centrum Pieniądza NBP?

Sale tematyczne skrywają fascynujące eksponaty dokumentujące kluczowe wydarzenia, które ukształtowały współczesny system monetarny. To miejsce, gdzie odwiedzający mogą odkrywać tajemnice historii finansów, podziwiając unikatowe monety, banknoty i multimedia, które przenoszą ich w fascynującą podróż przez ewolucję pieniądza i jego rosnące znaczenie dla społeczeństwa. Znajdziemy tam między innymi:

  • wagę szalkową do złotych monet z XVIII wieku;
  • medale, upamiętniające ważne dla kraju wydarzenia,
  • denar Mieszka, który przez wielu ekspertów jest uważany za najstarszą polską zachowaną monetę (pierwsza grafika);
  • bilety kassowe, czyli pierwsze dostępne w obiegu papierowe środki płatnicze (druga grafika).

źródło: https://www.cpnbp.pl/

Sale tematyczne w Centrum Pieniądza to podróż przez historię pieniądza, ale równie ważne jest zrozumienie współczesnych rozwiązań finansowych. W dzisiejszych czasach, gdy potrzebujemy wsparcia finansowego, warto zastanowić się nad opcjami dostępnymi online. Rozważ pożyczki online dla szybkiego dostępu do środków w sytuacjach nagłych. Jeśli planujesz większy projekt lub zakup, sprawdź oferty kredytu gotówkowego, które mogą dostosować się do Twoich potrzeb.

Informacje dla odwiedzających Centrum

Centrum Pieniądza NBP znajduje się w Warszawie, tuż przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego – przy Ulicy Świętokrzyskiej 11/21. Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatny, a obiekt zaprasza swych gości odpowiednio: we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele – w godzinach od 10:00 do 18:00, oraz w czwartki – w godzinach od 10:00 do 20:00.

Źródło:

https://www.cpnbp.pl/

 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oferta: „Zarabiaj płacąc kartą kredytową 1|2|3” – moneyback w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska posiada w swojej bazie ofertę, która jest warta przypomnienia, bo oferuje zdobycie premii za uruchomienie karty kredytowej. W stosunku do innych banków, ten moneyback działa na stałe. Sprawdź jak otrzymać do 670 złotych zwrotu za zakupy.

author
Patryk Byczek
26 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Banku Millennium, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
07 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Od 2019 roku nie trzeba składać PIT-u

Przed nami ogromne zmiany w rozliczaniu podatku za rok 2018. W tym roku nikt nie musi już samodzielnie składać PIT-u. Nie ma mowy o negatywnych konsekwencjach w przypadku niedopilnowania terminu – wszystkim, którzy nie kiwną palcem, fiskus sam rozliczy PIT.

author
Dominika Byczek
01 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Policyjny helikopter kontroluje autostrady

Trwające i zbliżające się ferie powinny być czasem wypoczynku, spokoju, zwolnienia tempa. W przypadku kierowców jest to jednak wyścig z czasem. Gdy na drodze panuje wzmożony ruch, z pomocą przychodzą patrole policji, które starają się wyłapać jak największą ilość piratów drogowych.

author
Patryk Byczek
16 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Pawłowicach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Pawłowicach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Pawłowice.

author
Patryk Byczek
24 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Brzeziny

Jeśli interesuje Cię Kasa Stefczyka w Brzezinach, sprawdź nasz artykuł. Znajdziesz w nim najważniejsze dane: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, a także mapę dojazdu do placówki.

author
Julia Wierciło
01 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj