Już od 2 lat na polskiej mapie atrakcji edukacyjnych funkcjonuje Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. To niezwykle miejsce łączy to, co przyjemne, z tym, co pożyteczne - uczy i bawi swych odwiedzających.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 04.09.2018
Udostępnij:

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to warszawska placówka ekspozycyjno-edukacyjna, jaka działa przy Narodowym Banku Polskim już od dwóch lat.
 

Centrum liczy ponad 2 000 metrów kwadratowych, a cała jego powierzchnia podzielona została na 16 nowoczesnych i atrakcyjnych sal tematycznych. Zbiory dotyczą nie tylko bankowości i ekonomii, lecz także numizmatyki, czyli nauki o pieniądzu i jego powstaniu.
 

Pomysłodawcą stworzenia Centrum Pieniądza NBP był Sławomir Skrzypek, zmarły podczas katastrofy smoleńskiej prezes Związku banków Polskich i zastępca prezydenta miasta stołecznego w latach 2002-2005. 
 

Misja
Celem powstania Centrum pieniądza NBP była chęć szerzenia i popularyzowania wiedzy w zakresie ekonomii oraz historii pieniądza. Misją założycieli było nauczanie poprzez atrakcyjne i nowoczesne prezentacje, multimedia oraz techniki edukacyjne.
 

Centrum Pieniądza NBP pomaga w zrozumieniu podstawowych zagadnień i procesów ekonomicznych, z jakimi każdy z nas – choć nieświadomie – ma codzień do czynienia. 
 

Jak reklamuje się sama placówka: „Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa”.
 


 

Dla odwiedzających

Centrum Pieniądza NBP znajduje się w Warszawie, tuż przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego – przy Ulicy Świętokrzyskiej 11/21. 
 


 

Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatny, a obiekt zaprasza swych gości odpowiednio: we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele – w godzinach od 10:00 do 18:00, oraz w czwartki – w godzinach od 10:00 do 20:00.
 

W celu skontaktowania się z pracownikami Centrum, placówka umożliwia kontakt kanałami:
 

  1. mailowo: [email protected];

  2. telefonicznie: +48 22 185 25 25;

  3. oraz poprzez specjalną zakładkę „Kontakt” na stronie internetowej Centrum.

Komentarze