Wearables to w tłumaczeniu urządzenia, które można ubrać, czyli jeden z trendów modowych XXI wieku. Urządzenia takie wyposażone połączone są z reguły z innymi urządzeniami (telefonem, komputerem) lub stanowiącymi autonomiczne małe komputery.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 03.03.2018
Udostępnij:

Obecnie jeden na trzech Polaków każdego dnia płaci zbliżeniowo. Część tych płatności można by było przeprowadzać za pomocą urządzeń ubieralnych – czy wearables mają szansę wieść prym w płatnościach zbliżeniowych i czy mogą wyprzeć pozostałe urządzenia mobilne? 

Rodzaje urządzeń wearbles 

Wsród urządzeń wearables możemy aktualnie wyróżnić:
– inteligentny zegarek (smartwatch),
– opaska fitness,
– inteligentne bransoletki,
– inteligentne okulary,
– kamery GoPro,
ale musimy mieć na uwadze, że rynek ten wciąż się rozwija i nim się obejrzymy, zostaną wprowadzone kolejne przedmioty codziennego użytku obdarzone sztuczną inteligencją i kompatybilne z naszymi smartfonami, czy też komputerami. 

Do noszenia… 

Urządzenia wearables mają oczywiście aspekt modowy i ich twórcy prześcigają się w coraz to nowszych designach (takich jak wymienne kolorowe paski do zegarków, czy kolory wyświetlacza dopasowujące się do naszego ubioru). Głównym przeznaczeniem tych urządzeń ma być jednak ich użycie praktyczne. Obecnie inteligentna biżuteria (zegarki, opaski, bransoletki) jest wykorzystywana głównie do:

– odbierania wiadomości i połączeń z kompatybilnego telefonu,
– kontrolowania czynności życiowych (tętno, puls, liczba kroków) osoby noszącej,
– odtwarzania muzyki, 
– reagowania na otrzymane na telefon lub komputer e-maile, wiadomości i połączenia. 

… i do płacenia 

Wielu producentów urządzeń wearables pracuje ostatnio nad wyposażeniem przedmiotów w możliwość płatności zbliżeniowej. Płacenie smartfonem jest już bardzo popularne, zatem wprowadzenie płatności zegarkiem, czy bransoletką, wydaje się nie być niczym zaskakującym. Zdarza nam się przecież zapomnieć z domu, czy nawet z samochodu swojego smartfona i portfela, a urządzenie ubieralnego nie sposób zapomnieć, ponieważ będziemy je mieli nieustannie na sobie. 

Mastercard przeprowadziło badanie, w którym 6% Polaków zdeklarowało, że już posiada zegarek inteligentny. Droga do płacenia urządzeniami wearables jest zatem otwarta, tym bardziej, że urządzenia te dopiero zaczynają podbijać polski rynek. Jeszcze niespełna kilka lat temu na rynek wchodziły dotykowe telefony komórkowe, a dziś smartfony posiada niemal 17 milionów Polaków.


 

Komentarze