Co to są urządzenia wearables?
Wearables to w tłumaczeniu urządzenia, które można ubrać, czyli jeden z trendów modowych XXI wieku. Urządzenia takie wyposażone połączone są z reguły z innymi urządzeniami (telefonem, komputerem) lub stanowiącymi autonomiczne małe komputery.
Spis treści:
- Czym są urządzenia wearables?
- Rodzaje urządzeń wearables
- Urządzenia wearbles do noszenia
- Płatności urządzeniami wearables
Czym są urządzenia wearables?
było przeprowadzać za pomocą urządzeń ubieralnych – czy wearables mają szansę wieść prym w płatnościach zbliżeniowych i czy mogą wyprzeć pozostałe urządzenia mobilne?
Urządzenia wearables to akcesoria bądź ubrania, które zawierają komputer czy technologię zaawansowaną. Klasyfikowane są do Internetu Rzeczy, co oznacza, że są częścią całej sieci obiektów fizycznych.
Wyposażone w specjalne oprogramowanie, z pomocą których mogą połączyć się bez ingerencji człowieka pomiędzy:
- innymi urządzeniami,
- producentem,
- innymi użytkownikami.
Rodzaje urządzeń wearables
Obecnie rynek rozwija się w zawrotnym tempie. Możemy dostrzec to także w zakresie tworzenia nowych urządzeń wearables. Sprawdźmy, jakie rodzaje tych urządzeń możemy wyróżnić, a także jakie funkcje są dzięki nim możliwe.
Wsród urządzeń wearables możemy aktualnie wyróżnić:
- inteligentny zegarek (smartwatch) – urządzenie oferuje wiele funkcji, takich jak np. realizowanie płatności, odbieranie wiadomości, mierzenie czasu, wyświetlanie powiadomień, oglądanie i wykonywanie fotografii,
- opaska fitness – dzięki opasce możemy monitorować funkcje życiowe, ilość spalanych kalorii, a także poprawić wykonywanie różnego rodzaju aktywności sportowych,
- inteligentne bransoletki,
- inteligentne okulary,
- kamery GoPro,
- pierścionki – służą przede wszystkim do informowania o nowych powiadomieniach,
- biżuteria – np. kolczyki,
- odzież – dzięki temu urządzeniu mamy możliwość monitorowania funkcji życiowych, a także intensywność wykonywanych aktywności,
- czipy podskórne – wykorzystywane przede wszystkim do realizowania płatności zbliżeniowych,
- struktura przypominająca tatuaż – dzięki nim użytkownik ma możliwość sprawdzania życiowych paramentów,
- okulary VR i AR – okulary do wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości umożliwiają 360 stopniowy widok wygenerowanego komputerowego świata.
Musimy mieć na uwadze, że rynek ten wciąż się rozwija i nim się obejrzymy, zostaną wprowadzone kolejne przedmioty codziennego użytku obdarzone sztuczną inteligencją i kompatybilne z naszymi smartfonami, czy też komputerami. Być może zobowiązania, takie jak kredyty czy pożyczki dla zadłużonych będą jeszcze prostsze i szybsze do otrzymania.
Urządzenia wearbles do noszenia
Urządzenia wearables mają oczywiście aspekt modowy i ich twórcy prześcigają się w coraz to nowszych designach (takich jak wymienne kolorowe paski do zegarków, czy kolory wyświetlacza dopasowujące się do naszego ubioru). Głównym przeznaczeniem tych urządzeń ma być jednak ich użycie praktyczne.
Obecnie inteligentna biżuteria (zegarki, opaski, bransoletki) jest wykorzystywana głównie do:
- odbierania wiadomości i połączeń z kompatybilnego telefonu,
- kontrolowania czynności życiowych (tętno, puls, liczba kroków) osoby noszącej,
- odtwarzania muzyki,
- reagowania na otrzymane na telefon lub komputer e-maile, wiadomości i połączenia.
Płatności urządzeniami wearables
Wielu producentów urządzeń wearables pracuje ostatnio nad wyposażeniem przedmiotów w możliwość płatności zbliżeniowej. Płacenie smartfonem jest już bardzo popularne, zatem wprowadzenie płatności zegarkiem, czy bransoletką, wydaje się nie być niczym zaskakującym.
Zdarza nam się przecież zapomnieć z domu, czy nawet z samochodu swojego smartfona i portfela, a urządzenia ubieralnego nie sposób zapomnieć, ponieważ będziemy je mieli nieustannie na sobie. Należy pamiętać o tym, że aby płatność była możliwa, musimy posiadać środki na naszym koncie. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią kwotą, możemy skorzystać z szybkich pożyczek w 15 minut.
Płatności za pomocą urządzeń wearables zrealizujemy poprzez:
- inteligentny zegarek – smartwatch,
- bransoletkę,
- czip zbliżeniowy.
Mastercard przeprowadziło badanie, w którym 6% Polaków zdeklarowało, że już posiada zegarek inteligentny. Droga do płacenia urządzeniami wearables jest zatem otwarta, tym bardziej, że urządzenia te dopiero zaczynają podbijać polski rynek. Jeszcze niespełna kilka lat temu na rynek wchodziły dotykowe telefony komórkowe, a dziś smartfony posiada niemal 17 milionów Polaków. Dzięki nim mogą dużo szybciej korzystać z wielu opcji, takich jak np. pożyczki online.
Dodaj komentarz