Coraz więcej Polaków korzysta z banku wyłącznie przez smartfona

Coraz więcej Polaków korzysta z banku wyłącznie przez smartfona

author
20 listopada 2018

Telefony komórkowe są z nami wszędzie. Służą już nie tylko do rozmowy, ale i do robienia zakupów online czy zlecania przelewów bankowych. Okazuje się, że coraz więcej Polaków korzysta tylko z bankowości mobilnej.

Wraz z rozwojem technologii, rozwinęły się również oferty banków. W 1999 roku wprowadzono pierwsze smartfony z technologią WAP, która umożliwiała dostęp do Internetu poprzez telefon komórkowy.

To właśnie wtedy pierwsze banki w Europie zaczęły proponować swoim klientom usługi m-bankingu. Zgodnie z danymi z 13 banków o profilu uniwersalnym, które zebrał portal PRNews.pl, obecnie wyłącznie z usług bankowości mobilnej korzysta już ponad 3,2 mln klientów.

Sprawdź, najlepsze oferty kredytów online

Bank zawsze w kieszeni

Pierwsza była bankowość internetowa – w Polsce pierwsze konto umożliwiające obsługę w sieci zaproponowano w 1998 roku. Od tego momentu minęło 20 lat, a liczba klientów banków w Internecie rosła z roku na rok. Dziś, aktywni użytkownicy bankowości internetowej stanowią 16 mln osób.

Rok później pojawiła się bankowość w telefonie. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis Bankier.pl, na koniec września 2018 roku z bankowości mobilnej korzystało 10,5 mln klientów banków.

Użytkownicy bankowości mobilnej

Najwięcej klientów, którzy korzystają z usług swojego banku w komórce, zrzesza PKO Bank Polski – 2,6 mln osób. Zaraz za nim plasuje się mBank z wynikiem 1,8 mln klientów oraz ING Bank Śląski, z którego mobilnych usług korzysta blisko 1,7 mln osób.

Aplikacja jest najczęstszym wyborem Polaków – w ten sposób najchętniej sięgamy do swoich kont w telefonach. Na koniec trzeciego kwartału 2018 banki uniwersalne miały 7,2 mln użytkowników, korzystających z aplikacji mobilnych.

W zestawieniu wygrywa IKO, do którego zagląda 1,7 mln klientów banku PKO BP. Drugie miejsce należy do mBanku z liczbą 1,3 mln użytkowników aplikacji mobilnej, a trzecie do ING Bank Śląski, który w ciągu roku zwiększył liczbę użytkowników do 1,1 mln. Zaraz podium znajduje się Santander BP, Pekao, Bank Millennium, Alior Bank oraz BGŻ BNP Paribas.  

Stale rośnie liczba osób korzystających z aplikacji bankowości mobilnej w telefonie oraz liczba transakcji dokonanych przy użyciu smartfona. W trzecim kwartale bieżącego roku było to łącznie 74 mln transakcji finansowych, co oznacza wzrost o 9 mln, czyli 14% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To także o 36 mln transakcji więcej w porównaniu do danych sprzed roku.

Coraz chętniej korzystamy także z produktów przygotowanych specjalnie w aplikacjach mobilnych. Zgodnie z informacjami zebranymi przez portal PRNews.pl, Polacy założyli z poziomu smartfona 216 tys. lokat – o 50 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (trzeci kwartał 2018).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

iPhone X zniknie z rynku ?
Wpisy
author
25 stycznia 2018

iPhone X zniknie z rynku ?

Santander Bank Polska w Głogowie
Oddziały
author
17 maja 2019

Santander Bank Polska w Głogowie

NOTUS Finanse – oddział w Trzciance
Wpisy
author
29 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Trzciance

Idea Bank we Wrocławiu
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank we Wrocławiu

PKO BP mecenasem wystawy Karola Śliwki
Wpisy
author
10 lipca 2018

PKO BP mecenasem wystawy Karola Śliwki