Coraz więcej Polaków korzysta z banku wyłącznie przez smartfona
Telefony komórkowe są z nami wszędzie. Służą już nie tylko do rozmowy, ale i do robienia zakupów online czy zlecania przelewów bankowych. Okazuje się, że coraz więcej Polaków korzysta tylko z bankowości mobilnej.
Wraz z rozwojem technologii, rozwinęły się również oferty banków. W 1999 roku wprowadzono pierwsze smartfony z technologią WAP, która umożliwiała dostęp do Internetu poprzez telefon komórkowy.
To właśnie wtedy pierwsze banki w Europie zaczęły proponować swoim klientom usługi m-bankingu. Zgodnie z danymi z 13 banków o profilu uniwersalnym, które zebrał portal PRNews.pl, obecnie wyłącznie z usług bankowości mobilnej korzysta już ponad 3,2 mln klientów.
Sprawdź, najlepsze oferty kredytów online
Bank zawsze w kieszeni
Pierwsza była bankowość internetowa – w Polsce pierwsze konto umożliwiające obsługę w sieci zaproponowano w 1998 roku. Od tego momentu minęło 20 lat, a liczba klientów banków w Internecie rosła z roku na rok. Dziś, aktywni użytkownicy bankowości internetowej stanowią 16 mln osób.
Rok później pojawiła się bankowość w telefonie. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis Bankier.pl, na koniec września 2018 roku z bankowości mobilnej korzystało 10,5 mln klientów banków.
Użytkownicy bankowości mobilnej
Najwięcej klientów, którzy korzystają z usług swojego banku w komórce, zrzesza PKO Bank Polski – 2,6 mln osób. Zaraz za nim plasuje się mBank z wynikiem 1,8 mln klientów oraz ING Bank Śląski, z którego mobilnych usług korzysta blisko 1,7 mln osób.
Aplikacja jest najczęstszym wyborem Polaków – w ten sposób najchętniej sięgamy do swoich kont w telefonach. Na koniec trzeciego kwartału 2018 banki uniwersalne miały 7,2 mln użytkowników, korzystających z aplikacji mobilnych.
W zestawieniu wygrywa IKO, do którego zagląda 1,7 mln klientów banku PKO BP. Drugie miejsce należy do mBanku z liczbą 1,3 mln użytkowników aplikacji mobilnej, a trzecie do ING Bank Śląski, który w ciągu roku zwiększył liczbę użytkowników do 1,1 mln. Zaraz podium znajduje się Santander BP, Pekao, Bank Millennium, Alior Bank oraz BGŻ BNP Paribas.
Stale rośnie liczba osób korzystających z aplikacji bankowości mobilnej w telefonie oraz liczba transakcji dokonanych przy użyciu smartfona. W trzecim kwartale bieżącego roku było to łącznie 74 mln transakcji finansowych, co oznacza wzrost o 9 mln, czyli 14% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To także o 36 mln transakcji więcej w porównaniu do danych sprzed roku.
Coraz chętniej korzystamy także z produktów przygotowanych specjalnie w aplikacjach mobilnych. Zgodnie z informacjami zebranymi przez portal PRNews.pl, Polacy założyli z poziomu smartfona 216 tys. lokat – o 50 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (trzeci kwartał 2018).
Dodaj komentarz