Credit Agricole podwyższa prognozę wzrostu PKB w 2018 roku
Według wyliczeń i przypuszczeń Credit Agricole współczynnik PKB w roku bieżącym będzie wyższy od przewidywanych 4,8% i wyniesie 5% rok do roku. Jednakże w przyszłym roku spadnie do 3,3% (wobec prognozowanego wyniku 3,5%).
Specjaliści zaznaczają, że tempo wzrostu PKB w przyszłych kwartałach w dalszym ciągu będzie utrzymywało się na wysokim poziomie. Jednakże tendencja współczynnika będzie spadkowa.
Przyszłość polityki pieniężnej
Analitycy informują, że do marca 2020 roku stopy procentowe nie zmienią się. Wpływ będzie miała na to kształtująca się poniżej celu inflacyjnego RPP inflacja oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego. Te informacje, w pewnym stopniu, potwierdzał także Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji, która odbyła się po grudniowym posiedzeniu RPP. Stopy procentowe wzrosną raz w marcu i raz w listopadzie 2020 roku.
Spadkowa tendencja inflacji
Eksperci reprezentujący Credit Agricole podali do wiadomości, że inflacja w czwartym kwartale bieżącego roku wyniesie 1,4% rok do roku, natomiast w roku 2019 wyniesie 1,5% rok do roku. Według poprzedni ustaleń inflacja miała wynieść kolejno 1,8% i 2,2%. Wzrost inflacji bazowej w 2019 i 2020 roku mają wspierać wyższe ceny prądu oraz wzrost jednostkowych kosztów pracy.
Konsumpcja prywatna motorem wzrostu gospodarczego
Horyzont prognozy napędza głównie konsumpcja prywatna. Spożycie prywatne wspiera niska skłonność do oszczędzania (mowa o gospodarstwach domowych) oraz spadająca dynamika realnego funduszu płac. Z raportu wyczytać Credit Agricole wyczytać można, że nadchodzące kwartały przyniosą umiarkowaną presję płacową, lecz mimo wszystko końcowy wynik okaże się słabszy. W związku z ustawą o Pracowniczych Programach Kapitałowych i wzroście kosztów przedsiębiorstw, wysokość wynagrodzeń będzie ograniczona.
Nominalne wynagrodzenia obniżą się do 7% rok do roku w 2019 roku oraz do 5,5% w 2020 roku. Tempo wzrostu zatrudnienia spadnie do 0,4% w 2019 roku i 0,1% w 2020 roku (w 2018 roku wynosiło 1,1%). Tempo wzrostu inwestycji również się obniży, do 5,2% w 2019 roku i 4,2% w 2020 roku, względem 8,3% w roku bieżącym.
Credit Agricole
Ogólnie rzecz biorąc, grupa wchodzi w skład dziesięciu najpotężniejszych grup finansowych na świecie. Ponadto uważana jest za europejskiego lidera w dziedzinie zarządzania aktywami oraz współpracy banku z firmą ubezpieczeniową (bancassurance). Instytucji zaufało ponad 52 000 000 Klientów na całym świecie. Credit Agricole od ponad 120 lat nie zmienia kierunku swojego działania. Przez cały ten okres grupa skupia się przede wszystkim na Kliencie oraz wspieraniu społeczności lokalnych.
W naszym kraju bank działa i wspiera Polaków od 2011 roku. Aktualnym prezesem CA jest Piotr Kwiatkowski, a stanowisko pierwszego wiceprezesa zajmuje obecnie Olivier Constantin. Poza prezesem, w zarządzie zasiada jeszcze sześciu innych członków. We wrześniu bieżącego roku bank świętował niewielki sukces. To właśnie pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku liczba otwartych Kont dla Ciebie przekroczyła 100 000.
Dodaj komentarz