Darmowy bilet za opóźniony pociąg?

Darmowy bilet za opóźniony pociąg?

author
Dominika Byczek
21 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria
100% zwrotu ceny biletu w przypadku spóźnienia pociągu powyżej dwóch godzin - taka propozycja jest aktualnie rozpatrywana przez komisję transportu w europarlamencie. Czy naprawdę jest szansa na darmowy bilet? 

Zmiana przepisów dotyczących wypłacania rekompensat mogłaby kosztować PKP aż 200 mln rocznie. Mimo ogromnych starań spółki i przeprowadzeniu napraw taboru kolejowego, statystki wcale nie są o wiele lepsze – poziom punktualności pociągów rzadko sięga powyżej 90%. 

Minuta ma znaczenie

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że zmianie ulegną kwoty zwrotu należne w przypadku opóźnienia pociągu. Obecnie pasażerom należy się rekompensata w wysokości:
25% ceny biletu za przejazd opóźnionym pociągiem, jeżeli opóźnienie będzie wynosiło od 60 do 120 minut,
50% ceny biletu za przejazd opóźnionym pociągiem, jeżeli opóźnienie będzie wynosiło więcej niż 2 godziny.

Ale niestety nie jest tak, że każdy Klient rzeczywiście otrzyma zwrot kosztów. Warunkiem jest to, że kwota rekompensaty musi wynosić co najmniej tyle, ile równowartość 4 euro w danym dniu według kursu obowiązującego w PKP. Eurodeputowani chcą zmiany tych warunków. 

Jak może być? 

Komisja transportu ma zupełnie inną propozycję zależności procentu zwrotu od czasu opóźnienia. Rekompensaty miałyby wynosić:
50% ceny biletu za opóźnienie od 60 do 90 minut,
75% ceny biletu za opóźnienie od 90 do 120 minut,
zwrot 100% ceny biletu za opóźnienie wynoszące więcej niż 2 godziny. 

Oczywiście największe straty poniosłyby te spółki, które odnotowują największe spóźnienia. Poziom punktualności można łatwo sprawdzić w statystykach poziomów pasażerskich. Dane z ostatniego kwartału niestety nie napawają optymizmem. 
Najgorsze wyniki pod względem punktualności odnotowuje spółka PKP Intercity, w której punktualnie przyjeżdża zaledwie około 70% pociągów (74,52% w pierwszym kwartale tego roku, 68,20% w drugim kwartale). 

Dość niskie wyniki osiągają także Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie oraz Koleje Mazowieckie (80-87% w drugim kwartale). Najmniej powodów do zmartwień miałyby koleje lokalne, ponieważ to one charakteryzują się największą punktualnością. 

Rekordową punktualnością może się pochwalić Warszawska Kolej Dojazdowa, która osiągnęła poziom 99,65% w pierwszym kwartale i 99,41% w drugim. Nieco niższe, ale równie imponujące wyniki osiąga spółka PKP SKM w Trójmieście (około 98%). Powodów do zmartwień nie ma też raczej Łódzka Kolej Aglomeracyjnej, której punktualność jest na poziomie 55-56%. 

Na tym tle jednoznacznie widać, że głównie spółka PKP Intercity ma szczególne powody do zmartwień, ponieważ aż co czwarty jej pociąg odnotowuje duże spóźnienia. Na pewno nie bez wpływu jest w tym przypadku stary tabor, który co prawda spółka stara się wymieniać, ale w większości po torach poruszają się jeszcze pociągi pamiętające początki funkcjonowania polskich linii kolejowych. 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał już wielokrotnie, że modernizacja w taborze spółki PKP Intercity jest konieczna do wzrostu poziomu punktualności. Po wynikach spółki z poprzedniego kwartału zażądał on dokładnej analizy mającej na celu wykazanie przyczyn takiego spadku statystyk. 

Co jeszcze może się zmienić?

Ogólnie celem eurodeputowanych jest zbliżenie praw pasażerskich obowiązujących w pociągach do tych, które obecnie stosowane są w samolotach. Oznacza to, że spółki musiałyby w jakiś sposób zająć się osobami, które nie ze swojej winy nie zdążyły na przesiadki. 

Obecnie jest to dość duży problem, ponieważ każde opóźnienie pociągu musi skutkować wyborem jednego z dwóch wyjść, z których każde okazuje się być złe. Albo prowadzący pociągu zgłosi, by przewoźnik, do którego przesiadają się pasażerowie, poczekał i wywołał tym samym kolejne spóźnienie, albo pasażerowie zostaną bez transportu, na który mieliby się przesiąść. 


 

Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji, liczba poszkodowanych rośnie, a sposobów na rekompensatę tych zdarzeń nie ma. W dodatku komisja transportu w europarlamencie głosuje za tym, by szczególne okoliczności, dotychczas rozumiane jako szerokopojęte klęski żywiołowe, nie mogły być wymówką dla kolejarzy. Czy rzeczywiście będzie szansa na darmowy bilet – okaże się niedługo. 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Finansowanie Faktur w ING

ING Bank Śląski zrewolucjonizował ofertę skierowaną o przedsiębiorcach korzystających z ich usług. Na uzyskanie środków, z których firmy mogą finansować mniejsze działalności, pozwala wprowadzone ING Finansowanie Faktur.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Buku

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Buku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

SK Bank na sprzedaż

Gdy w 2015 roku media poinformowały o upadku SK Banku, dyskurs publiczny wrzał od licznych podejrzeń. Po wielu miesiącach śledztw i wzajemnych oskarżeń finansistów temat wołomińskiego banku spółdzielczego ucichł. Jednak ostatnimi czasy wątek ten znów powraca do medialnych łask, bowiem SK Bank został wystawiony na sprzedaż. Jego cena wywoławcza to 200 milionów złotych. 

author
Halszka Gronek
13 czerwca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czego nie może zająć komornik?

Komornik egzekwując należności wierzyciela, musi działać w granicach określonych prawem oraz wyrokiem sądu. Zakładając dobrą wolę komornika, warto samemu wiedzieć jakie dobra materialne i w jakich sytuacjach podlegają wyłączeniu z egzekucji komorniczej.

author
Patryk Byczek
17 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Czechowice-Dziedzice

Jesteś ciekaw informacji na temat placówek Kasy Stefczyka w Czechowicach-Dziedzicach? Sprawdź: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
23 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile kosztuje wiza do Australii?

Zdobycie wizy jest podstawowym warunkiem, dzięki którego Polacy mogą odwiedzić Australię. Jest to często wybierany kierunek, ze względu na bardzo dobre płace, rozwinięte szkolnictwo oraz wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Sprawdzamy, ile zapłacimy za wizę do Australii.

author
Sandra Tessmer
28 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj