Dochód podstawowy we Włoszech

Dochód podstawowy we Włoszech

author
Patryk Byczek
20 września 2019

We Włoszech wprowadzono już dochód podstawowy, zwany też obywatelskim. W zależności od sytuacji finansowej można otrzymać od 200 do nawet 1000 euro co miesiąc. Zapomoga trafia głównie do najuboższych oraz bezrobotnych, którzy są w trakcie poszukiwania pracy.

Wsparciem obywatelskim objętych ma zostać ponad 2 miliony mieszkańców Włoch. Jak wskazuje Business Insider Polska, aż 90% z nich to obywatele kraju, a pozostałe 10% stanowią imigranci od dłuższego czasu zamieszkujący Włochy.

Płaca dla każdego – dochód obywatelski we Włoszech

Dochód obywatelski był jednym z elementów programu wyborczego rządzącej partii Ruchu Pięciu Gwiazd. Średnia wysokość wypłacanej zapomogi wynosi obecnie 481 euro miesięcznie. Środki wypłacane są potrzebującym już od maja.

Należy wiedzieć, żę w przypadku, gdy dana osoba odrzuci trzy proponowane jej oferty pracy straci prawo do dodatku.

Dochód obywatelski – co to jest?

Tak zwany dochód obywatelski jest dochodem podstawowym. Wprowadzenie miesięcznego świadczenia było założeniem partii Ruchu Pięciu Gwiazd, która współrządzi we Włoszech. Włoskie media zauważyły jednak, że nie wszyscy są z podjętej decyzji zadowoleni.

Przygotowanie projektu trwało długo i spotykało się z ciągłą krytyką napływającą ze strony opozycji. Twierdziła ona wówczas, że dochód obywatelski szkodliwą społecznie nadmierną pomocą oraz wsparciem i promocją lenistwa.

Dochód obywatelski Włochy – ile wynosi?

Jak podkreślał na początku 2019 roku Luigi Di Maio, wicepremier i minister rozwoju gospodarczego i pracy, (dochód obywatelski) „to największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch”.

Włoski rząd tylko na ten cel zarezerwował w budżecie państwa ponad 7 000 000 000 euro. Szacunkowo świadczenie miało trafić do 1 800 000 gospodarstw domowych, co łącznie dawało blisko 5 000 000 osób. Wśród nich miało być 164 000 rodzin imigrantów mieszkających we Włoszech legalnie oraz najubożsi emeryci.

Ostatecznie jednak wsparcie ma trafić do zaledwie połowy zakładanej początkowo liczby osób (2,3 mln zamiast pierwotnych 5 mln). Wysokość świadczenia jest uzależniana od warunków życia i zarobków danej osoby.

Dochód obywatelski – dla kogo

Z dochodu obywatelskiego będą mogły dotyczyć osoby samotne, rodziny, emeryci, a także imigranci. Ponadto w stosunku do osób, które poszukują pracy, rząd określił bardzo szczegółowe warunki, na podstawie których będą oni mogli otrzymywać pieniądze.

Osoby bezrobotne będą otrzymywały informacje o ofertach pracy dostępnych w odległości maksymalnie 100 kilometrów od miejsca ich zamieszkania. W przypadku drugiej oferty odległość wydłuża się do 250 kilometrów, natomiast trzecia propozycja może dotyczyć całego kraju. Osoba, która odrzuci trzy oferty pracy zostanie pozbawiona możliwości skorzystania z dodatku.

Warto również wiedzieć, że z dochodu obywatelskiego będą mogły korzystać wyłącznie osoby najuboższe, których dochód roczny w przeliczeniu na rodzinę nie przekracza 9 360 euro rocznie. Ponadto wartość mieszkania danej rodziny nie może przekraczać 30 000 euro. Jeżeli o wypłatę wnioskuje osoba indywidualna, jej majątek nie może być wyższy niż 6000 euro.

Dochód podstawowy we Włoszech – także dla Polaków

Początkowe plany zakładały, że z dochodu obywatelskiego skorzystają wyłącznie obywatele Włoch. Jednakże finalnie podjęto decyzję o tym, że świadczenie otrzymają również cudzoziemcy, w tym Polacy.

Muszą oni spełnić dwa podstawowe warunki: legalnie mieszkać na terytorium Półwyspu Apenińskiego od przynajmniej 10 lat. Dodatkowo po takim czasie osoby spoza Włoch spełniające powyższe warunki mogę starać się o włoskie obywatelstwo.

Dochód obywatelski – rygorystyczne procedury

Włoski rząd zaręcza, że procedury przyznawania dochodu podstawowego będą okraszone bardzo rygorystycznymi zasadami. Te przede wszystkim mają wpływ na wykluczenie wszystkich fałszerstw, które mogą się przyczynić do bezprawnego korzystania ze wsparcia przyznawanego przez państwo. Ponadto rząd chce wykluczyć wszelkie ewentualne nadużycia ze strony mieszkańców Włoch. Warunkami, o których mowa, są między innymi:

nieprzeznaczanie środków pieniężnych na gry hazardowe,
obowiązek umieszczenia dzieci w placówkach szkolnych,
niepicie alkoholu.

Należy również wiedzieć, że podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie dochodu obywatelskiego grozi kara więzienia od 2 do 6 lat. Już po pierwszych miesiącach obowiązywania dochodu obywatelskiego Włosi wdrożyli regularne kontrole, które pomogły w wykryciu osób pobierających od państwa zapomogę finansową i jednocześnie pracujących na czarno. 

W momencie składania dokumentów o dochód obywatelski wraz z opisem sytuacji materialnej, ewentualni świadczeniobiorcy muszą zobowiązać się do tego, że zaczną szukać pracy. Wówczas mogą oni korzystać z pomocy publicznych oraz prywatnych firm pośredniczących.

Dochód obywatelski – włoska „setka”

„Setka” metaforycznie oznacza Włochów, którzy pełnoprawnie przechodzą na emeryturę. Mowa tutaj o osobach, które skończyły 62 lata i mają za sobą 38 lat składek emerytalnych. Po dodaniu tych dwóch liczb wychodzi nam jedna dająca równe 100. To właśnie osoby, które w zeszłym roku przekroczyły „magiczną liczbę 100” mogą w roku bieżącym przejść na emeryturę.

Szacunkowo w 2019 roku na emeryturę przejdzie około 120 000 osób. Dotyczy to głównie mężczyzn, ponieważ kobiety we Włoszech mogą przejść na emeryturę w wieku 58 lub 59 lat. Wiek zależy od miejsca zatrudnienia:

58 lat dotyczy kobiet zatrudnionych w budżetówce,
59 lat dotyczy kobiet zatrudnionych w sektorze prywatnym.

Warunkiem, który należy jednak spełniać jest 35 lat pracy i składek emerytalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

janina.w
janina.w
2019-01-21 12:09:44

to bardzo dobra wiadomosc. mam znajmych ktorzy pol zycia mieszkaja we wloszech a niektorym nie wiedzie sie zbyt dobrze. moze to byc dla nich naprawde wielka pomoc!

Podobne artykuły

Polska Bezgotówkowa podsumowuje działalność
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 lutego 2020

Polska Bezgotówkowa podsumowuje działalność

Idea Wolności – kredyt firmowy w Idea Banku
Wpisy
autor wpisu
Robert_Banaszak
06 czerwca 2015

Idea Wolności – kredyt firmowy w Idea Banku

Zadłużenie polskich szpitali w I półroczu
Wpisy
author
Aneta Jankowska
05 września 2018

Zadłużenie polskich szpitali w I półroczu

Kredyt konsolidacyjny Szczecinek
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2023

Kredyt konsolidacyjny Szczecinek

Promocja: „Świętuj z kartą kredytową Visa” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2021

Promocja: „Świętuj z kartą kredytową Visa” w Banku Millennium

Pożyczka zimowa w Alior Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2018

Pożyczka zimowa w Alior Banku

Porównaj