Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

author
Halszka Gronek
09 sierpnia 2018
W Internecie aż roi się od rankingów i kalkulatorów kredytów hipotecznych. By wybrać najlepszą ofertę, nie wystarczy jednak porównać ze sobą kilku liczb. Kryteria, jakie musi spełnić kredyt, by uznać go za najkorzystniejszy, obejmują bowiem wiele nieoczywistych dla przeciętnego Klienta detali. 

Kredyt hipoteczny to jedno z największych zobowiązań finansowych, jakie można zaciągnąć. Kredyt na dom lub mieszkanie to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaką ofertę wybierzemy. 
 

Współczesny rynek bankowy pełen jest ofert kredytów hipotecznych. Niemal każdy działający w Polsce bank proponuje ten produkt, a popyt na tego typu zobowiązania jest największy od lat. 
 

Oprocentowanie to nie wszystko 
Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wynika z relatywnie niskich oprocentowań, które od kilku miesięcy figurują w ofertach banków. Wszystko to za sprawą korzystnego poziomu obecnych stawek referencyjnych. 
 

Jednak samo oprocentowanie, w przeciwieństwie do powszechnie szerzonych informacji, nie jest wyznacznikiem atrakcyjności kredytu. Na całkowity koszt naszego zobowiązania składać się będzie bowiem wiele innych opłat.
 

To, co najwierniej oddaje rzeczywisty koszt kredytu hipotecznego, to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten wyraża w sposób procentowy stosunek roczny całkowitego kosztu kredytu do pierwotnie pożyczonej kwoty pieniężnej.
 

Całkowity koszt kredytu
Szukając najtańszego i najkorzystniejszego kredytu hipotecznego na rynku, warto udać się do kliku banków i poprosić o przygotowanie wstępnej propozycji kredytowej. Pamiętaj jednak, że żaden bank nie przyjmie Twojego wniosku, jeśli nie wykażesz dobrej zdolności kredytowej i nie wniesiesz wkładu własnego.
 

Wyliczone przez poszczególne banki oferty kredytu hipotecznego będą przedstawiać całkowity koszt kredytu. Na jego wielkość składa się nie tylko oprocentowanie, lecz także prowizja, koszty prowadzenia konta, ubezpieczenie spłaty kredytu czy obowiązkowe usługi cross-sellingowe. 
 

W przypadku kredytów denominowanych w zagranicznych walutach, dodatkowa opłatą zawartą w całkowitym koszcie kredytu będzie podatek od dochodu z kredytu.
 

Koszty dodatkowe
W przypadku kredytów hipotecznych warto pamiętać także o kilku dodatkowych opłatach, jakie przyjdzie nam zapłacić. Jest to m.in. koszt ubezpieczenia pomostowego, którym bank zabezpieczy kredyt w okresie miedzy wypłatą środków kredytobiorcy a dokonaniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
 

Doliczone może zostać także ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – jeśli nie zdołasz wnieść na rzecz inwestycji odpowiedniej ilości środków pieniężnych lub innych dóbr. 
 

W przypadku kredyt hipotecznego banki doliczą nam także opłatę za oszacowanie lub pełną wycenę ekspercką wartości danej nieruchomości. Zobowiązany będziesz także do pokrycia opłaty podatkowej od czynności cywilno-prawnych.
 

O czym banki nie mówią?
Choć na całkowity koszt kredytu hipotecznego składa się wiele opłat, na nim nie skończą się jednak nasze wydatki. Banki bowiem nie wliczają do swej oferty dodatkowych opłat, które kredytobiorca i tak będzie musiał pokryć.
 

Wliczane do całkowitego kosztu kredytu nie są koszty opłat notarialnych, koszty prowadzenia rachunku, z którego realizowane są spłaty kredytu (o ile prowadzony od jest w banku innym niż kredytodawczy), czy opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczeń kredytu i dodatkowego ubezpieczenia konsumenckiego. 
 

Łączny koszt danej oferty kredytu hipotecznego poznamy dopiero po zsumowaniu tych wszystkich opłat. W zależności od indywidualnie przedstawionych ofert bankowych, wybierać będziemy mogli tę najkorzystniejszą i najtańszą z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2019

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia

Kredyt hipoteczny Sosnowiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
31 października 2017

Kredyt hipoteczny Sosnowiec

Inspektorat ZUS w Kościerzynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Kościerzynie

ING Bank Śląski udostępnia Autopay w Moje ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2020

ING Bank Śląski udostępnia Autopay w Moje ING

PKO BP w Przasnyszu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 września 2019

PKO BP w Przasnyszu

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?
Blog
author
Aneta Jankowska
05 lipca 2017

Dokąd Polacy jeżdżą na wakacje ?

Porównaj