Rząd planuje dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych. Maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet kilkaset złotych. Sprawdź, jak otrzymać rządową pomoc w opłacaniu czynszu.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 22.03.2018
Udostępnij:

Na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa, które odbyło się 20 marca bieżącego roku zakończono pracę nad projektem ustawy, który dotyczy wsparcia czynszowego. W budowanych obecnie i przyszłości mieszkaniach, osoby spełniające kryteria dochodowe będą mogły liczyć na pomoc w opłacaniu czynszu za mieszkanie.
 

Z informacji, które podało biuro Prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, do 2019 roku na ten cel ma zostać przeznaczonych 200 000 000 złotych. Dopłaty zależą od zarobków oraz liczby osób w gospodarstwie domowym.

Dopłaty mają dotyczyć nowo wybudowanych pod szyldem Mieszkanie Plus, ale także tych realizowanych w spółdzielni mieszkaniowej lub w TBS-ach. Każde nowe budownictwo czynszowe może spodziewać się dopłat.
 

KTO OTRZYMA DOPŁATĘ? 

Rodziny mają otrzymywać pomoc przez łącznie dziewięć lat, natomiast po trzecim i szóstym roku dopłata będzie obniżana. Jak podało MIiR, dopłatę otrzyma:
 

 • gospodarstwo domowe składające się z jednej osoby, jeżeli dochód miesięczny nie przekroczy 60% przeciętnego wynagrodzenia,

 • gospodarstwo domowe składające się z dwóch osób, jeżeli dochód miesięczny nie przekroczy 90% przeciętnego wynagrodzenia,

 • gospodarstwo domowe składające się z trzech osób, jeżeli dochód miesięczny nie przekroczy 120% przeciętnego wynagrodzenia.

Można zauważyć, że przyrost jednej osoby w gospodartswie domowym to podwyższenie progu o trzydzieści punktów procentowych, co w przeliczeniu na złotówki daje nam około 1280 złotych.

Aby zostać uwzględnionym w projekcie o dopłacie do czynszu, „czynsz najmu lub rata kredytowa nie może przekroczyć 40% wydatków gospodarstwa domowego. Uwzględniono także pozostałe wydatki uwzględniające kwotę minimum socjalnego”.

Dla przykładu: jeżeli w mieszkaniu, w którym czynsz wynosi około 1500 złotych mieszka czteroosobowa rodzina spełniająca kryteria dopłaty, może liczyć na dopłatę do czynszu w granicach 500 złotych.

Rada Mieszkalnictwa została powołana w styczniu przez premiera Mateusza Morawieckiego. W skład rady wchodzą:
 

 • minister kultury i dziedzictwa narodowego – Piotr Gliński,

 • minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński,

 • minister środowiska – Henryk Kowalczyk,

 • minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska,

 • minister finansów – Teresa Czerwińska,

 • minister rolnictwa – Krzysztof Jurgiel,

 • prezes Rządowego Centrum Legislacji – Jolanta Rusiniak,

 • prezes BGK Nieruchomości – Mirosław Barszcz.

Zdaniem ekspertów

Eksperci twierdzą, że projekt wymaga doprecyzowania. Bardzo duże wątpliwości budzą punkty mówiące o wsparciu najemców mieszkających w nowym budownictwie lub w mieszkaniach poddanych rewitalizacji. Kolejnym problemem, który wskazał ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Andrzej Prajsnar, może być ukrywanie dochodów na rzecz większych dopłat od państwa, co również może skończyć się bardzo źle. Mimo tego, że projekt jest nowy, należy wziąć go pod lupę i poprawić każde możliwe błędy i luki, które można wykorzystać.

Nie tylko bloki

Program Mieszkanie Plus to nie tylko bloki mieszkalne. Poza nimi zaczną powstawać wolne domku jednorodzinne lub szeregowce, ponieważ jak wynika z opinii mieszkańców małych miejscowości, nie chcą oni mieszkać w blokach. Powierzchnia wolnych domków i szeregowców ma nie przekraczać 70 metrów kwadratowych.
 

Komentarze