Rewolucją w licytacjach majątku ma być utworzenie portalu zajmującego się elektronicznymi licytacjami komorniczymi. Dotychczas licytacje komornicze odbywały się jedynie w sposób tradycyjny - ogłaszano termin licytacji i osoby zainteresowane musiały stawić się danego dnia w określonym miejscu, by móc zlicytować przedmiot. Nie przynosiło to jednak dużych zysków kancelariom komorniczym. Portal służący do e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu cześciu miesięcy.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 23.03.2018
Udostępnij:

Portal komorniczy ma działać na podobnej zasadzie, jak popularne Allegro. Osoba chętna do licytacji będzie musiała jedynie zalogować się w serwisie i będzie mogła brać udział w dowolnej liczbie licytacji. Krajowa Rada Komornicza wierzy, że taki sposób licytacji majątku przełoży się na duże zyski kancelarii. Rozwiązanie takie od lat funkcjonuje już choćby na Litwie, Łotwie, czy Węgrzech i znacząco przyczyniło się do wzrostu zainteresowania licytacjami komorniczymi w tych krajach. 

Wzięcie udziału w licytacji

Aby wziąć udział w licytacji komorniczej, będzie trzeba zarejestrować się w serwisie. Będziemy musieli podać:
– dane teleadresowe
– numer PESEL,
– numer dowodu,
a także wnieść rękojmię w wysokości 10% kwoty wywoławczej. Jedynie spełnienie tych wszystkich warunków pozwoli nam na wzięcie udziału w licytacji. Rękojmia przepadnie, jeżeli nie wygramy licytacji. 

Wystarczy komputer, nawet nie swój 

Aby skorzystać z portalu, wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu. Oczywiście nie musimy się w niego wyposażać – wszystkie sądy rejonowe będą oferowały dostęp do komputerów na miejscu. Udając się do sądu w celu licytacji pamiętajmy o wzięciu wszystkiego, co jest do niej potrzebne. 

Grono nabywców

Motorem całej akcji jest dotychczasowe małe grono licytatorów. Dotychczas, aby zlicytować nieruchomość, trzeba było do niej dojechać – w dodatku często termin licytacji wyznaczano w dzień roboczy w godzinach porannych, czyli nie tylko w godzinach pracy komorników, ale także potencjalnych nabywców. Sprowadzało się to do tego, że zainteresowani licytacją byli niemalże jedynie ludzie z okolic. Od teraz będzie można wziąć udział w licytacji z każdego miejsca w Polsce, co ma znacznie zwiększyć grono licytatorów majątku dłużników. 

Szansa na szybsze wyjście z długów

Na wprowadzeniu e-licytacji mogą skorzystać także dłużnicy, ponieważ będą mieli szansę, aby ich majątek zlicytowano za większą kwotę, ponieważ każdy dodatkowy licytator to podbicie ceny. Skorzystać mogą także ci, którzy będą zmuszeni wyprzedać majątek z dawnych czasów – meble z poprzedniej epoki wcale nie muszą zostać sprzedane jako "rupieć za grosze", ponieważ znajdą się zapewne kolekcjonerzy ceniący je o wiele bardziej. Dotyczy to także wszystkich antyków i dzieł sztuki. Wartość rynkowa przedmiotu nie musi być równoznacza z jego wartością kulturową. 

Kategorie, wyszukiwarka, towary z okolicy

Czyli wszystkie funkcje popularnych portali handlowych. Kategorie mają być podobne do tych, które aktualnie można zobaczyć na stronie licytacji komornicznych odbywanych na miejscu. Do dyspozycji użytkownika będą także wyszukiwarki i różne filtry wspomagające trafne wyszukanie przedmiotu. Będziemy mogli także wyszukiwać towary z okolicy, co dotyczy szczególnie tych, których nie można przetransportować (np. działek, czy domów). 

Sama prezentacja przedmiotów będzie dość podobna do tej z pozostałych platform licytacyjnych – zobaczymy zdjęcia i szczegółowy opis, ale dodatkowo wszystko, co będzie wystawione do e-licytacji komorniczej, będzie miało podaną sygnaturę zajęcia oraz nazwę kancelarii, która zajęcia dokonała. 

Komentarze (6)

Kto wymyślił, że rękojmia przepadnie,jeżeli nie wygrasz licytacji?Ta platforma skazana jest na fiasko, jeszcze zanim zostanie unieruchomiona.Kto podejmie ryzyko i wpłaci wadium,będąc skazanym na przegraną?Tylko idiota

Jeszcze jedna forma okradania obywateli.Nigdzie na świecie nie przepada rękojmia 10 % po przegranej licytacji

Renkojmia przepada tylko wtedy jak wygramy licytacje i nie wplacimy reszty kwoty w ciagu np. 14 dni jesli wplacimy rekojmie( DEPOZYT) i nie wygramy to dostajemy ja spowrotem

Co to znaczy, że rękojmia przepadnie, jeżeli nie wygramy licytacji?

    To znaczy, że jak nie wgrasz licytacji, to nikt ci nie odda wpłaconych przed licytacja pieniędzy (10 % ceny wywoławczej) – bez wzgledu na to czy to było 500 zł czy 6500 zł.