E-licytacje komornicze

E-licytacje komornicze

author
Dominika Sobieraj
23 marca 2018
Rewolucją w licytacjach majątku ma być utworzenie portalu zajmującego się elektronicznymi licytacjami komorniczymi. Dotychczas licytacje komornicze odbywały się jedynie w sposób tradycyjny - ogłaszano termin licytacji i osoby zainteresowane musiały stawić się danego dnia w określonym miejscu, by móc zlicytować przedmiot. Nie przynosiło to jednak dużych zysków kancelariom komorniczym. Portal służący do e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu cześciu miesięcy.

Portal komorniczy ma działać na podobnej zasadzie, jak popularne Allegro. Osoba chętna do licytacji będzie musiała jedynie zalogować się w serwisie i będzie mogła brać udział w dowolnej liczbie licytacji. Krajowa Rada Komornicza wierzy, że taki sposób licytacji majątku przełoży się na duże zyski kancelarii. Rozwiązanie takie od lat funkcjonuje już choćby na Litwie, Łotwie, czy Węgrzech i znacząco przyczyniło się do wzrostu zainteresowania licytacjami komorniczymi w tych krajach. 

Wzięcie udziału w licytacji

Aby wziąć udział w licytacji komorniczej, będzie trzeba zarejestrować się w serwisie. Będziemy musieli podać:
– dane teleadresowe
– numer PESEL,
– numer dowodu,
a także wnieść rękojmię w wysokości 10% kwoty wywoławczej. Jedynie spełnienie tych wszystkich warunków pozwoli nam na wzięcie udziału w licytacji. Rękojmia przepadnie, jeżeli nie wygramy licytacji. 

Wystarczy komputer, nawet nie swój 

Aby skorzystać z portalu, wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu. Oczywiście nie musimy się w niego wyposażać – wszystkie sądy rejonowe będą oferowały dostęp do komputerów na miejscu. Udając się do sądu w celu licytacji pamiętajmy o wzięciu wszystkiego, co jest do niej potrzebne. 

Grono nabywców

Motorem całej akcji jest dotychczasowe małe grono licytatorów. Dotychczas, aby zlicytować nieruchomość, trzeba było do niej dojechać – w dodatku często termin licytacji wyznaczano w dzień roboczy w godzinach porannych, czyli nie tylko w godzinach pracy komorników, ale także potencjalnych nabywców. Sprowadzało się to do tego, że zainteresowani licytacją byli niemalże jedynie ludzie z okolic. Od teraz będzie można wziąć udział w licytacji z każdego miejsca w Polsce, co ma znacznie zwiększyć grono licytatorów majątku dłużników. 

Szansa na szybsze wyjście z długów

Na wprowadzeniu e-licytacji mogą skorzystać także dłużnicy, ponieważ będą mieli szansę, aby ich majątek zlicytowano za większą kwotę, ponieważ każdy dodatkowy licytator to podbicie ceny. Skorzystać mogą także ci, którzy będą zmuszeni wyprzedać majątek z dawnych czasów – meble z poprzedniej epoki wcale nie muszą zostać sprzedane jako "rupieć za grosze", ponieważ znajdą się zapewne kolekcjonerzy ceniący je o wiele bardziej. Dotyczy to także wszystkich antyków i dzieł sztuki. Wartość rynkowa przedmiotu nie musi być równoznacza z jego wartością kulturową. 

Kategorie, wyszukiwarka, towary z okolicy

Czyli wszystkie funkcje popularnych portali handlowych. Kategorie mają być podobne do tych, które aktualnie można zobaczyć na stronie licytacji komornicznych odbywanych na miejscu. Do dyspozycji użytkownika będą także wyszukiwarki i różne filtry wspomagające trafne wyszukanie przedmiotu. Będziemy mogli także wyszukiwać towary z okolicy, co dotyczy szczególnie tych, których nie można przetransportować (np. działek, czy domów). 

Sama prezentacja przedmiotów będzie dość podobna do tej z pozostałych platform licytacyjnych – zobaczymy zdjęcia i szczegółowy opis, ale dodatkowo wszystko, co będzie wystawione do e-licytacji komorniczej, będzie miało podaną sygnaturę zajęcia oraz nazwę kancelarii, która zajęcia dokonała. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Lekarz
Lekarz
2020-03-09 09:36:29

Rękojmia przepada wyłącznie wtedy, jak nie wykonany warunków licytacji. Czytaj przepisy idioci/dłużnicy, a potem brać się za pisanie komentarzy.

hubal
hubal
2019-01-14 13:00:30

Kto wymyślił, że rękojmia przepadnie,jeżeli nie wygrasz licytacji?Ta platforma skazana jest na fiasko, jeszcze zanim zostanie unieruchomiona.Kto podejmie ryzyko i wpłaci wadium,będąc skazanym na przegraną?Tylko idiota

leo Pluto
leo Pluto
2019-01-14 11:22:18

Jeszcze jedna forma okradania obywateli.Nigdzie na świecie nie przepada rękojmia 10 % po przegranej licytacji

Maniek
Maniek
2018-10-18 12:57:34

Renkojmia przepada tylko wtedy jak wygramy licytacje i nie wplacimy reszty kwoty w ciagu np. 14 dni jesli wplacimy rekojmie( DEPOZYT) i nie wygramy to dostajemy ja spowrotem

mk
mk
2018-05-14 19:12:02

Co to znaczy, że rękojmia przepadnie, jeżeli nie wygramy licytacji?

  Martita
  Martita
  2018-07-03 07:29:38

  To znaczy, że jak nie wgrasz licytacji, to nikt ci nie odda wpłaconych przed licytacja pieniędzy (10 % ceny wywoławczej) - bez wzgledu na to czy to było 500 zł czy 6500 zł.

   Ma1
   Ma1
   2018-08-07 15:16:31

   Skąd informacje, że rękojmia przepada jeśli nie wygramy licytacji?

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Lubartowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Lubartowie

Kredyt online Alior Bank – do 200 000 zł
Pod Lupą
autor wpisu
Kordian_Spychalski
06 września 2013

Kredyt online Alior Bank – do 200 000 zł

Kasa Stefczyka Żywiec
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 października 2020

Kasa Stefczyka Żywiec

Kredyt Inkaso – opinie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 lipca 2020

Kredyt Inkaso – opinie

ING Bank Śląski w Chełmie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2019

ING Bank Śląski w Chełmie

Pożyczki bez BIK Konin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Konin

Porównaj