Elektroniczne zwolnienie e-ZLA
Do 1 lipca 2018 roku można jeszcze wystawiać tradycyjne zwolnienia lekarskie, później już tylko wersje elektroniczne – e-ZLA.
Jak działa e-ZLA ?
Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia dzięki funkcjom dostępnym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub w niektórych aplikacjach gabinetowych.
Na swoim profilu na PUE ZUS lekarz uzyskuje dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) czy członków rodziny. Wpisując numer PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne są zapisywane w e-ZLA automatycznie. Natomiast adres pacjenta i dane pracodawcy lekarz wybiera z wyświetlonej listy. Z niej może także wybrać kod choroby.
Lekarz uzupełnia jedynie okres niezdolności do pracy i określa swoje wskazania. Po podpisaniu zwolnienie jest automatycznie przekazywane do systemu ZUS i w nim zapisane. Medyk nie musi dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii oraz pobierać w placówkach ZUS bloczków zwolnień.
e-ZLA – najważniejsze informacje
– do połowy roku lekarze mogą wystawiać jeszcze zwolnienia tradycyjne – od 1 lipca 2018 roku już tylko formę elektroniczną
– elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową
– wystawianie e-ZLA jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej
– o ile pracodawca założy profil na PUE, otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu zwolnienia jego pracownikowi jak i samo zwolnienie
– wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest opatrzony podpisem i pieczątką lekarza
Niewątpliwą zaletą e-ZLA, jak podkreślają lekarze, jest oszczędność czasu oraz skrócony proces dostarczenia zwolnienia pracodawcy. Kolejnym plusem jest ekologia, bo takie zwolnienia nie wymagają papieru jak w przypadku tradycyjnej wersji. Nowe zwolnienia są czytelne i ułatwiają pracę medykom, dzięki czemu mogą oni poświęcić więcej czasu pacjentom.
Dodaj komentarz