Emeryci nie mają pieniędzy na rachunki

Emeryci nie mają pieniędzy na rachunki

author
Dominika Sobieraj
18 stycznia 2019

Co ósmy senior skarży się na to, że nie stać go na opłacenie rachunków i rat – alarmuje BIG InfoMonitor w najnowszym raporcie. Badanie pokazuje, że osoby starsze średnio radzą sobie z finansami osobistymi.

Wśród grupy seniorów szczególnie niepokojąca jest wartość przeterminowanego długu. Grupa wiekowa osób pomiędzy 65 a 74 rokiem życia zalega ze spłatą łącznie niemal 8 miliardów złotych. Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, wskazuje, że

"

problemy zdrowotne wymagające niezaplanowanych wcześniej wydatków na leczenie, w połączeniu z ratami już spłacanych kredytów oraz bliscy oczekujący, że rodzice czy dziadkowie zawsze pomogą w potrzebie, to zbieg okoliczności, które część seniorów wpychają w problemy finansowe.

OPÓŹNIENIE W PŁATNOŚCI

Oczywiście okoliczności te wpływają na to, że seniorzy – często nie chcąc przyznać się przed bliskimi do problemów finansowych – zaczynają zalegać ze spłatami rachunków. Duża część niespłacanych na czas zobowiązań wynika także ze spychania na ostatni plan płatności rat kredytów albo pożyczek. Mimo wszystko Sławomir Grzelczak zaznacza, że

"

seniorzy nie są (…) grupą wiekową, która negatywnie wyróżnia się w społeczeństwie, jeśli chodzi o solidność płatniczą. O ile wśród wszystkich dorosłych Polaków obecnie co jedenasty (8,8 proc.) ma opóźnione płatności widoczne w  bazach BIK oraz BIG InfoMonitor, tak po 64 roku życia jest to co dwudziesta osoba (5,3 proc.).

Co więcej – średnie zadłużenie emeryta jest niższe niż średnie zadłużenie statystycznego Polaka. W bazach BIK i Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest obecnie około 350 000 osób powyżej 64 roku życia, które z płatnością kwoty wyższej niż 200 zł zwlekają już co najmniej 30 dni. Łączna kwota zadłużenia tej grupy wiekowej to dokładnie 7,8 mld złotych. W przeliczeniu na osobę średnie zadłużenie sięga kwoty 22 366 zł. To dużo, ale nadal mniej, niż średnia ogółu Polaków, która wynosi 26 551 zł, czyli o ponad 4000 zł więcej.

MŁODYM TEŻ NIE STARCZA NA RACHUNKI

Raport BIG InfoMonitor pokazuje, że nie tylko seniorzy mają problemy z opłacaniem rachunków.  Aż 23% osób między 18 a 64 rokiem życia wskazuje, że stan niepokoju finansowego pojawia się u nich co najmniej raz w miesiącu. Wśród osób starszych (65-74 lata) prawie dwa razy mniej osób deklaruje, że jest to tak częsty problem.

Niepokój o własne finanse może także wynikać z podejścia konkretnych osób do oszczędzania. Seniorzy charakteryzują się z reguły dużą dyscypliną finansową, czego niejednokrotnie brakuje osobom młodszym. Wśród konkretnych grup bycie rozrzutnym zadeklarowali:

  • co pięćdziesiąty senior powyżej 65 roku życia,
  • co szósta osoba między 18 a 34 rokiem życia,
  • co szesnasta osoba między 55 a 64 rokiem życia.

DROGIE ZAKUPY EMERYTÓW

Osoby po 65 roku życia rzadko są rozrzutne, ale zdarza im się dokonywać droższych zakupów. Na co najczęściej wydają duże pieniądze osoby starsze? Na pierwszym miejscu seniorzy wskazują kupno auta, a na kolejnych miejscach wycieczki i wyjazdy oraz zakup sprzętu RTV/AGD.

Dziwić może natomiast wysoki procent wskazań na przeznaczanie dużych pieniędzy na przedmioty oferowane na prezentacjach sprzedażowych. Nierzadko słyszy się bowiem o tym, że osoby starsze zostają naciągnięte na coś, na co w rzeczywistości ich nie stać lub co jest im zwyczajnie zbędne. W konsekwencji tego mogą jednak popaść w długi i nie wiedzieć, jak z nich wyjść.

Sprawdź najlepsze sposoby na to, jak wyjść z długów

STARSI NIE MAJĄ NA LEKI, A MŁODSI WYDAJĄ NA BYLE CO

Niestety w takim zdaniu można byłoby podsumować niepokojące wyniki badania w odniesieniu do pytania o powody braku pieniędzy. Osoby młodsze najczęściej nie mają pieniędzy w wyniku… własnej nieudolności. W czołówce powodów problemów finansowych znajduje się bowiem rozrzutność, brak umiejętności znalezienia pracy oraz nieumiejętność planowania budżetu.

Perspektywa zmienia się wśród osób starszych. Wśród osób powyżej 65 roku życia niewiele osób wskazuje na to, by problemy leżały w nich samych. Największym powodem braku pieniędzy jest ponoszenie dużych kosztów związanych z lekami i samym procesem leczenia. Osoby starsze często wskazują też na to, że są gotowe przełożyć dobro rodziny nad swoje własne. Co piąty senior deklaruje, że pomaga finansowo swojej rodzinie, nawet jeżeli doprowadza go to do problemów finansowych.

Martwić może jednak fakt, że aż 10% badanych seniorów wskazało, że nadal – mimo wieku – nie potrafią planować domowego budżetu. Być może to właśnie ta nienauczona za młodu cecha doprowadza tę grupę do tak dużego zadłużenia.


Źródło:

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/att/1367172

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Upadek firmy pożyczkowej
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 stycznia 2017

Upadek firmy pożyczkowej

70% Polaków pojedzie na wakacje
Blog
author
Patryk Byczek
06 czerwca 2018

70% Polaków pojedzie na wakacje

Emeryturę powyżej 10 tys. złotych dostaje 45 osób w Polsce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 stycznia 2020

Emeryturę powyżej 10 tys. złotych dostaje 45 osób w Polsce

Media społecznościowe w procesie kredytowym
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
26 listopada 2020

Media społecznościowe w procesie kredytowym

Credit Agricole w Działdowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Credit Agricole w Działdowie

Kredyt hipoteczny Rumia
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Rumia

Porównaj