Czy komornik może zabrać ulgę na dzieci?

Czy komornik może zabrać ulgę na dzieci?

author
Dominika Byczek
16 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Niedługo po złożeniu zeznania podatkowego mamy szansę na otrzymanie zwrotu podatku. Jedną z największych ulg jest ulga na dziecko, z której zwrot sięga nawet kilku tysięcy złotych. Czy komornik ma prawo zająć ulgę na dziecko? Sprawdzamy.

Spis treści:

 1. Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko?
 2. Zajęcie ulgi na dziecko - podstawa prawna
 3. Kiedy komornik zabierze zwrot ulgi na dziecko?
 4. Zajęcie ulgi na dziecko a wspólne rozliczanie
 5. Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko samotnej matce?
 6. Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko? Podsumowanie
 7. Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko?

Powszechny jest pogląd, iż ulga przeznaczona na dziecko nie podlega zajęciu przez komornika, ponieważ to nie dziecko jest zadłużone, a rodzic. Nie jest to jednak prawdą – wszystkie zwroty podatku podlegają zajęciu komorniczemu z tytułu artykułu 902 Kodeksu postępowania cywilnego – Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku.

Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko?

w egzekucji alimentacyjnej:
TAK

w egzekucji niealimentacyjnej:
TAK

Nasza odpowiedź na tytułowe pytanie jest jednoznaczna – komornik może zająć każdy zwrot podatku, w tym ulgę na dziecko (zarówno w postępowaniu alimentacyjnym, jak i niealimentacyjnym). W dalszej części wpisu znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie tych odpowiedzi. 

Zajęcie ulgi na dziecko - podstawa prawna

Komornik może w świetle przepisów zająć zwrot podatku – także ten pochodzący z ulgi na dziecko. Ulga przysługuje bowiem rodzicowi, a nie samemu dziecku – w przeciwieństwie do alimentów, które są środkami przeznaczonymi tylko na dziecko (ich komornik zająć nie może). Poniżej wskazujemy artykuł, który jest podstawą zajęcia komorniczego w przypadku ulgi na dziecko.

Art. 902. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.
§ 2. Dłużnik wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku składa oświadczenie, o którym mowa w art. 896 egzekucja z wierzytelności § 2, dopiero po powstaniu zajętej wierzytelności albo informuje o braku swojej właściwości.
§ 3. Wykonując zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, organ podatkowy dokonuje doręczeń komornikowi wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 67 zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Na podstawie Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. (Kodeks postępowania cywilnego)

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Zajęcie zwrotu podatku jest niekiedy jedyną możliwością ściągnięcia od nas należności, dzięki czemu zmniejszy się wysokość naszego długu. Jeżeli osoba zarabia kwotę, która jest chroniona przed zajęciem komorniczym i nie posiada żadnych dodatkowych dochodów, to właściwie jedynie ze zwrotu podatku komornik jest w stanie pobrać środki na spłatę naszego długu.

Osoby z problemami finansowymi mogą wnioskować o dodatkowe finansowe, dostępne także dla tych, którzy są w trakcie egzekucji komorniczej. Dla takich osób stworzono właśnie oferty pożyczek z komornikiem.

Kiedy komornik zabierze zwrot ulgi na dziecko?

Komornik zawsze skutecznie może zabrać zwrot naszego podatku wraz z ulgą na dziecko.

Nawet jeżeli rozliczymy się ostatniego dnia (30 kwietnia), to komornik i tak ma jeszcze prawo złożyć wniosek o zajęcie zwrotu z podatku i z pewnością to prawo wykorzysta. Musimy zatem mieć na uwadze fakt, że jeżeli toczy się wobec nas egzekucja komornicza, to raczej komornik zadba o to, żeby zwrot podatku pokrył nasze zadłużenie wobec wierzyciela, a nie trafił na nasze konto. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Zajęcie ulgi na dziecko a wspólne rozliczanie

Jeżeli rozliczamy się razem ze współmałżonkiem i tylko jeden z partnerów posiada zadłużenie i jest wobec niego toczone postępowanie komornicze, to i tak ulga na dziecko (choć należna obojgu rodzicom, także temu niezadłużonemu) może zostać zajęta przez komornika na poczet długu.

Można co prawda odwoływać się do sądu wyższej instancji i walczyć o pozostawienie zwrotu podatku, jednakże zazwyczaj koszt postępowania jest wyższy, niż sam zwrócony podatek. Sposobem na uniknięcie zajęcia zwrotu podatku z ulgi na dziecko, w przypadku gdy tylko jeden z rodziców jest zadłużony, jest indywidualne rozliczanie się z podatku. Dowiedz się także, ile komornik może zająć z pensji.

Egzekucji komorniczej podlega cały zwrot nadpłaty podatku – nie tylko kwota wynikająca z ulgi prorodzinnej. Zajęciu nie podlegają jedynie kwota wolna od zajęcia komorniczego oraz alimenty. Zadłużenie należy bowiem do rodzica i to z jego podatków i ewentualnych ulg musi być ono ściągane.

Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko samotnej matce?

Tak, komornik ma prawo do zajęcia zwrotu podatku na dziecko samotnej matce.

Niestety samotne matki nie są chronione przed egzekucją komorniczą ze zwrotu podatku. Komornik może zabrać samotnej matce cały zwrot podatku – łącznie z ulgą na dziecko. Ulga ta nie jest bowiem pieniędzmi dla dziecka, a dla rodzica, a w tym przypadku niestety to, że rodzic wychowuje dziecko samotnie, nie gra żadnej roli.

Czy komornik może zabrać ulgę na dziecko? Podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Komornik może zająć ulgę na dziecko ze zwrotu podatku.
 • Na komornika ściągającego dług z ulgi na dziecko nie możemy złożyć skargi na czynności komornika.
 • Komornik zajmujący ulgę ze zwrotu podatku nie zajmuje pieniędzy dziecka, a pieniądze rodzica.
 • Samotnej matce komornik również może zająć zwrot podatku – ulgę na dziecko.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Tak, komornik może zająć ulgę na dziecko także w 2024 roku.

Podjęciu komorniczemu podlega cała kwota, co oznacza, że komornik ma prawo zabrać cały zwrot podatku.

Jedynym rozwiązaniem jest indywidualne rozliczenie się każdego z rodziców dziecka.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Paulina
Paulina
2023-03-06 09:27:53

Co jeżeli jest osoba na zasiłku bezrobotnym?W obecnej chwili wynosi on 1000 zł z groszami,czy komornik ze zwrotu podatku zabiera całość czy odliczana jest od tej kwoty najnowsza krajowa?

Karol
Karol
2023-02-25 23:01:42

SZCZERY. TO WSZYSTKO JEST CHORE . WYCHOWUJE SYNKA JUŻ OD 2 ROKU JEGO ŻYCIA. MATKA WPADŁA W ALKOHOLIZM PRÓBOWAŁEM JEJ POMÓC DLA DZIECKA WSZYSTKO ALE TO NIE POMOGŁO WZIĘLIŚMY ROZWÓD JA OCZYWIŚCIE MAM DZIECKO ONA AŻ LIMENTY OCZYWIŚCIE NIE PŁACIŁA ALE NIE O TO CHODZI. PO 6 LATACH ZMARŁA. DZIECKO NIE DOSTAŁO RENTY CHOĆ WYSYŁAŁEM RÓŻNE PISMA BRAŁEM ADWOKATÓW PRAWNIKÓW COŚ STRACIŁEM PIENIĘDZY ALE TO NIE POMOGŁO BO JEDNAK CHORY KRAJ I DZIECKO BEZ RENTY PO ZMARŁEJ MATCE. MA TERAZ SKOŃCZONE 9 LAT ŻYJEMY NORMALNIE W ŚREDNIEJ KRAJOWEJ ŻE TAK POWIEM. ŻONA BYŁA NOROBILA MI DŁUGÓW BO NIE MIELIŚMY WSPÓLNOŚCI ŻE TAK POWIEM I TERAZ MAM KOMORNIKA I OCZYWIŚCIE OD PARU LAT NIE DOSTANĘ ŻADNEGO ZWROTU Z PITOW TYLKO CHCĄ ŻEBYM PŁACIŁ IM. A JA CHCĘ ŻYĆ GODNIE W TYM KRAJU. WIĘC CO TU MÓWIĆ DUŻO SAMĄ MYŚL SIĘ NASOWA ONI NAS TO MY KIEDYŚ IM....

Podobne artykuły

Plan finansowy 2020 – biedni sfinansują emerytury najbogatszym?

Zniesienie limitu podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowne, jakie zakłada ogłoszony przez polski rząd plan finansowy na rok 2020, może doprowadzić do katastroficznych skutków. Zdaniem ekspertów z FPP wszyscy podatnicy, nawet ci najbiedniejsi, zostaliby zmuszeni do finansowania wypłaty emerytur i rent osób najlepiej zarabiających.

author
Halszka Gronek
01 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt gotówkowy – najlepsze oferty

Kredyt gotówkowy to najczęściej wybierany bankowy produkt. Pieniądze z kredytu możemy przeznaczyć na dowolny cel. Sprawdzamy, w którym banku możemy dostać najtańszy kredyt gotówkowy. Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Biuro Terenowe ZUS w Rudzie Śląskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Rudzie Śląskiej: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Wieruszowie

Santander Bank Polska to drugi pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Jeden z oddziałów banku jest zlokalizowany w Wieruszowie. Sprawdzamy ofertę placówki, jej adres oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
30 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Kłodzku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Kłodzku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Coraz wyższy standard placówek Getin Noble Banku

Getin Noble bank zwiększa liczbę swoich oddziałów. Tylko w październiku i listopadzie instytucja otworzyła cztery nowoczesne placówki wyposażone w najnowocześniejsze technologie i funkcjonalności.

author
Patryk Byczek
30 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj