Niedługo po złożeniu zeznania podatkowego mamy szansę na otrzymanie zwrotu podatku. Jedną z największych ulg jest ulga na dziecko, z której zwrot sięga nawet kilku tysięcy złotych. Czy komornik ma prawo zająć ten zwrot podatku?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 17.03.2020
Udostępnij:

Powszechny jest pogląd, iż ulga przeznaczona na dziecko nie podlega zajęciu przez komornika, ponieważ to nie dziecko jest zadłużone, a rodzic. Nie jest to jednak prawdą – wszystkie zwroty podatku podlegają zajęciu komorniczemu z tytułu artykułu 902 Kodeksu postępowania cywilnego – Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 902. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.
§ 2. Dłużnik wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku składa oświadczenie, o którym mowa w art. 896 egzekucja z wierzytelności § 2, dopiero po powstaniu zajętej wierzytelności albo informuje o braku swojej właściwości.
§ 3. Wykonując zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, organ podatkowy dokonuje doręczeń komornikowi wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 67 zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Na podstawie Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. (Kodeks postępowania cywilnego)

Nasza odpowiedź na tytułowe pytanie jest więc jednoznaczna – komornik może zająć każdy zwrot podatku, w tym ulgę na dziecko (zarówno w postępowaniu alimentacyjnym, jak i niealimentacyjnym).

Zajęcie ulgi na dziecko przez komornika

Komornik może zatem w świetle przepisów zająć zwrot podatku – także ten pochodzący z ulgi na dziecko. Ulga przysługuje bowiem rodzicowi, a nie samemu dziecku – w przeciwieństwie do alimentów, które są środkami przeznaczonymi tylko na dziecko (ich komornik zająć nie może).

Zajęcie zwrotu podatku jest niekiedy jedyną możliwością ściągnięcia od nas należności, dzięki czemu zmniejszy się wysokość naszego długu. Jeżeli osoba zarabia kwotę, która jest chroniona przed zajęciem komorniczym i nie posiada żadnych dodatkowych dochodów, to właściwie jedynie ze zwrotu podatku komornik jest w stanie pobrać środki na spłatę naszego długu.

Kiedy komornik zabierze zwrot?

Komornik skutecznie zajmie zwrot podatku z ulgi na dziecko, jeżeli wniosek o zajęcie złoży po tym, jak my złożymy zeznanie podatkowe. W przypadku wcześniejszego złożenia wniosku, komornik zwrotu nie będzie mógł zająć. Przedłużanie rozliczenia się z PIT-u jednak nie pomoże, ponieważ nawet jeżeli rozliczymy się ostatniego dnia (30 kwietnia), to komornik i tak ma prawo złożyć wniosek o zajęcie zwrotu z podatku.

Musimy zatem mieć na uwadze fakt, że jeżeli toczy się wobec nas egzekucja komornicza, to raczej komornik zadba o to, żeby zwrot podatku pokrył nasze zadłużenie wobec wierzyciela, a nie trafił na nasze konto.

Co ze wspólnym rozliczaniem?

Jeżeli rozliczamy się razem ze współmałżonkiem i tylko jeden z partnerów posiada zadłużenie i jest wobec niego toczone postępowanie komornicze, to i tak ulga na dziecko (choć należna obojgu rodzicom, także temu niezadłużonemu) może zostać zajęta przez komornika na poczet długu. Można co prawda odwoływać się do sądu wyższej instancji i walczyć o pozostawienie zwrotu podatku, jednakże zazwyczaj koszt postępowania jest wyższy, niż sam zwrócony podatek.

Sposobem na uniknięcie zajęcia zwrotu podatku z ulgi na dziecko, w przypadku gdy tylko jeden z rodziców jest zadłużony, jest indywidualne rozliczanie się z podatku.

Nie tylko ulga na dziecko

Egzekucji komorniczej podlega cały zwrot nadpłaty podatku – nie tylko kwota wynikająca z ulgi prorodzinnej. Zajęciu nie podlegają jedynie kwota wolna od zajęcia komorniczego oraz alimenty. Zadłużenie należy bowiem do rodzica i to z jego podatków i ewentualnych ulg musi być ono ściągane.

Komentarze (11)

Pani redaktor niech nie pisze bzdur. 17.03.2020 artykul byl pisany…. Komornik skutecznie zajmie zwrot podatku z ulgi na dziecko, jeżeli wniosek o zajęcie złoży po tym, jak my złożymy zeznanie podatkowe. W przypadku wcześniejszego złożenia wniosku, komornik zwrotu nie będzie mógł zająć. .. kompletna bzdura, obowiazywala do 2014r. W tej chwili moze zajac wszystko bez wzgledu na date wplywu pisma od komornika do us.

Prawo w polsce pozwala na okrada nie dzieci przez komorników.Jak ulga na dziecko może być zajęta przez komornika.W tym powierzonym kraju niedługo nie będzie kim rzdążyć zostaną emeryci bo wszyscy mają w dupcię taki kraj i z niego wyjadą

Bogumila Majewsks, 11 marca 2020 o 22:24

Zadlur, enie jest moje a nie dzieci

Ja pracuje jestem samotna matka czy komornik ma zabrac mi ulge na dziecko podatku bo jestem osoba gluchoniema

Żeby zabierac pieniądze z pitu na dzieci dramat zabierajcie wszystko a wy macie wszystkich w dupie bo macie wyplaty ponad10tys a biednemu wszystko by zabral jest to jedna wielka banda jebane prawo

Dzień dobry chcialam zapytac ja nie pracuje a mam komornika czy komornik moze mi zabrac zwrot podatku z wychowawczego

Mam pytanie odnośnie rozliczenia pitu. Rozliczamy się jako małżeństwo razem. Zwrot na dzieci. I do chodzi do sytuacji gdzie urząd wysyła pieniądze do komornika. Coś co dawno umorzone na co posiadam dokumenty. Do tego komornik odciaga sobie, na inne zajęcie, nie zgodne z tym co urząd przesłał. I resztę raczy odesłać do urzędu skarbowego. Dzwoniąc do urzędu kobieta informuje nie sprawdzając danych ze żadnych pieniędzy nie dostaniemy będą szukać dalej komorników zajęć. Czy to jest zgodne z regulaminem jakim kolwiek? I te pieniądze będą tak kursować.?

Jak sama nazwa wskazuje Ulga na dzieci czyli w świetle prawa komornik okrada dzieci. Hiena żerujaca na cudzym pechu=komornik

czyli w tym rozumieniu co jest teraz to za jakis miesiąc i 500 plus i rodzinne i alimenty i stypendia szkolne tez ukradnie komornike pisze tak poniewaz rozliczamy sie oboje z mezem i dwójki dzieci , gdzie jedno z dzieci jest moje a drugie nasze wspólne , gdy dostał list od komornika mój maz zadzwoniłam i nie udzielił mi informacjii . wiec stwierdzam fakt że wtakim wypadku jest to złodziej bo złodziej kradnie nie mówiąc nic ,

Polska to CHORE PRAWO!!!Jak można zabrać pieniądze z rozliczenia na dziecko??? Komornik zarabia 60-80 tys miesięcznie A jeszcze okrada społeczeństwo!!! Nie ma sensu pracować w Polsce i rozliczyć się ze Skarbówka która rękę w rękę idzie z Komornikiem!!!

Czyli nie ma sensu się fatygować i rozliczać ,i nie ma sensu tak że pracować ,w więzieniu jeść dadzą ,tyle w temacie.