Czy komornik może zająć ulgę na dzieci?

Czy komornik może zająć ulgę na dzieci?

author
08 marca 2022

Niedługo po złożeniu zeznania podatkowego mamy szansę na otrzymanie zwrotu podatku. Jedną z największych ulg jest ulga na dziecko, z której zwrot sięga nawet kilku tysięcy złotych. Czy komornik ma prawo zająć ulgę na dziecko? Sprawdzamy.

Komornik a ulga na dzieci

Powszechny jest pogląd, iż ulga przeznaczona na dziecko nie podlega zajęciu przez komornika, ponieważ to nie dziecko jest zadłużone, a rodzic. Nie jest to jednak prawdą – wszystkie zwroty podatku podlegają zajęciu komorniczemu z tytułu artykułu 902 Kodeksu postępowania cywilnego – Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku.

Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?

w egzekucji alimentacyjnej:
TAK

w egzekucji niealimentacyjnej:
TAK

Nasza odpowiedź na tytułowe pytanie jest jednoznaczna – komornik może zająć każdy zwrot podatku, w tym ulgę na dziecko (zarówno w postępowaniu alimentacyjnym, jak i niealimentacyjnym). W dalszej części wpisu znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie tych odpowiedzi. 

Zajęcie ulgi na dziecko – podstawa prawna

Komornik może w świetle przepisów zająć zwrot podatku – także ten pochodzący z ulgi na dziecko. Ulga przysługuje bowiem rodzicowi, a nie samemu dziecku – w przeciwieństwie do alimentów, które są środkami przeznaczonymi tylko na dziecko (ich komornik zająć nie może). Poniżej wskazujemy artykuł, który jest podstawą zajęcia komorniczego w przypadku ulgi na dziecko.

Art. 902. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.
§ 2. Dłużnik wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku składa oświadczenie, o którym mowa w art. 896 egzekucja z wierzytelności § 2, dopiero po powstaniu zajętej wierzytelności albo informuje o braku swojej właściwości.
§ 3. Wykonując zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, organ podatkowy dokonuje doręczeń komornikowi wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 67 zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Na podstawie Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. (Kodeks postępowania cywilnego)

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Zajęcie zwrotu podatku jest niekiedy jedyną możliwością ściągnięcia od nas należności, dzięki czemu zmniejszy się wysokość naszego długu. Jeżeli osoba zarabia kwotę, która jest chroniona przed zajęciem komorniczym i nie posiada żadnych dodatkowych dochodów, to właściwie jedynie ze zwrotu podatku komornik jest w stanie pobrać środki na spłatę naszego długu.

Osoby z problemami finansowymi mogą wnioskować o dodatkowe finansowe, dostępne także dla tych, którzy są w trakcie egzekucji komorniczej. Dla takich osób stworzono właśnie oferty pożyczek z komornikiem.

Kiedy komornik zabierze zwrot ulgi na dziecko?

Komornik zawsze skutecznie może zabrać zwrot naszego podatku wraz z ulgą na dziecko. Nawet jeżeli rozliczymy się ostatniego dnia (30 kwietnia), to komornik i tak ma jeszcze prawo złożyć wniosek o zajęcie zwrotu z podatku i z pewnością to prawo wykorzysta.

Musimy zatem mieć na uwadze fakt, że jeżeli toczy się wobec nas egzekucja komornicza, to raczej komornik zadba o to, żeby zwrot podatku pokrył nasze zadłużenie wobec wierzyciela, a nie trafił na nasze konto.

Zajęcie ulgi na dziecko a wspólne rozliczanie

Jeżeli rozliczamy się razem ze współmałżonkiem i tylko jeden z partnerów posiada zadłużenie i jest wobec niego toczone postępowanie komornicze, to i tak ulga na dziecko (choć należna obojgu rodzicom, także temu niezadłużonemu) może zostać zajęta przez komornika na poczet długu. Można co prawda odwoływać się do sądu wyższej instancji i walczyć o pozostawienie zwrotu podatku, jednakże zazwyczaj koszt postępowania jest wyższy, niż sam zwrócony podatek.

Sposobem na uniknięcie zajęcia zwrotu podatku z ulgi na dziecko, w przypadku gdy tylko jeden z rodziców jest zadłużony, jest indywidualne rozliczanie się z podatku.

Zajęcie komornicze a ulga na dzieci

Egzekucji komorniczej podlega cały zwrot nadpłaty podatku – nie tylko kwota wynikająca z ulgi prorodzinnej. Zajęciu nie podlegają jedynie kwota wolna od zajęcia komorniczego oraz alimenty. Zadłużenie należy bowiem do rodzica i to z jego podatków i ewentualnych ulg musi być ono ściągane.

Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko samotnej matce?

Niestety samotne matki nie są chronione przed egzekucją komorniczą ze zwrotu podatku. Komornik może zabrać samotnej matce cały zwrot podatku – łącznie z ulgą na dziecko. Ulga ta nie jest bowiem pieniędzmi dla dziecka, a dla rodzica, a w tym przypadku niestety to, że rodzic wychowuje dziecko samotnie, nie gra żadnej roli.

Podsumowanie

  1. Komornik może zająć ulgę na dziecko ze zwrotu podatku.
  2. Na komornika ściągającego dług z ulgi na dziecko nie możemy złożyć skargi na czynności komornika.
  3. Komornik zajmujący ulgę ze zwrotu podatku nie zajmuje pieniędzy dziecka, a pieniądze rodzica.
  4. Samotnej matce komornik również może zająć zwrot podatku – ulgę na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Piotr
Piotr
2022-06-28 17:28:35

Witam mam pytanko jak sprawdzić czy urząd mnie rozliczył i czy komornik zabiera cały wzrot czy tylko kwotę zablokowaną też jestem za tym żeby komornik nie zabierał ulgi na dzieci

Podobne artykuły

Ile komornik może zająć z renty w 2020?
Bez kategorii
author
02 grudnia 2019

Ile komornik może zająć z renty w 2020?

Alior Bank w Grodzisku Mazowieckim
Oddziały
author
07 lipca 2019

Alior Bank w Grodzisku Mazowieckim

Provident wydłuża spłatę
Wpisy
author
05 lutego 2018

Provident wydłuża spłatę

ING Bank Śląski w Nowym Sączu
Oddziały
author
02 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Nowym Sączu

Ilu studentów mieszka z rodzicami?
Bez kategorii
author
12 marca 2020

Ilu studentów mieszka z rodzicami?

Nowe podmioty na liście ostrzeżeń KNF
Wpisy
author
12 września 2018

Nowe podmioty na liście ostrzeżeń KNF