Firmy coraz chętniej wybierają faktoring

Firmy coraz chętniej wybierają faktoring

author
18 marca 2019

Faktoring w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Według prognoz Eurofactor Polska, w 2019 roku statystyki pokażą dwucyfrowy wzrost zainteresowania faktoringiem w naszym kraju.

Zainteresowanie faktoringiem w Polsce rośnie

Niedawno informowaliśmy o pojawieniu się nowej usługi faktoringowej Grupy Ferratum, czyli Ferratum Business, a jak się okazuje rynek tego typu usług w Polsce będzie rosnąć w siłę.

Przypominamy, że faktoring to narzędzie, które zabezpiecza firmę przed utratą płynności finansowej. To usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez faktora należności z odroczonym terminem płatności oraz wystawionych przez faktoranta dla jego odbiorców.

Z danych przedstawionych przez Eurofactor Polska SA wynika, że w ubiegłym roku raportujące do Polskiego Związku Faktorów firmy sfinansowały wierzytelności o wartości 242,8 mld zł. Taki wynik oznacza prawie 27% wzrost w porównaniu rok do roku.

Eksperci tłumaczą, że to dopiero początek takich statystyk, a rynek faktoringowy w 2019 roku wciąż będzie rósł w dwucyfrowym tempie.

Dlaczego coraz więcej firm myśli o faktoringu?

Z wyników cyklicznego badania „Barometr EFL”na pierwszy kwartał bieżącego roku, dowiadujemy się, że do tej pory z faktoringu skorzystało w Polsce jedynie 6% przedsiębiorstw. Specjaliści wyjaśniają, że z badania na badanie takich firm będzie jednak coraz więcej. Co więcej, świadomość  plusów i różnych korzyści tej usługi finansowej stale rośnie.

Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska S.A tłumaczy:

"

Zarówno cykliczne badania „Barometru EFL” jak i dynamiczny wzrost rynku usług faktoringowych wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrument finansowania zewnętrznego. Faktoring, który jest narżedziem zabezpieczającym przed utratą płynności finansowej oraz ryzykiem powstania złych długów , powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Z naszych obserwacji wynika, że po faktoring najczęściej sięgają przedstawiciele firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. Najczęściej wybierają oni faktoring pełny (krajowy) – mówi.

Dane zebrane przez Eurofactor Polska SA pokazują, że w ubiegłym roku, polscy przedsiębiorcy najchętniej sięgali po faktoring pełny krajowy, a wartość wierzytelności sfinansowanych właśnie przy użyciu tego instrumentu wyniosła 98 873 mln zł. Jest to 20% wzrost w ujęciu rok do roku.

Zaraz za nim uplasował się faktoring krajowy niepełny, który nie rozwijał się już tak dobrze, jak miało to miejsce dwa lata temu (-0,13%).

Kto najchętniej korzysta z usług faktoringu?

Według badania ”Barometr EFL” są to przede wszystkim firmy małe. Przedsiębiorstwa większe, czyli te, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników, bazują głównie na środkach własnych.

Innymi prduktami, z których chętnie korzystają właściciele firm są między innymi kredyty, po które sięga 52,2% przedsiębiorców, czy leasing – ponad 64,4% wskazań badanych.


Źródło: InfoWire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

5 lat więzienia za kręcenie licznika ?
Wpisy
author
12 stycznia 2018

5 lat więzienia za kręcenie licznika ?

Szybkie pożyczki Ozorków
Pożyczki miasta
author
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ozorków

Bank Pekao zarobił w III kwartale 605 mln zł
Aktualności
author
07 listopada 2018

Bank Pekao zarobił w III kwartale 605 mln zł

mBank z zyskiem za I kwartał wynoszącym 317 mln zł
Bez kategorii
author
09 maja 2021

mBank z zyskiem za I kwartał wynoszącym 317 mln zł

Władze Getin Noble Banku
Banki
author
27 kwietnia 2018

Władze Getin Noble Banku

Alior Bank najlepszym bankiem detalicznym
Wpisy
author
25 maja 2015

Alior Bank najlepszym bankiem detalicznym