Najczęściej komentowane
Firmy coraz chętniej wybierają faktoring
Faktoring w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Według prognoz Eurofactor Polska, w 2019 roku statystyki pokażą dwucyfrowy wzrost zainteresowania faktoringiem w naszym kraju.
Zainteresowanie faktoringiem w Polsce rośnie
Niedawno informowaliśmy o pojawieniu się nowej usługi faktoringowej Grupy Ferratum, czyli Ferratum Business, a jak się okazuje rynek tego typu usług w Polsce będzie rosnąć w siłę.
Przypominamy, że faktoring to narzędzie, które zabezpiecza firmę przed utratą płynności finansowej. To usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez faktora należności z odroczonym terminem płatności oraz wystawionych przez faktoranta dla jego odbiorców.
Z danych przedstawionych przez Eurofactor Polska SA wynika, że w ubiegłym roku raportujące do Polskiego Związku Faktorów firmy sfinansowały wierzytelności o wartości 242,8 mld zł. Taki wynik oznacza prawie 27% wzrost w porównaniu rok do roku.
Eksperci tłumaczą, że to dopiero początek takich statystyk, a rynek faktoringowy w 2019 roku wciąż będzie rósł w dwucyfrowym tempie.
Dlaczego coraz więcej firm myśli o faktoringu?
Z wyników cyklicznego badania „Barometr EFL”na pierwszy kwartał bieżącego roku, dowiadujemy się, że do tej pory z faktoringu skorzystało w Polsce jedynie 6% przedsiębiorstw. Specjaliści wyjaśniają, że z badania na badanie takich firm będzie jednak coraz więcej. Co więcej, świadomość plusów i różnych korzyści tej usługi finansowej stale rośnie.
Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska S.A tłumaczy:
– Zarówno cykliczne badania „Barometru EFL” jak i dynamiczny wzrost rynku usług faktoringowych wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrument finansowania zewnętrznego. Faktoring, który jest narżedziem zabezpieczającym przed utratą płynności finansowej oraz ryzykiem powstania złych długów , powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Z naszych obserwacji wynika, że po faktoring najczęściej sięgają przedstawiciele firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. Najczęściej wybierają oni faktoring pełny (krajowy) – mówi.
Dane zebrane przez Eurofactor Polska SA pokazują, że w ubiegłym roku, polscy przedsiębiorcy najchętniej sięgali po faktoring pełny krajowy, a wartość wierzytelności sfinansowanych właśnie przy użyciu tego instrumentu wyniosła 98 873 mln zł. Jest to 20% wzrost w ujęciu rok do roku.
Zaraz za nim uplasował się faktoring krajowy niepełny, który nie rozwijał się już tak dobrze, jak miało to miejsce dwa lata temu (-0,13%).
Kto najchętniej korzysta z usług faktoringu?
Według badania ”Barometr EFL” są to przede wszystkim firmy małe. Przedsiębiorstwa większe, czyli te, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników, bazują głównie na środkach własnych.
Innymi prduktami, z których chętnie korzystają właściciele firm są między innymi kredyty, po które sięga 52,2% przedsiębiorców, czy leasing – ponad 64,4% wskazań badanych.
Źródło: InfoWire.pl
Dodaj komentarz