Fundacje pomagające wyjść z długów

Fundacje pomagające wyjść z długów

autor wpisu
Julia Wierciło
13 czerwca 2023

Zadłużenie rosnące z dnia na dzień jest bardzo obciążającym problemem wielu osób. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest sprawne działanie i jak najszybsze podjęcie próby wyjścia z długów. Jakie instytucje mogą pomóc dłużnikowi, który znalazł się w trudnej sytuacji? Sprawdźmy szczegóły dotyczące fundacji pomagających wyjść z długów, a także jakie działania możemy podjąć samodzielnie, aby uwolnić się od ciążącego zadłużenia i uregulować sprawy finansowe.

Spis treści:

 1. Instytucje pomagające dłużnikom
 2. Jak działają fundacje pomagające wyjść z długów?
 3. Lista fundacji, które pomogą wyjść z długów
 4. Podejrzane oferty pomocy wyjścia z długów
 5. Podsumowanie
 6. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Instytucje pomagające dłużnikom

Wśród instytucji, które specjalizują się w pomocy dłużnikom (między innymi w spłacie zadłużenia, lecz nie finansowo) znajdują się firmy wspierające po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, ale również takie, które pomagają osobom zadłużonym za darmo. Sprawdźmy, które instytucje są w stanie wesprzeć nas w zaplanowaniu, a w konsekwencji spłaceniu zaciągniętych zobowiązań.


Instytucje pomagające dłużnikom:

 • doradca finansowy – dzięki pomocy doradcy finansowego jesteśmy w stanie otrzymać porady dotyczące spłaty naszego zadłużenia. W zakresie kompetencji doradcy znajduje się także zarządzanie prywatnymi finansami oraz ułożenie planu spłaty wszystkich zaległych zobowiązań. Dzięki odpowiedniemu specjaliście, nasze długi mogą zostać uregulowane w bardzo krótkim czasie,
 • kancelaria prawna – w tym wypadku możemy skorzystać z porady online, a także
  telefonicznej. Może to być istotne w przypadku pilnej sytuacji. Radca prawny może reprezentować nas w kontakcie z windykatorem, komornikiem czy instytucją, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oprócz udzielenia porad, negocjuje warunki spłaty oraz pomaga w toku postępowania egzekucyjnego,
 • fundacja – fundacja pomagająca wyjść z długów jest jedyną możliwością całkowicie darmowej pomocy,
 • firma oddłużeniowa – jest to instytucja prywatna. Zajmuje się kontaktem z wierzycielem, tworzeniem odpowiednich pism i dokumentów, ale także odpowiadaniem na korespondencję komorniczą oraz sądową. 

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Jak działają fundacje pomagające wyjść z długów?

Fundacje, które pomagają osobom zadłużonym świadczą w tym zakresie darmowe usługi. Robią to dzięki pieniądzom uzyskanym z środków publicznych, ale także z różnego rodzaju darowizn. Skupiają się one przede wszystkim na aktywizowaniu osób, które mają niespłacone zobowiązania oraz na doradztwie dotyczącym ich sytuacji.

Takie instytucje mogą pomóc w sporządzeniu odpowiedniego planu wyjścia z zadłużenia oraz doradzić, jak wyjść z długów. Niektóre fundacje skupiają się  przede wszystkim na edukowaniu swoich podopiecznych. Celem takiej nauki jest możliwość samodzielnego wyjścia z długów, ale także uniknięcie zadłużeń w przyszłości.

Fundacje pomagające wyjść z długów:

 • pomagają napisać plan spłaty,
 • szkolą jak sporządzić potrzebne pisma,
 • informują jak aplikować o konsolidację zadłużeń,
 • pomagają w negocjacjach,
 • informują o ewentualnych kosztach związanych z postępowaniem sądowym,
 • uczą o najważniejszych kwestiach prawa upadłościowego.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Lista fundacji, które pomogą wyjść z długów

W przypadku konieczności skorzystania z pomocy w zakresie wyjścia z zadłużenia możemy sprawdzić, a następnie porównać najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych fundacji. Pomoc ta jest zupełnie darmowa, a świadczone usługi różnią się w zależności od instytucji. Sprawdźmy, do której fundacji możemy się udać biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację i aktualne potrzeby.

Krajowe Centrum Pomocy Zadłużonym

Korzystając z pomocy fundacji możemy liczyć na poufność. Sytuacja zwracającego się do instytucji dłużnika jest rozpatrywana indywidualnie.
Zajmuje się:

 • odraczaniem spłat,
 • reprezentowaniem przed sądem,
 • składaniem odpowiednich pism,
 • kontaktowaniem się z komornikiem,
 • negocjacjami z wierzycielem.

 

Fundacja „Zaradni”

Fundacja uczy dłużników jak wydostać się z trudnej sytuacji, ale także pokazuje jak należy działać, aby nie dopuścić do kolejnego przeterminowanego zobowiązania. Edukuje na temat domowego budżetu oraz oszczędzania pieniędzy. W tej fundacji znajdziemy także darmową poradnię prawną.

 

Fundacja Pomocy Dłużnikom „ANTYWINDYK”

Działania tej fundacji polegają przede wszystkim na reprezentowaniu osób zadłużonych przed sądem i komornikiem, ale również przed wierzycielem. Fundacja przeciwstawia się także wykluczaniu osób posiadających zaległe zobowiązania przez społeczeństwo.

 

Fundacja Wsparcia i Pomocy Zadłużonym „Lady Liberty”

Działania fundacji skupiają się głównie na edukowaniu osób, które wpadły w kłopoty finansowe. Dzięki temu wiedza w zakresie prawa i ekonomii zwiększa się, co z kolei przekłada się na możliwość samodzielnego rozwiązania problemu. Fundacja pomaga osobom, które są obciążone długami, ale także tym, którzy są zastraszani przez podmioty finansowe.

 

Fundacja „Cognosco”

Osoby, które są zadłużone mogą liczyć na wsparcie fundacji w zakresie porad prawnych  oraz pomocy w kontakcie z firmami windykacyjnymi. Dłużnicy mogą dowiedzieć się także jak sporządzić odpowiednie pisma, a także jak ogłosić upadłość konsumencką.

Podejrzane oferty pomocy wyjścia z długów

Wśród ofert proponujących pomoc przy wyjściu z zadłużenia możemy natknąć się na podejrzane ogłoszenia. Najczęściej są to osoby prywatne lub firmy, które nie powinny wzbudzać naszego zaufania.

Co powinno być alarmujące?

 • żądanie przedpłaty,
 • obietnice wyjścia z ciężkiej sytuacji jeszcze przed poznaniem szczegółów,
 • brak informacji dotyczących firmy,
 • proponują kolejne zobowiązanie jako rozwiązanie obecnego zadłużenia.

Znalezienie się w trudnej sytuacji może narazić nas na pochopne działania, do których należy odpowiadanie na tego typu oferty. Pamiętajmy, że przed wybraniem firmy, która pomoże nam w wyjściu z kłopotów finansowych, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jej wiarygodność.

Podsumowanie

Zadłużenie może stanowić ogromne obciążenie dla wielu osób, ale istnieją instytucje i fundacje, które oferują pomoc dłużnikom w wyjściu z trudnej sytuacji. Przedstawiamy różne rodzaje instytucji, takie jak doradcy finansowi, kancelarie prawne, fundacje oraz firmy oddłużeniowe, które specjalizują się w udzielaniu wsparcia dłużnikom, którzy zapętlili się w spirali zadłużenia. Spłata zadłużenia zawsze jest możliwa, należy o tym pamiętać.

Doradcy finansowi są w stanie udzielić porad dotyczących spłaty zadłużenia oraz pomóc w zarządzaniu finansami osobistymi i opracowaniu planu spłaty, szczególnie mogą pomóc w spłacie zadłużenia (nie finansowo). Kancelarie prawne mogą udzielić porad online lub telefonicznie, reprezentować dłużników w kontaktach z komornikami i wierzycielami oraz negocjować warunki spłaty. Firmy oddłużeniowe zajmują się kontaktowaniem się z wierzycielami, tworzeniem pism i dokumentów, odpowiadaniem na korespondencję sądową oraz pomagają w negocjacjach. Osoby nadmiernie zadłużone mogą starać się skorzystać z kredytu oddłużeniowego lub pożyczki z komornikiem.

Fundacje pomagające dłużnikom oferują darmowe usługi i skupiają się na aktywizacji osób zadłużonych, edukacji finansowej oraz sporządzaniu planów wyjścia z zadłużenia. Mogą pomóc w sporządzeniu planu spłaty, udzielić szkoleń dotyczących sporządzania pism i aplikowania o konsolidację zadłużeń, a także zapewnić informacje na temat kosztów związanych z postępowaniem sądowym i prawa upadłościowego.

Ważne jest jednak sprawdzenie wiarygodności firm i instytucji przed skorzystaniem z ich usług. Podejrzane oferty, które żądają przedpłaty, obiecują szybkie rozwiązanie problemu bez poznania szczegółów, nie udostępniają informacji o firmie lub proponują kolejne zobowiązania jako rozwiązanie dla obecnego zadłużenia, powinny budzić nasze podejrzenia. Należy wiedzieć, że są przypadki, w których dochodzi do konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Czasami jednak warto rozważyć, jeżeli to oczywiście możliwe, konsolidację zadłużenia. Sprawdź również kredyty dla zadłużonych.

Podsumowując, istnieje wiele instytucji i fundacji, które mogą pomóc dłużnikom w wyjściu z zadłużenia, jeżeli dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązania. Doradcy finansowi, kancelarie prawne, fundacje i firmy oddłużeniowe oferują różne usługi, które mogą wspomóc dłużników w opracowaniu planu spłaty, reprezentowaniu ich interesów oraz udzieleniu porad prawnych. Jednak należy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność instytucji przed skorzystaniem z ich usług. Pamiętajmy, że aby zapewnić sobie stabilność finansową, należy rozważnie korzystać z dostępnych usług finansowych. W przypadku złej woli dłużnika, organizacje pomagające wyjsć z długów mogą odmówić pomocy, wówczas dłużnik zostanie sam ze spłatą długów.

Pytania i odpowiedzi

Doradcy finansowi, kancelarie prawne, fundacje oraz firmy oddłużeniowe. Warto jest skorzystać z każdej możliwej pomocy prawnej (np. z pomocy kancelarii prawnych).

Pomoc w sporządzeniu planu spłaty, szkolenia informujące o sporządzeniu pism procesowych, informacje o konsolidacji zadłużeń, pomoc w negocjacjach, informacje o kosztach sądowych oraz nauka prawa upadłościowego. Z samą spłatą zadłużenia (finansowo) dłużnik musi poradzić sobie we własnym zakresie.

Fundacje otrzymują środki z różnych źródeł, takich jak fundusze publiczne i darowizny.

Przykładowe fundacje to Krajowe Centrum Pomocy Zadłużonym, Fundacja “Zaradni”, Fundacja Pomocy Dłużnikom “ANTYWINDYK”, Fundacja Wsparcia i Pomocy Zadłużonym “Lady Liberty” oraz Fundacja “Cognosco”.

Fundacje pomagają dłużnikom w reprezentowaniu ich przed sądem i komornikiem, negocjacjach z wierzycielem oraz udzielają porad prawnych i finansowych.

Główne cele fundacji to aktywizowanie osób zadłużonych, edukacja finansowa, pomoc w sporządzaniu planów spłaty oraz zapobieganie przyszłemu zadłużeniu.

Tak, istnieje lista fundacji, które można sprawdzić i porównać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Odraczanie spłat, reprezentowanie przed sądem, składanie pism, kontakt z komornikiem oraz negocjacje z wierzycielem.

Fundacja “Zaradni” uczy dłużników, jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej, edukuje w zakresie domowego budżetu, oszczędzania pieniędzy i udziela darmowej porady prawnej.

Fundacja “ANTYWINDYK” reprezentuje osoby zadłużone przed sądem, komornikiem i wierzycielem, a także działa na rzecz przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu dłużników.

 

Żądanie przedpłaty, obietnice szybkiego rozwiązania problemu bez poznania szczegółów, brak informacji o firmie świadczącej pomoc oraz proponowanie nowego zobowiązania jako rozwiązania dla aktualnego zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 listopada 2019

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych

BNP Paribas wspiera finansowo inwestycje Resi4Rent
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2021

BNP Paribas wspiera finansowo inwestycje Resi4Rent

Nowy prezes Alior Banku
Wpisy
author
Patryk Byczek
17 maja 2018

Nowy prezes Alior Banku

Banki będą musiały więcej odkładać na kredyty zagrożone
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Banki będą musiały więcej odkładać na kredyty zagrożone

Fundacja Polska Bezgotówkowa wesprze finansowo przedsiębiorców
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
03 maja 2020

Fundacja Polska Bezgotówkowa wesprze finansowo przedsiębiorców

Zysk mBanku w II kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2020

Zysk mBanku w II kwartale 2020

Porównaj