zadluzenia.com
zamknij

Gdzie Polacy trzymają swoje pieniądze

Jak wynika z ostatniego raportu NBP, wraz z końcem 2017 roku zasoby finansowe Polaków wynosiły 2 biliony złotych - to aż 114 mld więcej niż w roku 2016. Sprawdź, gdzie najchętniej Polacy lokują swoje oszczędności.


Narodowy Bank Polski przedstawił dane dotyczące zasobów finansowych Polaków na koniec 2017 r. Według raportu ich suma wynosiła aż 2 biliony złotych.  
 

Poprawa sytuacji finansowej Polaków jest niezaprzeczalna - najnowszy wynik przebija dane z roku 2016 aż o 114 mld zł.

Warto dodać, że 2 biliony oszczędności to niemal dwa razy tyle, ile wynosiły zasoby finansowe Polaków w 2009 roku.


Wzrost wartości naszych oszczędności to pozytywny aspekt sytuacji materialnej Polaków. Niestety sposób lokacji naszych zasobów nie wróży kolejnych zysków i rzuca cień na przyszłoroczną poprawę wyników. 

Jak wynika z raportu NBP, Polacy przeważającą część swych oszczędności przechowują w gotówce lub na nieoprocentowanych depozytach bieżących.

Preferowany przez większość sposób lokacji zasobów finansowych uniemożliwia zabezpieczenie ich wartości i wygenerowanie dodatkowych zysków.

Sytuacja ta byłaby o wiele korzystniejsza, gdyby Polacy zdecydowali się trzymać pieniądze w dowolnej formie inwestycji. Odsetek takich osób jest jednak stosunkowo niewielki. 
 


fot. money.pl
 

W gotówce przechowujemy blisko 9% oszczędności - to łącznie aż 180 mld złotych! Jeszcze więcej, bo aż 22,6% zasobów zostało ulokowanych na nieoprocentowanych rachunkach bankowych.  
 

Łącznie aż 632 mld zł naszych oszczędności jest niezainwestowanych, lecz przede wszystkim - niezabezpieczonych.

Gdyby cała ta suma zamiast pozostawienia „w skarpecie” była umieszczona na lokacie oprocentowanej na chociażby 1,5%, zysk z takiej inwestycji wynosiłby prawie 10 mld złotych.
 


 

Około15% naszych zasobów przechowujemy w depozytach oprocentowanych.

Blisko 10%oszczędności spoczywa w OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny).

Niecałe7%Polaków posiada swe pieniądze w funduszach inwestycyjnych.

I tylko 2,7%wszystkich inwestycji to notowane akcje giełdowe.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY