zadluzenia.com
zamknij

Infolinia Konsumencka UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oferuje zainteresowanym bezpłatną pomoc telefoniczną. Sprawdź, gdzie i kiedy zadzwonić oraz czego można się dowiedzieć od konsultantów.

 

Infolinia Konsumencka - UOKiK


Numery:
801 440 220
22 290 89 16


Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek
8:00 - 18:00

źródło grafiki: https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/EPUB_poz-5_infolinia-telefony%20%284%29.epub

 

Pomoc, z której można skorzystać w ramach Infolinii Konsumenckiej, jest płatna zgodnie z taryfą operatora. Za połączenie zapłacimy tyle samo, co na wszystkie inne numery. Na infolinię możemy zadzwonić zarówno z kraju, jak i z zagranicy, z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Telefon jest czynny jedynie w dni robocze w godzinach od 8:00 do 16:00. 


W jakiej sprawie można zadzwonić?


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interesuje się wszystkimi sprawami, w których zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów, a zatem możemy skorzystać z infolinii wtedy, kiedy chcemy zwrócić się ze sprawą istotną dla większej grupy konsumentów. 


Nasze pytanie zostanie rozpatrzone także wtedy, kiedy dotyczy jedynie naszego prywatnego problemu, jednakże z zastrzeżeniem, że musimy być konsumentami. Infolinię możemy traktować jako pierwszą pomoc w sprawach konsumenckich.

 


Kto odpowie na nasze pytanie?


Infolinia prowadzona jest przez Fundację Konsumentów. Pracownikami infolinii są prawnicy wyspecjalizowani w szeroko rozumianym prawie konsumenckim. 


Jakie pytania można zadać?


Jeżeli zadzwonimy na Infolinię Konsumencką możemy zapytać na przykład:

 

  • Do kogo złożyć reklamację, jeżeli okaże się, że kupiliśmy wadliwy towar?

  • W jakim terminie i jak można składać reklamacje?

  • Co zrobić, jeżeli usługodawca nie wywiąże się z umowy?

  • Gdzie szukać pomocy, jeżeli mamy problemy z konkretną instytucją lub usługodawcą (bankiem, dostawcą prądu, telefonii komórkowej, internetu, czy też choćby z biurem podróży)?

  • Kto może nam pomóc, jeżeli przedsiębiorca odrzuci naszą reklamację, a istnieją wszelkie przesłanki ku temu, by została ona przyjęta?

 


Kto może zadzwonić?


Telefoniczną poradę mogą otrzymać jedynie konsumenci - osoby fizyczne, które na prywatny użytek kupiły jakikolwiek towar lub usługę od przedsiębiorcy. Z infolinii nie mogą skorzystać przedsiębiorcy (np.: sprzedawcy, osoby udostępniające usługi) oraz profesjonaliści (doradcy finansowi, prawnicy). 


Infolinia Konsumencka w Koalicji Infolinii


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest członkiem Koalicji Infolinii, która działa pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Koalicja ta zrzesza przedstawicieli urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych, którzy są zdecydowani na to, by udzielać wsparcia interesantom poprzez:
- infolinie,
- telefony pomocowe,
- spotkania bezpośrednie,
- spotkania on-line.

 

 

Źródła:
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/EPUB_poz-5_infolinia-telefony%20%284%29.epub
https://www.uokik.gov.pl/infolinia.php
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/informator-o-infoliniach-telefonach-i-organizacjach-pomocowych

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY