Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oferuje zainteresowanym bezpłatną pomoc telefoniczną. Sprawdź, gdzie i kiedy zadzwonić oraz czego można się dowiedzieć od konsultantów.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 11.10.2018
Udostępnij:

Infolinia Konsumencka – UOKiKNumery:

801 440 220

22 290 89 16Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek

8:00 – 18:00

źródło grafiki: https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/EPUB_poz-5_infolinia-telefony%20%284%29.epub

Pomoc, z której można skorzystać w ramach Infolinii Konsumenckiej, jest płatna zgodnie z taryfą operatora. Za połączenie zapłacimy tyle samo, co na wszystkie inne numery. Na infolinię możemy zadzwonić zarówno z kraju, jak i z zagranicy, z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Telefon jest czynny jedynie w dni robocze w godzinach od 8:00 do 16:00. 

W jakiej sprawie można zadzwonić?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interesuje się wszystkimi sprawami, w których zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów, a zatem możemy skorzystać z infolinii wtedy, kiedy chcemy zwrócić się ze sprawą istotną dla większej grupy konsumentów. 

Nasze pytanie zostanie rozpatrzone także wtedy, kiedy dotyczy jedynie naszego prywatnego problemu, jednakże z zastrzeżeniem, że musimy być konsumentami. Infolinię możemy traktować jako pierwszą pomoc w sprawach konsumenckich.

Kto odpowie na nasze pytanie?

Infolinia prowadzona jest przez Fundację Konsumentów. Pracownikami infolinii są prawnicy wyspecjalizowani w szeroko rozumianym prawie konsumenckim. 

Jakie pytania można zadać?

Jeżeli zadzwonimy na Infolinię Konsumencką możemy zapytać na przykład:

  • Do kogo złożyć reklamację, jeżeli okaże się, że kupiliśmy wadliwy towar?

  • W jakim terminie i jak można składać reklamacje?

  • Co zrobić, jeżeli usługodawca nie wywiąże się z umowy?

  • Gdzie szukać pomocy, jeżeli mamy problemy z konkretną instytucją lub usługodawcą (bankiem, dostawcą prądu, telefonii komórkowej, internetu, czy też choćby z biurem podróży)?

  • Kto może nam pomóc, jeżeli przedsiębiorca odrzuci naszą reklamację, a istnieją wszelkie przesłanki ku temu, by została ona przyjęta?

Kto może zadzwonić?

Telefoniczną poradę mogą otrzymać jedynie konsumenci – osoby fizyczne, które na prywatny użytek kupiły jakikolwiek towar lub usługę od przedsiębiorcy. Z infolinii nie mogą skorzystać przedsiębiorcy (np.: sprzedawcy, osoby udostępniające usługi) oraz profesjonaliści (doradcy finansowi, prawnicy). 

Infolinia Konsumencka w Koalicji Infolinii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest członkiem Koalicji Infolinii, która działa pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Koalicja ta zrzesza przedstawicieli urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych, którzy są zdecydowani na to, by udzielać wsparcia interesantom poprzez:
– infolinie,
– telefony pomocowe,
– spotkania bezpośrednie,
– spotkania on-line.

Źródła:
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/EPUB_poz-5_infolinia-telefony%20%284%29.epub
https://www.uokik.gov.pl/infolinia.php
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/informator-o-infoliniach-telefonach-i-organizacjach-pomocowych

Komentarze