Gigantyczna liczba e-zwolnień

Gigantyczna liczba e-zwolnień

author
Patryk Byczek
08 lutego 2019

Rewolucja zwolnień lekarskich trwa w najlepsze. Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają wyłącznie elektroniczne zwolnienia zdrowotne. Wyjątkiem jest awaria sieci lub sprzęty, przez co e-zwolnienia nie mogą być wystawiane.

Według Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej, najważniejszym działaniem podczas wprowadzania e-zwolnień było indywidualne podejście do Klientów. Zakład podjął współpracę z placówkami medycznymi i uczelni o łącznej ich liczbie 23 000. Dodatkowo zawarto 1600 porozumień z placówkami medycznymi w kwestii wystawiania e-ZLA. ZUS wprowadził również ponad 40 000 szkoleń dla lekarzy i asystentów medycznych.

Ogromna liczba e-zwolnień

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawili ponad 5 000 000 zwolnień elektronicznych. Statystyki zaskakują, ponieważ jest to średnio:

75 000 zwolnień dziennie,
3125 zwolnień na godzinę,
52 zwolnienia na minutę
– blisko jedno zwolnienie na sekundę.

W tym samym czasie wystawiono około 28 000 zwolnień papierowych, co stanowiło 0,6% wszystkich zwolnień. Szacuje się, że 100 000 lekarzy wystawiło w tym okresie przynajmniej jedno zwolnienie elektroniczne.

Na terenie całej Polski lekarze mogą wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne. Forma papierowa również jest dostępna, lecz tylko w wyjątkowych przypadkach. Mowa o awarii sprzętu komputerowego, braku Internetu czy braku prądu. Zwolnienie papierowe wystawi również lekarz, który podczas wizyt domowych nie ma przy sobie sprzętu mobilnego lub komputera.

Najwięcej zwolnień elektronicznych, bo ponad 252 000 wystawiono w Gdańsku.

E-zwolnienia w praktyce

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła, że elektroniczna metoda wystawiania zwolnień jest wygodna zarówno dla lekarzy, jak i pracodawców i samych pacjentów. Rozwiązanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie państwa. Elektroniczny system zwolnień lekarskich pozwala na lepszą kontrolę wydatków środków publicznych, które są przeznaczane na absencje chorobowe, czy zasiłki.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że Polska pomimo dwumiesięcznej praktyki jest liderem segmentu zwolnień lekarskich. Rzecznik przywołał sytuację z Włoch, gdzie elektroniczne zwolnienia lekarskie działają od 2011 roku. Pomimo wielu lat praktyki 2% zaświadczeń lekarskich przedkłada się w formie papierowej. W Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 0,6%.

Jeszcze w 2017 roku w Polsce zwolnienia elektroniczne stanowiły 7% wszystkich zaświadczeń. W listopadzie ubiegłego roku wskaźnik wzrósł do 67%, w grudniu do 99,14%, natomiast w styczniu bieżącego roku wynosił 99,61%.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa, jednostka sektora finansowego realizująca cele i zadania dotyczące zakresu ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Instytucja została założona w 1934 roku. Do grupy organów ZUSu należą:

– Prezes (powoływany przez Premiera RP)
– Zarząd (złożony z 2-4 członków powoływanych rzez Radę Nadzorczą)
– Rada Nadzorcza (powoływana przez Premiera RP, złożona z 15 członków , których kadencja trwa 5 lat).

Cały ZUS składa się z:

– Centrali Zakładu
– 43 oddziałów
– 212 inspektoratów
– 70 biur terenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
08 lutego 2022

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

Kredyt konsolidacyjny Świebodzice
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
16 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Świebodzice

Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 września 2019

Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK

Kredyt hipoteczny Rybnik
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Rybnik

ING Bank Śląski w Kaliszu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2019

ING Bank Śląski w Kaliszu

Dalszy rozwój BLIKa – już niedługo zapłacisz zbliżeniowo
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 października 2019

Dalszy rozwój BLIKa – już niedługo zapłacisz zbliżeniowo

Porównaj