Handlowcy skarżą się na split payment w podatkach
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w jednym na pięć przypadków polskie przedsiębiorstwa korzystające z narzędzie split payment skarżą się na negatywny wpływ mechanizmu na płynność finansową. Problem stanowi mrożenie tak zwanej nadwyżki podatku zgromadzonego na dedykowanym rachunku.
Co piąta firma z branży transportowej oraz handlowej skarży się dziś na negatywny wpływ wprowadzenia modelu podzielonej płatności podatku VAT, czyli tak zwanego narzędzia split payment. Choć rozwiązanie to miało w założeniu chronić polską gospodarkę (głównie przed wyłudzeniami podatku VAT), okazuje się, że zdaniem wielu ekspertów zamiast pomagać split payment szkodzi. Firmy maja utrudnioną działalność, co w dalszej perspektywie przekłada się na zmniejszoną produkcję i obrót, a tym samym na spowolnienie gospodarcze.
Teoretycznie mechanizm podzielonej płatności VAT jest systemem dobrowolnym (nie licząc kilku wyjątków, czyli branż stosujących tak zwane odwrotne obciążenie VAT). W praktyce jednak skorzystanie ze split paymentu w dużym stopniu zależy od nabywców towarów i usług. Jak to możliwe? Sprawa jest bardzo prosta. To właśnie nabywca decyduje, czy płaci za kupowane dobra całościowo na jeden rachunek, czy też rozdziela ją na kwotę netto i podatek, który to przelewa na kontrolowany przez skarbówkę rachunek VAT kontrahenta.
Wyniki naszego badania przeprowadzone wśród przedsiębiorstw handlujących z odroczonym terminem płatności potwierdzają, że mechanizm rozszerzył się wskutek działań kontrahentów. Przez rok ponad 42 proc. mikro, małych i średnich firm zostało skłonionych przez kontrahentów do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Największą presję na podzieloną płatność ze strony kontrahentów odczuł handel
– tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor S.A.
Czy split payment jest dobrym rozwiązaniem?
Na pytanie postawione w tytule sekcji nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Prawdą jest, że więcej przedsiębiorców ocenia wpływ narzędzia na negatywny aniżeli na pozytywny. Różnica jest spora, wszak mowa aż o 16,9% głosów niezadowolonych wobec 2,5% głosów popierających mechanizm rozdzielonej płatności VAT-u. Największe grono polskich przedsiębiorców uważa, że split payment nie ma znaczenia dla płynności finansowej prowadzonego biznesu (52,5% głosów). Z kolei 1/4 firm zaznaczyła, że wciąż nie spotkała się z mechanizmem podzielonej płatności.
Jak na razie wyniki badania skłaniają do wniosku, że split payment nie pogarsza w znaczący sposób sytuacji płynnościowej większości firm, choć dla części przedsiębiorstw jest jednak problemem. Pewne obawy rodzi perspektywa rosnącej skali rozliczeń w tym mechanizmie idąca w parze z wciąż utrzymującym się niekorzystnym zjawiskiem nieterminowego regulowania należności między firmami, które […] zmusza połowę firm do czekania na pieniądze od odbiorców przez ponad dwa miesiące od wyznaczonego terminu
– zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Pozytywne zmiany mogą nastać w listopadzie. Powodem tego jest fakt, iż od 1 listopada z rachunku VAT można regulować wszelkie zobowiązania publiczno-prawne, co oznacza, iż pieniądze na nim zgromadzone nie będą już zamrożone w takim stopniu, jak do tej pory. W komunikacie prasowym Grupy BIK czytamy również, iż od 1 listopada 2019 r. obowiązkowe stało się stosowanie podzielonej płatności przy transakcjach o wartości powyżej 15 tys. zł brutto. Mowa o takich kategoriach towarów i usług, jak między innymi węgiel, koks, wyroby ze stali czy komputery.
O co chodzi w split payment?
Split payment to nic innego jak model podzielonej płatności podatku VAT. Mechanizm ten już od 1. dnia lipca ubiegłego roku roku funkcjonuje w Polsce, tworząc wygodną alternatywę dla tradycyjnych przelewów podatników.
Model split payment został wprowadzony głównie po to, by minimalizować ryzyko dokonywania oszustw (czy właściwie – obejść) podatkowych przez polskich przedsiębiorców. Nadrzędną funkcją tegoż mechanizmu płatności jest ochrona przed wyłudzeniami VAT-u, a tym samym zwiększenie dochodów budżetu państwa.
Model podzielnej płatności VAT-u polega na rozszczepieniu kwoty brutto na dwa strumienie. Dzięki split payment jedynie część netto wartości produktu kupowanego trafia bezpośrednio na konto sprzedawcy. Natomiast podatek VAT przekazany zostaje na specjalny rachunek bankowy przedsiębiorcy – tzw. rachunek VAT.
Do 2019 roku pory split payment był fakultatywnym mechanizmem, z jakiego skorzystać mogły zainteresowane przedsiębiorstwa gospodarcze. Jednak w 2019 roku model ten stał się obowiązkowym systemem płatności dla branży stosujących obecnie tzw. odwrotne obciążenie VAT. Jak tłumaczą eksperci rynkowi, chodzi między innymi. o firmy budowlane.
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/468607/split-payment-pogarsza-plynnosc-co-szostej-firmy
Dodaj komentarz