zadluzenia.com
zamknij

Koszt nauki jednego dziecka to 500 zł miesięcznie

Utrzymanie dziecka kosztuje. Ubrania, wyżywienie, hobby czy drobne kieszonkowe - to wszystko generuje wydatki. Nauka w szkole również nie należy do najtańszych aspektów wychowania potomstwa.

 

 

Koniec wakacji jednym kojarzy się z powrotem do szkoły, a innym ze zwiększonymi wydatkami. Na zlecenie Santander Consumer Banku (SCB) przygotowano raport "Polaków Portfel Własny – Rodzina w Szkole". Wynika z niego, że miesiąc nauki w szkole kosztuje rodziców do 500 zł.

 

Wyprawka obciąża budżet

 

Tylko w tym roku szkolnym, na początku września, edukację będzie pobierać 4,6 mln dzieci. Rodzice już teraz wyposażają swoje pociechy w rzeczy, które są im potrzebne do szkoły. Wychowanie i edukacja dziecka to duży wydatek, dlatego wiele osób korzysta z pomocy na wyprawkę szkolną, składając wniosek o dodatkowe 300 zł. Jak wynika z raportu, miesięcznie polskie rodziny przeznaczają na naukę swoich dzieci od 101 do 500 zł. 

 

Podręczniki, zeszyty, kredki, farbki stanowią znaczące obciążenie dla budżetu prawie 40% polskich rodzin. Zaraz za szkolnymi przyborami, o ból głowy przyprawiają polskich rodziców ubrania, czy odzież i obuwie sportowe. Trzecie miejsce wśród wydatków na dzieci zajmuje nauka języków obcych.

 

Wydatki związane z rozpoczęciem edukacji najczęściej pokrywane są:

 

  • z bieżących dochodów
  • ze środków z programu 500+ 
  • są rozkładane w czasie

 

Źródło: raport Santander Consumer Bank

 

Najciekawsze wnioski z raportu

 

  • dla 14% rodzin, które mieszkają na wsi, dodatkowe zajęcia dziecka stanowią duży problem; dla porównania, w miastach odsetek ten wynosi już 46%
  • 4% rodziców przewiduje, że pieniądze na tegoroczną wyprawkę pożyczy od rodziny i przyjaciół lub od instytucji finansowej
  • im liczniejsza rodzina, tym rodzice wcześniej zaczynają planować i realizować wydatki na wyprawkę szkolną

 

Źródło: raport Santander Consumer Bank

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY