Ile kosztuje 1 m3 gazu ziemnego w Polsce?

Ile kosztuje 1 m3 gazu ziemnego w Polsce?

author
Sandra Tessmer
30 maja 2019

Gaz jest nadal jednym z podstawowych mediów, które dostarczane jest do każdego domu. Nie jest on niezbędny w codziennym życiu, jednak wielu Polaków nie wyobraża sobie domu bez niego. Sprawdziliśmy, ile kosztuje 1 m3 gazu ziemnego.

Gaz ziemny w Polsce – ile to kosztuje?

Ze względu na powszechność gazu w polskich domach, każda informacja o podwyżce cen zawsze jest w centrum zainteresowania. Co ciekawe jednak, cena gazu od lat utrzymuje się w stabilnej cenie. Co więcej, PGNiG od lat nieznacznie obniża ceny.

Różnica między 1 m3 a 1 kWh gazu

Jest to konieczne wyjaśnienie, zanim będzie można mówić o faktycznych cenach gazu w Polsce. Jest to istotne o tyle, że od 2014 roku rozliczenia za gaz ziemny odbywają się w jednostce kWh, podobnie jak ceny za prąd. Kilowatogodzina to jednostka pracy, energii i ciepła.

Do 2014 roku cenę gazu przeliczano na ilość zużytego paliwa, która była podawana w metrach sześciennych, natomiast dziś, żeby obliczyć zapotrzebowanie na gaz ziemny, potrzebny jest specjalny wzór, na który składają się pomnożone wartości ilość gazu w metrach sześciennych oraz współczynnik konwersji.

Współczynnik konwersji:  faktyczna wartość energetyczna gazu, która w przypadku gazu naturalnego kształtuje się z reguły w przedziale 9,5 – 12,8 kWh za 1 m3 gazu.

Gaz ziemny w Polsce – ceny

W tym roku rząd zaakceptował podwyżki cen, które obejmą przede wszystkim opłaty stałe. Dlatego też możemy spodziewać się wzrostu cen za gaz. Spowoduje to, że nawet jeśli ceny gazu nie wzrosną, to zauważymy podniesienie cen abonamentów i opłat przesyłowych.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest rosnące zapotrzebowanie na gaz, który staje się coraz popularniejszym paliwem. A to niesie ze sobą koszty w postaci rozbudowy infrastruktury gazowniczej oraz konieczne remonty już istniejących instalacji.

Warto też zauważyć, że rosnąca konkurencja na rynku dystrybucji gazu może zadziałać na korzyść klientów i zastopować podwyżki. Może doprowadzić także do większych obniżek cen. Każdy dystrybutor ma również swoją osobną cenę abonamentu. To właśnie ten koszt ulegnie wzrostowi w najbliższych latach.

Od czego zależy koszt gazu?

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za gaz jest sumą wielu zewnętrznych czynników. Najważniejszym z nich jest aktualna cena gazu na giełdzie oraz dystrybutor, od jakiego mamy zamiar zakupić gaz. Obie te rzeczy składają się na wysokość ceny, jaką na rynku proponuje dany dostawca.

Różnice w cenach mogą wynikać również z regiony oraz tego, jaką taryfę zastosujemy. W polskim gazownictwie dla gospodarstw domowych obowiązują trzy podstawowe taryfy gazowe dla indywidualnych odbiorców gazu wysokometanowego:

Taryfy, z jakimi możemy spotkać się w Polsce to przede wszystkim W1, dla którego roczne zużycie nie przekracza 3,250 kWh. Spotkamy się z nim wtedy, jeśli jedynym źródłem zużycia gazu w naszych domach są kuchenki gazowe. Drugą taryfą jest W2 dla zużycia w przedziale 3,350-13,350 kWh rocznie. Z tej taryfy skorzystają osoby, które oprócz kuchenki gazowej korzystają również z ogrzewania gazowego.

Trzecia taryfa to W3, gdzie roczne zużycie waha się na poziomie 13,350-88,900 kWh. Taryfa jest skierowana dla osób, które poza kuchenką i ogrzewaniem c.w.u posiadają w domach również, coraz bardziej popularne, ogrzewanie centralne c.o.

Co składa się na koszt gazu?

Sama wysokość rachunku, który otrzymamy od dystrybutora, zależna jest również także od naszego indywidualnego zapotrzebowania na gaz. Najbardziej istotny jest fakt, że w ogólnym rachunku liczy się nie tylko to, ile kosztuje metr gazu. Kwota końcowa obejmuje także opłaty stałe i opłaty zmienne. Tym samym pełny koszt gazu ziemnego to suma, na którą składają się:

  1. Abonament;
  2. Stała opłata sieciowa;
  3. Zmienna opłata sieciowa;
  4. Opłata taryfowa;
  5. Cena gazu za 1 kWh;
  6. Zużycie gazu.

Co istotne, taryfy wymienione powyżej dotyczą tylko gospodarstw domowych. W skali przemysłowej zastosowanie gazu ma swój własny taryfikator, który jest zupełnie inny od domowego. Bardzo często dystrybutorzy ustalają indywidualne stawki z przedsiębiorcami.

Jak zmienić dostawcę gazu?

Jest to prosta procedura, zbliżona w działaniach do zmiany dostawcy prądu. Wystarczy znaleźć firmę, na którą chcemy zmienić aktualnego dostawcę i upoważnić ją do załatwienia wszystkich formalności. Co ciekawe, Polacy niechętnie zmieniają swojego dostawcę.

Jak podaje strona Urzędu Regulacji Energetyki – do końca 2016 roku na zmianę dostawcy gazu zdecydowało się zaledwie 60 tysięcy odbiorców. Ta niewielka liczba z pewnością wynika z obaw przed dodatkowymi kosztami, jakie mogą nas napotkać

Przed wyborem innego dostawcy i podpisaniem umowy powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze – na cenę jednostkową za kWh gazu, ale też, co bardzo ważne, na gwarancje niezmienności ceny. Niektóre firmy oferują gwarancję ceny nawet do dwóch lat.

Koniecznie trzeba również sprawdzić wszystkie pozostałe opłaty dystrybucyjne, które zależą głównie od tego, jaką wybierzemy taryfę. Sama cena jednostkowa gazu nie jest aż tak istotna w momencie określania wysokości faktury. Istotniejsze są dodatkowe opłaty: abonament, opłata przesyłowa itd.

Gaz ziemny a LPG

W wielu domach nie jest zbudowana instalacja pod gaz ziemny. W takich sytuacjach nie ma możliwości podłączenia się do niej. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wykorzystywać gazu do ogrzewania wody czy nawet całego gospodarstwa domowego.

Do gotowania od lat używane są kuchenki gazowe na propan-butan. Prawdziwą jednak alternatywą instalacji gazowej, która może zasilić w gaz całe gospodarstwo domowe, są instalacje na gaz płynny. Wielu Polaków decyduje się na taką instalację w miejscach, które nie są zasilone w instalację na gaz ziemny. Ich głównym elementem jest specjalny zbiornik na gaz płynny (naziemny lub podziemny) wypełniony gazem LPG.

Koszt zrobienia legalnie takiej instalacji to ok. 20 tysięcy zł. Najważniejszym kosztem jest legalizacja budowy, za którą zapłacimy ok. 5 tysięcy zł, dodatkowo czeka nas koszt kupna zbiornika, który może nas wynieść od 3 tysięcy do 5 tysięcy zł. 

Jeśli chcemy ogrzewać dom gazem, musimy przygotować się na specjalnie zasilany gazem kocioł, za który zapłacimy najwięcej na rynku  8 tysięcy zł. Mapy projektu musimy wykonać u specjalisty, u którego zapłacimy maksymalnie 2 tysiące zł. W rzeczywistości koszt może okazać się dużo mniejszy. Najprawdopodobniej realna kwota za zrobienie instalacji, przy średniej jakości zakupionych sprzętach, zapłacimy ok. 12 tysięcy zł.

Podsumowanie

Podsumowując, aktualne ceny gazu w Polsce utrzymują się na stałym poziomie i jeśli spojrzymy na ceny w Europie, są one stosunkowo niskie. Co prawda, czeka nas nieunikniony wzrost opłat stałych, który wynika z konieczności rozbudowy infrastruktury oraz przymusu renowacji starszych instalacji. Na szczęście zmiana dystrybutora na bardziej korzystnego jest stosunkowo łatwa i nie narazi nas na dodatkowe wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Anna Bereza
Anna Bereza
2021-01-31 22:42:29

No ale dalej nie ma informacji o cenie 1 m sześciennego gazu !!!!!!!!

hens
hens
2020-09-06 19:48:39

Pobierając opłatę za kilowaty (?) gazu, robi się z mózgu odbiorców wodę. Kaloryczność gazu jest też różna, a pazerność sprzedawcy municypalnego jest znana Powinna być jawna cena za metr sześcienny gazu i to bez kombinacji.

2019-09-02 21:18:32

Mam ekologiczny kocioł pulsacyjny, zapłaciłem za niego więcej bo jest oszczędny. Jaka w tym kraju można oszczędzać jako za 34m3 mam zapłacić 150zł to znaczy 1m3 kosztuje w Polsce 4,69zł skandaliczna cena. Proszę o zmianę tej barbarzyńskiej ceny przez wliczenie wszystkich kosztów w 1m3 ceny gazu !!! tak jak to jest z benzyną !!!

Podobne artykuły

NWZ Millennium podjęło uchwałę o przejęciu Euro Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 sierpnia 2019

NWZ Millennium podjęło uchwałę o przejęciu Euro Banku

Inspektorat ZUS w Opocznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Opocznie

Bank Spółdzielczy w Kornicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Kornicy sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP w Kostrzynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 września 2019

PKO BP w Kostrzynie

Czy można mieć kilka pożyczek jednocześnie?
Pożyczki
author
Dorota Cholewicka
05 sierpnia 2022

Czy można mieć kilka pożyczek jednocześnie?

Dzień Sportu w Krakowie z Bankiem Millennium
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 sierpnia 2019

Dzień Sportu w Krakowie z Bankiem Millennium

Porównaj